Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mrowienie ust - jakie mogą być przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Mrowienie ust - jakie mogą być przyczyny?

Believe_In_Me/getty images

Mrowienie ust jest jednym z objawów, które można przypisać do bardzo wielu różnych chorób. Może ono mieć również podłoże idiopatyczne (powstawać samoistnie). Mrowienie ust i języka oraz drętwienie twarzy to objawy, które jednocześnie odbierają pacjentowi pewność siebie i sprawiają, że unika on kontaktu z innymi ludźmi.

Mrowienie ust świadczyć może o rozwoju choroby metabolicznej, neurologicznej. Jest także objawem zaburzeń psychicznych. Do powstawania tej dolegliwości przyczyniać się mogą cukrzyca, niedoczynność przytarczyc, a także zbyt niski poziom magnezu w organizmie.

Mrowienie ust – z czego się bierze?

Mrowienie w ustach, często związane z uczuciem drętwienia części twarzy, „wbijania szpilek” w usta, pieczeniem języka, to jeden z tych objawów, których wystąpienie nie daje jednoznacznego wskazania na przyczynę dolegliwości. Do najczęstszych przyczyn mrowienia ust należą:

Mrowienie ust i języka należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu. Ustalenie przyczyny tych objawów wymaga dość szerokiej diagnostyki. Bardzo często dolegliwość tę można usunąć lub zahamować jedynie działając bezpośrednio na jej przyczyny, dlatego ich ustalenie i rozpoczęcie odpowiednio dobranego leczenia jest tak istotne.

Cukrzyca a mrowienie ust

Mrowienie wokół ust i twarzy pojawia się dość często w neuropatii cukrzycowej, a więc stanu pojawiającego się w przypadku długotrwałej i często nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Neuropatia jest wynikiem uszkodzenia drobnych włókien nerwowych, objawiającego się m.in. mrowieniem ust i warg. Objaw ten może być bardzo ważnym elementem diagnostyki prowadzącej do rozpoznania cukrzycy. Bezpośrednio może świadczyć on także o hipoglikemii, czyli niskim poziomie cukru. Mrowienie w połączeniu ze wzmożoną potliwością pojawia się właśnie w momencie niedocukrzenia organizmu. Szybkie wyrównanie poziomu cukru prowadzi do ustąpienia objawów, natomiast utrzymująca się hipoglikemia może doprowadzić nawet do śpiączki cukrzycowej.

Mrowienie wokół ust przy niedoczynności przytarczyc

Mrowienie w jamie ustnej jest jednym z częstych objawów zaburzeń o podłożu endokrynologicznym. Wśród nich jest niedoczynność przytarczyc, która wiąże się ze zmniejszonym stężeniem wapnia w surowicy. To z kolei przekłada się na ponadnormatywną wrażliwość nerwowo-mięśniową. Tężyczka, bo tak określa się ten stan, najpierw objawia się mrowieniem wokół ust i w palcach u dłoni. Z czasem, w przypadku niepodjęcia leczenia, może dojść do skurczu pojedynczych mięśni twarzy. Towarzyszyć im będzie uczucie drętwienia. W stanie, za który odpowiada usunięcie przytarczyc w trakcie operacji, ich zniszczenie w wyniku urazu, chorób zapalnych tarczycy, a także zespołu genetycznego czy upośledzenia wydzielania hormonów, w skrajnych przypadkach dojść może również do drgawek, prowadzących do utraty przytomności. Choroba atakuje również układ sercowo-naczyniowy, co może powodować zaburzenia rytmu serca i przewodzenia.

Miażdżyca przyczyną mrowienia wokół ust

Do drętwienia ust i warg mogą prowadzić także uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, a nie tylko włókien nerwowych. Do takich zmian w wielu przypadkach przyczynia się miażdżyca. Powoduje ona bowiem odkładanie się nadmiaru cholesterolu w naczyniach krwionośnych, a to z kolei prowadzi do powstania blaszek miażdżycowych, które z upływem czasu zwężają światło naczyń krwionośnych. Skutkuje to zaburzeniami w transporcie tlenu oraz substancji odżywczych do pojedynczych komórek oraz uszkodzeniem samych naczyń. Z czasem pojawia się bowiem ryzyko pęknięcia blaszki, a jej fragmenty mogą „ranić” naczynie na tyle mocno, że doprowadzają do jego gwałtownego zamknięcia. Mrowienie ust bardzo często jest jednym z pierwszych objawów niedokrwienia wynikającego z takich właśnie zaburzeń.

Mrowienie ust jako objaw innych chorób

Mrowienie w jamie ustnej często może towarzyszyć osobom borykającym się z migrenami. Jest ono jednym z elementów tzw. aury migrenowej, a więc objawów zapowiadających napad migrenowy. W takiej sytuacji mrowieniu często towarzyszą mroczki przed oczami oraz szumy uszne.

Neuralgia trójdzielna pojawia się najczęściej u osób starszych. Jest to nerwoból jednej lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego, który trwa maksymalnie do dwóch minut. W trakcie napadu bólu bardzo często towarzyszy mu właśnie drętwienie ust.

Mrowienie w ustach może być także spowodowane przez niedobory magnezu w organizmie, przyczyniające się do nadwrażliwości tkanki nerwowej, a także przez parestezje, czyli drętwienia wynikające z uszkodzenia nerwów obwodowych, których przyczyną jest najczęściej radykalna zmiana temperatur.

Oczywiście, część objawów związanych z drętwieniem ust nie świadczy o poważnych stanach chorobowych. Często wystarczy jedynie uzupełnić dietę o produkty bogate w magnez. Zdarza się jednak, że mrowienie stanowi jeden z pierwszych sygnałów poważnych dolegliwości, w przypadku których konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia. Jeśli więc mrowienie ust nie ustępuje i pojawia się z określoną regularnością, koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Zobacz film: Jak rozpoznać ból migrenowy?

źródło: x-news

Literatura:

1. Z. Zdrojewicz, J. Majewski, J. Pająk, R. Sycz, Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób, „Medycyna Rodzinna” 2017, nr 3, s. 226-232.

2. A. Gryglas, R. Dudkowiak, R. Śmigiel, Tężyczka jako częsta przyczyna konsultacji na ostrym dyżurze – etiologia, objawy chorobowe i leczenie, „Przegląd Lekarski” 2015, nr 1, s. 20-24.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
7
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
O czym świadczy mrowienie twarzy?
O czym świadczy mrowienie twarzy? TVN zdrowie
Mrowienie w plecach – o czym może świadczyć?
Mrowienie w plecach – o czym może świadczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia