Polub nas na Facebooku
Czytasz: Miód nawłociowy – jego właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?

Miód nawłociowy – jego właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?

Zainteresował Cię ten artykuł?
miód nawłociowy

Fot. fotomarekka / Getty Images

Miód nawłociowy to kwiatowy miód nektarowy wytwarzany przez pszczoły z kwiatów nawłoci pospolitej. Posiada charakterystyczny smak z delikatną goryczką, której zawdzięcza swoje liczne właściwości zdrowotne.

Miód nawłociowy jest na razie stosunkowo rzadko spotykany w Polsce, tymczasem warto go często spożywać. Jak wykazują badania, zawiera on silne właściwości bakteriobójcze w porównaniu z innymi miodami.

Co to jest miód nawłociowy?

Miód nawłociowy jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru nawłoci pospolitej lub nawłoci późnej. Jest on dość rzadki, ponieważ roślina ta kwitnie pod koniec lata i przez całą jesień, kiedy w Polsce pszczoły przygotowują się już na zimę. W tym czasie pszczelarze rzadko wybierają miód i większość zbiorów z kwiatów nawłoci spożywana jest przez owady w ciągu zimy.

Nawłoć jest rośliną dorastającą do 2 m wysokości, łatwo aklimatyzującą się i często porastającą nieużytki czy pobocza dróg polnych. Jest lecznicza i miododajna, czasem hodowana ze względu na swoje walory ozdobne – posiada duże, żółte kwiatostany.

Miód nawłociowy – wygląd, właściwości smakowe i krystalizacja

Miód nawłociowy na słodki smak z delikatnym kwaśno-gorzkim posmakiem i przyjemny aromat (żeby go zatrzymać na długo, należy pamiętać o szczelnym zakręcaniu słoika). Przybiera kolory od żółtego po jasnobursztynowy. Krystalizacja tego miodu zachodzi dość szybko, przybiera on wtedy konsystencję miękkiego kremu, który łatwo rozsmarować.

Zobacz film: Leczenie przez jedzenie - produkty, które leczą. Źródło: W dobrym stylu

Na co pomaga miód nawłociowy? Właściwości lecznicze

Niezwykłe właściwości lecznicze miodu nawłociowego wynikają z substancji zawartych w nektarze nawłoci, która jest uznanym surowcem zielarskim. Wykazuje on między innymi działanie:

  • dobroczynne na układ moczowy – polecany jest w stanach zapalnych dróg moczowych, skąpomoczu, kamicy nerkowej i chorobach prostaty; ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i odkażające, a także poprawiające ukrwienie nerek;
  • lecznicze na układ pokarmowy – sprzyja gojeniu się nadżerek i wrzodów w żołądku i dwunastnicy, działa żółciopędnie;
  • lecznicze na rany i owrzodzenia – przyspiesza regenerację tkanek i odkaża, działając antybakteryjnie;
  • dobroczynne na układ krwionośny – duże ilości rutyny i kwercetyny wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają krążenie, a glukoza odżywia serce, pomaga w walce z miażdżycą;
  • wzmacniające organizm – zawiera duże ilości witamin i mikroelementów, dlatego polecany jest po znacznym wysiłku umysłowym bądź fizycznym;
  • bakteriobójcze – miód nawłociowy charakteryzuje się jedną z najwyższych aktywności antybiotycznych spośród wszystkich miodów; niektóre badania sugerują, że jest ona wyższa nawet niż u osławionego nowozelandzkiego miodu manuka;
  • przeciwalergiczne – szczególnie skutecznie działa na alergie wziewne;
  • wspierające układ nerwowy – może łagodzić obniżony nastrój.

Sięgając po miód nawłociowy jako środek leczniczy warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie liczyć na cuda. Może on wspomóc leczenie niektórych chorób, ale nie zastąpi leków. Ponadto aby mógł on zadziałać, należy stosować go regularnie i codziennie. Dzienna dawka miodu powinna wynosić pomiędzy 20 a 40 g dziennie.

Najlepsze właściwości ma roztwór miodu (1 łyżeczka miodu na szklankę letniej wody), przygotowany 12 godzin wcześniej. Bardzo dobrze odżywia organizm, gdyż zawarte w miodzie substancje po rozpuszczeniu w wodzie stają się łatwiej przyswajalne.

Ziołomiód nawłociowy

Chcąc wykorzystać właściwości lecznicze nawłoci, a nie mając dostępu do miodu nawłociowego, można przygotować domowy ziołomiód z wykorzystaniem tej rośliny. Miód (można go delikatnie podgrzać w kąpieli wodnej, ale o temperaturze nieprzekraczającej 38°C) należy wymieszać z rozdrobnionym surowcem zielarskim (kwiatami nawłoci suszonymi lub świeżymi) i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Następnie można go przecedzić i spożywać 2–3 łyżki dziennie. Tak wykonany ziołomiód nawłociowy wykazuje właściwości przeciwzapalne i polecany jest szczególnie w schorzeniach układu moczowego i oddechowego, zapaleniach stawów, a także przy obniżonej odporności.

Jak spożywać miód nawłociowy?

Miód nawłociowy można spożywać z chlebem, naleśnikami, plackami, płatkami, owocami czy jogurtem. Można też stosować go do wypieków, należy jednak pamiętać, że traci wówczas swoje właściwości.

Zobacz film: Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test. Źródło: 36,6

Miód nawłociowy – zastosowanie poza kuchnią

Miód nawłociowy można też wykorzystać do przygotowania kąpieli miodowych, które były znane już w starożytności. Do wody o temperaturze 38°C należy dodać 300 g miodu i kąpać się około 20 minut. Zabieg ten ma działanie relaksujące, uspokajające i rozluźniające mięśnie, ale przy tym działa dobroczynnie na skórę, odżywiając ją i regenerując.

Doskonale sprawdzi się jako składnik maseczek na twarz, maseczek odżywczych do włosów, peelingów czy jako serum regeneracyjne do ust.

Bibliografia:

1. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E. i Dutkowiak A., Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych, „Postępy fitoterapii”, 2, 2014, s.67–70.

2. Trzybiński S., Miód faceliowy i inne miody, „Pasieka”, 2, 2010, s. 21.

3. Trzybiński, S., Miód faceliowy i inne miody, cz.2, „Pasieka”, 3, 2010, s. 8.

4. http://www.talerzwitamin.pl/o-miodach/nawlociowy/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej