Polub nas na Facebooku
Czytasz: Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie

NAN

Fot: ALDECAstudio / fotolia.com

Silne bóle głowy najczęściej mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Migrena oczna, zwana także klasyczną jest jednym z takich utrudnień. Z migrenami boryka się ok. 15% społeczności.

Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy sklasyfikowało różne rodzaje bólów głowy – łącznie jest ich ponad 280. U osób borykających się z migreną najczęstszym typem jest migrena oczna (klasyczna). Charakterystycznym objawem towarzyszącym jej jest aura, która poprzedza wystąpienie ataku migreny. Profilaktyczne leczenie silnych bólów głowy skutecznie wpływa na zmniejszenie częstotliwości ataków, poprawiając tym samym jakość życia osób borykających się z nimi. Jednak, aby terapia była skuteczna, najpierw należy zacząć od właściwego rozpoznania dolegliwości.

Migrena oczna – objawy

Migrena oczna objawia się silnym, jednostronnym i pulsującym bólem głowy, utrzymującym się od kilku godzin do kilku dni (maks. 72 godziny). Najczęściej poprzedzona jest tzw. aurą, czyli zespołem objawów polegających głównie na zaburzeniach wzroku. Aura trwa od kilku minut do maksymalnie godziny i są to np.: zniekształcone pole widzenia, zaburzenia proporcji, występowanie plamek, zygzaków i linii świetlnych. Czasami występują także mroczki, które powodują niedowidzenie, a nawet utratę wzroku. Warto jednak podkreślić, że objawy aury są chwilowe i nie powodują trwałych uszkodzeń ciała. Aura może charakteryzować się także występowaniem zaburzeń mowy, czucia oraz motoryki. Objawy te mogą się łączyć, jednak każdy z nich trwa nie dłużej niż 5 minut. Po ustąpieniu aury następuje migrena, której nierzadko towarzyszą takie objawy jak: nudności, wymioty, światłowstręt i wrażliwość na zapach. Co ciekawe, migrena oczna z występującą aurą może zakończyć się tylko na tym pierwszym etapie – nie zawsze występuje ból głowy.

Zobacz film i dowiedz się skąd się bierze migrena:

Zobacz film: Skąd się bierze migrena? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

Dlaczego pojawia się migrena oczna? Przyczyny i rozpoznanie

Przyczyn występowania migreny może być wiele, jest to też dolegliwość dziedziczna. Przeprowadzono badania, które dowiodły, że u osób, u których w rodzinie występowały bóle migrenowe (w tym migreny oczne), mają dwu-, trzykrotnie większe szanse na pojawienie się dolegliwości w porównaniu z resztą populacji. Niedziedziczną przyczyną pojawienia się migreny ocznej jest natomiast nieodpowiedni styl życia. Atak migreny klasycznej może wystąpić, gdy osoba będzie spała niewystarczająco długo bądź odwrotnie – za długo. Sen jest ważny i wpływa istotnie na częstotliwość ataków. Specjaliści podkreślają, że ważne jest również to, co jemy – sery, czekolada, ostre przyprawy, używki i inne produkty zaostrzają ataki, a także zwiększają częstotliwość ich występowania. 

Migrena oczna pojawia się także u osób, które doświadczyły sytuacji stresowej bądź zostały poddane silnym emocjom. Migrena oczna może występować również u kobiet podczas miesiączki, terapii hormonalnej lub menopauzy, a także u osób odwodnionych. Ponadto bóle mogą występować w związku z chorobami, takimi jak: nowotwory mózgu, nadciśnienie, choroby naczyń itp. Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną występowania migreny ocznej w konkretnym przypadku, należy udać się do specjalisty. Lekarz na podstawie wywiadu klinicznego i badania fizykalnego jest wstanie określić wstępnie (czasem nawet ostatecznie) przyczyny występowania migreny, a także zaproponować terapię. W niektórych przypadkach będzie konieczne wykonanie badań dodatkowych, takich jak: badania laboratoryjne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy elektroencefalografia (EEG).

Jakie leczenie migreny ocznej zastosować?

W leczeniu migreny ocznej nierzadko wykorzystuje się środki doraźne. Aby zmniejszyć silny ból głowy, a także zminimalizować występowanie objawów towarzyszących, specjalista zleca leczenie farmakologiczne, oparte na lekach przeciwbólowych, przeciwwymiotnych i uspokajających. W trakcie ataku migreny klasycznej ulgę przynoszą zimne okłady, a także odpoczynek w przewietrzonym, cichym i zaciemnionym miejscu. Warto pamiętać, aby nawet podczas wymiotów zwracać uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu – przyda się podawanie elektrolitów, częste picie niewielkich ilości wody, a także regularne spożywanie posiłków. Ponadto w leczeniu migreny ocznej specjalista może zaproponować terapię profilaktyczną, która także w niektórych przypadkach jest skutecznym rozwiązaniem.

Jak wygląda leczenie migreny? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Chirurgiczne leczenie migren. Źródło: 36,6.

Zobacz także: Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy

W leczeniu niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Niektóre produkty (nabiał, alkohol, ostre przyprawy, kawa, czekolada itp.) należy wykluczyć, aby nie wywoływać ataków, a także nie zwiększać ich natężenia. Oprócz tego specjalista może zalecić wysypianie się, unikanie niepotrzebnego stresu i silnych emocji. Warto też zastosować, jako wsparcie terapii, metody relaksacyjne (medytacja, ćwiczenia oddechowe), regularne ćwiczenia fizyczne, akupunkturę, masaże i ćwiczenia kręgosłupa.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
120
6
Polecamy
Co to jest migrena - Objawy, przyczyny i leczenie
Co to jest migrena - Objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Migrena z aurą – co to jest?
Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania
Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania TVN zdrowie
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie?
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia