Polub nas na Facebooku
Czytasz: Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie

Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: ALDECAstudio / fotolia.com

Silne bóle głowy najczęściej mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Migrena oczna, zwana także klasyczną jest jednym z takich utrudnień. Z migrenami boryka się ok. 15% społeczności.

Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy sklasyfikowało różne rodzaje bólów głowy – łącznie jest ich ponad 280. U osób borykających się z migreną najczęstszym typem jest migrena oczna (klasyczna). Charakterystycznym objawem towarzyszącym jej jest aura, która poprzedza wystąpienie ataku migreny. Profilaktyczne leczenie silnych bólów głowy skutecznie wpływa na zmniejszenie częstotliwości ataków, poprawiając tym samym jakość życia osób borykających się z nimi. Jednak, aby terapia była skuteczna, najpierw należy zacząć od właściwego rozpoznania dolegliwości.

Migrena oczna – objawy

Migrena oczna objawia się silnym, jednostronnym i pulsującym bólem głowy, utrzymującym się od kilku godzin do kilku dni (maks. 72 godziny). Najczęściej poprzedzona jest tzw. aurą, czyli zespołem objawów polegających głównie na zaburzeniach wzroku. Aura trwa od kilku minut do maksymalnie godziny i są to np.: zniekształcone pole widzenia, zaburzenia proporcji, występowanie plamek, zygzaków i linii świetlnych. Czasami występują także mroczki, które powodują niedowidzenie, a nawet utratę wzroku. Warto jednak podkreślić, że objawy aury są chwilowe i nie powodują trwałych uszkodzeń ciała. Aura może charakteryzować się także występowaniem zaburzeń mowy, czucia oraz motoryki. Objawy te mogą się łączyć, jednak każdy z nich trwa nie dłużej niż 5 minut. Po ustąpieniu aury następuje migrena, której nierzadko towarzyszą takie objawy jak: nudności, wymioty, światłowstręt i wrażliwość na zapach. Co ciekawe, migrena oczna z występującą aurą może zakończyć się tylko na tym pierwszym etapie – nie zawsze występuje ból głowy.

Zobacz także: Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

Dlaczego pojawia się migrena oczna? Przyczyny i rozpoznanie

Przyczyn występowania migreny może być wiele, jest to też dolegliwość dziedziczna. Przeprowadzono badania, które dowiodły, że u osób, u których w rodzinie występowały bóle migrenowe (w tym migreny oczne), mają dwu-, trzykrotnie większe szanse na pojawienie się dolegliwości w porównaniu z resztą populacji. Niedziedziczną przyczyną pojawienia się migreny ocznej jest natomiast nieodpowiedni styl życia. Atak migreny klasycznej może wystąpić, gdy osoba będzie spała niewystarczająco długo bądź odwrotnie – za długo. Sen jest ważny i wpływa istotnie na częstotliwość ataków. Specjaliści podkreślają, że ważne jest również to, co jemy – sery, czekolada, ostre przyprawy, używki i inne produkty zaostrzają ataki, a także zwiększają częstotliwość ich występowania. 

Migrena oczna pojawia się także u osób, które doświadczyły sytuacji stresowej bądź zostały poddane silnym emocjom. Migrena oczna może występować również u kobiet podczas miesiączki, terapii hormonalnej lub menopauzy, a także u osób odwodnionych. Ponadto bóle mogą występować w związku z chorobami, takimi jak: nowotwory mózgu, nadciśnienie, choroby naczyń itp. Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną występowania migreny ocznej w konkretnym przypadku, należy udać się do specjalisty. Lekarz na podstawie wywiadu klinicznego i badania fizykalnego jest wstanie określić wstępnie (czasem nawet ostatecznie) przyczyny występowania migreny, a także zaproponować terapię. W niektórych przypadkach będzie konieczne wykonanie badań dodatkowych, takich jak: badania laboratoryjne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy elektroencefalografia (EEG).

Jakie leczenie migreny ocznej zastosować?

W leczeniu migreny ocznej nierzadko wykorzystuje się środki doraźne. Aby zmniejszyć silny ból głowy, a także zminimalizować występowanie objawów towarzyszących, specjalista zleca leczenie farmakologiczne, oparte na lekach przeciwbólowych, przeciwwymiotnych i uspokajających. W trakcie ataku migreny klasycznej ulgę przynoszą zimne okłady, a także odpoczynek w przewietrzonym, cichym i zaciemnionym miejscu. Warto pamiętać, aby nawet podczas wymiotów zwracać uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu – przyda się podawanie elektrolitów, częste picie niewielkich ilości wody, a także regularne spożywanie posiłków. Ponadto w leczeniu migreny ocznej specjalista może zaproponować terapię profilaktyczną, która także w niektórych przypadkach jest skutecznym rozwiązaniem. 

Zobacz także: Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy

W leczeniu niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Niektóre produkty (nabiał, alkohol, ostre przyprawy, kawa, czekolada itp.) należy wykluczyć, aby nie wywoływać ataków, a także nie zwiększać ich natężenia. Oprócz tego specjalista może zalecić wysypianie się, unikanie niepotrzebnego stresu i silnych emocji. Warto też zastosować, jako wsparcie terapii, metody relaksacyjne (medytacja, ćwiczenia oddechowe), regularne ćwiczenia fizyczne, akupunkturę, masaże i ćwiczenia kręgosłupa.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Więcej na temat
Ból głowy w ciąży: objawy, leki na ból głowy w ciąży oraz domowe sposoby
Rezonans magnetyczny (MRI) głowy – jak się przygotować do badania, jaki jest przebieg i co pozwala wykryć?
Tomografia komputerowa głowy – jak się przygotować, przebieg i co wykrywa badanie?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie? Reklama
Nowoczesne metody leczenia cukrzycy Reklama
Kawa kuloodporna, czyli innowacyjny, silnie pobudzający napój. Jakie ma właściwości i jak ją przygotować?
Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma
Czym jest aplazja? Aplazja szpiku kostnego – przyczyny i objawy
Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?