Czytasz: Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie

Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie

Kobieta trzyma się za głowę w okolicach oczu

Fot: ALDECAstudio / fotolia.com

Silne bóle głowy najczęściej mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Migrena oczna, zwana także klasyczną jest jednym z takich utrudnień. Z migrenami boryka się ok. 15% społeczności.

Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy sklasyfikowało różne rodzaje bólów głowy – łącznie jest ich ponad 280. U osób borykających się z migreną najczęstszym typem jest migrena oczna (klasyczna). Charakterystycznym objawem towarzyszącym jej jest aura, która poprzedza wystąpienie ataku migreny. Profilaktyczne leczenie silnych bólów głowy skutecznie wpływa na zmniejszenie częstotliwości ataków, poprawiając tym samym jakość życia osób borykających się z nimi. Jednak, aby terapia była skuteczna, najpierw należy zacząć od właściwego rozpoznania dolegliwości.

Migrena oczna – objawy

Migrena oczna objawia się silnym, jednostronnym i pulsującym bólem głowy, utrzymującym się od kilku godzin do kilku dni (maks. 72 godziny). Najczęściej poprzedzona jest tzw. aurą, czyli zespołem objawów polegających głównie na zaburzeniach wzroku. Aura trwa od kilku minut do maksymalnie godziny i są to np.: zniekształcone pole widzenia, zaburzenia proporcji, występowanie plamek, zygzaków i linii świetlnych. Czasami występują także mroczki, które powodują niedowidzenie, a nawet utratę wzroku. Warto jednak podkreślić, że objawy aury są chwilowe i nie powodują trwałych uszkodzeń ciała. Aura może charakteryzować się także występowaniem zaburzeń mowy, czucia oraz motoryki. Objawy te mogą się łączyć, jednak każdy z nich trwa nie dłużej niż 5 minut. Po ustąpieniu aury następuje migrena, której nierzadko towarzyszą takie objawy jak: nudności, wymioty, światłowstręt i wrażliwość na zapach. Co ciekawe, migrena oczna z występującą aurą może zakończyć się tylko na tym pierwszym etapie – nie zawsze występuje ból głowy.

Dlaczego pojawia się migrena oczna? Przyczyny i rozpoznanie

Przyczyn występowania migreny może być wiele, jest to też dolegliwość dziedziczna. Przeprowadzono badania, które dowiodły, że u osób, u których w rodzinie występowały bóle migrenowe (w tym migreny oczne), mają dwu-, trzykrotnie większe szanse na pojawienie się dolegliwości w porównaniu z resztą populacji. Niedziedziczną przyczyną pojawienia się migreny ocznej jest natomiast nieodpowiedni styl życia. Atak migreny klasycznej może wystąpić, gdy osoba będzie spała niewystarczająco długo bądź odwrotnie – za długo. Sen jest ważny i wpływa istotnie na częstotliwość ataków. Specjaliści podkreślają, że ważne jest również to, co jemy – sery, czekolada, ostre przyprawy, używki i inne produkty zaostrzają ataki, a także zwiększają częstotliwość ich występowania. 

Migrena oczna pojawia się także u osób, które doświadczyły sytuacji stresowej bądź zostały poddane silnym emocjom. Migrena oczna może występować również u kobiet podczas miesiączki, terapii hormonalnej lub menopauzy, a także u osób odwodnionych. Ponadto bóle mogą występować w związku z chorobami, takimi jak: nowotwory mózgu, nadciśnienie, choroby naczyń itp. Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną występowania migreny ocznej w konkretnym przypadku, należy udać się do specjalisty. Lekarz na podstawie wywiadu klinicznego i badania fizykalnego jest wstanie określić wstępnie (czasem nawet ostatecznie) przyczyny występowania migreny, a także zaproponować terapię. W niektórych przypadkach będzie konieczne wykonanie badań dodatkowych, takich jak: badania laboratoryjne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy elektroencefalografia (EEG).

To Cię zainteresuje

Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania Migrena – co to jest? Objawy, przyczyny schorzenia

Jakie leczenie migreny ocznej zastosować?

W leczeniu migreny ocznej nierzadko wykorzystuje się środki doraźne. Aby zmniejszyć silny ból głowy, a także zminimalizować występowanie objawów towarzyszących, specjalista zleca leczenie farmakologiczne, oparte na lekach przeciwbólowych, przeciwwymiotnych i uspokajających. W trakcie ataku migreny klasycznej ulgę przynoszą zimne okłady, a także odpoczynek w przewietrzonym, cichym i zaciemnionym miejscu. Warto pamiętać, aby nawet podczas wymiotów zwracać uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu – przyda się podawanie elektrolitów, częste picie niewielkich ilości wody, a także regularne spożywanie posiłków. Ponadto w leczeniu migreny ocznej specjalista może zaproponować terapię profilaktyczną, która także w niektórych przypadkach jest skutecznym rozwiązaniem. 

W leczeniu niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Niektóre produkty (nabiał, alkohol, ostre przyprawy, kawa, czekolada itp.) należy wykluczyć, aby nie wywoływać ataków, a także nie zwiększać ich natężenia. Oprócz tego specjalista może zalecić wysypianie się, unikanie niepotrzebnego stresu i silnych emocji. Warto też zastosować, jako wsparcie terapii, metody relaksacyjne (medytacja, ćwiczenia oddechowe), regularne ćwiczenia fizyczne, akupunkturę, masaże i ćwiczenia kręgosłupa.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania
Zakażenie gronkowcem złocistym – jakie są objawy i jak je leczyć?
Migrena – co to jest? Objawy, przyczyny schorzenia
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał