Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metformax 500– co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Metformax 500– co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?

Osoba, która trzyma tabletkę na dłoni

Fot: GOMBERT, SIGRID / gettyimages.com

Metformax 500 to lek przeciwcukrzycowy. Preparat jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Szczególnie dobrze sprawdza się u tych pacjentów, którzy mają nadwagę lub otyłość. Jak działa lek i jak należy go przyjmować?

Metformax 500 ma postać tabletek. Substancją czynną w leku jest metformini hydrochloridum (metforminy chlorowodorku). Dodatkowo w skład leku wchodzą powidon, talk, magnezu stearynian. Farmaceutyk stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Stosowany jest przede wszystkim przez pacjentów, którzy mają nadwagę lub otyłość, a także przez tych chorych, u których ćwiczeniami i zmianą diety nie udało się obniżyć poziomu glukoz we krwi.

Metformax 500 może być przyjmowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną. Decyzja o tym, czy dany pacjent może stosować lek lub łączyć go z innymi farmaceutykami zawsze należy do lekarza.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Jak wygląda leczenie cukrzycy typu 2? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6

Metformax 500 – przeciwwskazania

Metformax 500 to jeden z częściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych, mimo to nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do podania leku są:

 • uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku;
 • cukrzycowa kwasica ketonowa;
 • cukrzycowy stan przedśpiączkowy;
 • ostre stany z ryzykiem zaburzeń zmiany czynności nerek (np. odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs, donaczyniowe podanie środków kontrastujących zawierających jod);
 • ostre lub przewlekłe choroby, które mogą powodować hipoksję tkanek, m.in. niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał serca, wstrząs;
 • niewydolność wątroby;
 • ostre zatrucie alkoholem;
 • alkoholizm.

Chorzy, którzy mają problemy z nerkami powinni regularnie wykonywać badania. Osoby te powinny zachować szczególną ostrożność jeśli rozpoczynają terapię przeciwnadciśnieniową, preparatami moczopędnymi oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Pacjenci, którzy mają zaplanowaną operację na 48 godzin przed planowanym zabiegiem powinni zaprzestać przyjmowania leku.

Matformax 500 nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią.

MetmMetformax 500 – dawkowanie

Metformax 500 – tak każdy inny lek – należy przyjmować według zaleceń lekarza. Najczęściej chorym zaleca się przyjmowanie 1 tabletki 2-3 razy dziennie w trakcie lub po posiłku. Po 10-15 dniach przyjmowania leku lekarz w oparciu o badanie stężenia glukozy może zmienić schemat dawkowania leku. Zazwyczaj chorym zwiększa się dawki, dzięki czemu układ pokarmowy zaczyna lepiej tolerować preparat. Maksymalna zalecana dzienna dawka metforminy nie może przekraczać 3 g. Jeśli planowana jest zmiana leczenia lub wprowadzenie innego leku należy wrócić do pierwotnego schematu przyjmowania leku.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Metformax 500 – interakcje z innymi lekami

Metformax 500 może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Dlatego osoby, które na stałe przyjmują leki (także suplementy diety) przed rozpoczęciem kuracji powinny poinformować o tym lekarza. Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym przyjmowaniu:

 • farmaceutyków wykazujących wewnętrzną aktywność hiperglikemiczną, np. glukokortykoidy (podawane ogólnie lub miejscowo) oraz sympatykomimetyki. Ich połączenie z Metformaxem może wymagać częstszego wykonywania pomiarów glukozy we krwi, szczególnie na początku terapii;
 • leków moczopędnych zwłaszcza diuretyków pętlowych, które mogą podnosić prawdopodobieństwo wystąpienia kwasicy mleczanowej, ponieważ leki te zmniejszają czynność nerek;
 • inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE), które mogą zmniejszać stężenie glukozy we krwi (w takich przypadkach lekarz ustala bezpieczną dla danego pacjenta dawkę leku).

Uwaga! Leku nie powinno się łączyć z alkoholem. W przypadku silnego zatrucia znacząco podnosi się ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej.

Lek nie powoduje hipoglikemii, tym samym jego przyjmowanie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn. Należy jednak pamiętać, że w połączeniu z innymi lekami Metformax 500 może wywołać niedocukrzenie.

Metformax 500 – działania niepożądane

Metformax 500 może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą zaburzenia ze strony układu pokarmowego, tj. zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie, jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj na początku terapii, aby im zapobiec zaleca się przyjmowanie leku w czasie lub po posiłku.

Przyjmowanie Metformaxu 500 może wywoływać zaburzenia snu, kwasicę mleczanową, zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 i zmniejszenie jej stężenia w surowicy podczas długotrwałego stosowania metforminy.

Bardzo rzadko u osób przyjmujących metforminę obserwuje się zaburzenia ze strony wątroby i dróg żółciowych. Równie rzadko obserwuje się reakcje skórne takie, jak rumień, świąd skóry czy pokrzywka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
8
Polecamy
Siofor - ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy jest stosowany?
Siofor - ulotka. Jak działa lek? Kiedy jest stosowany? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Nimesil – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy może być stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?
Nimesil – ulotka. Jak działa lek? Kiedy może być stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?