Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masz problemy z wysokim ciśnieniem? Sprawdź, jak je obniżyć bez leków!
menu
Polub nas na Facebooku

Masz problemy z wysokim ciśnieniem? Sprawdź, jak je obniżyć bez leków!

Ciśnieniomierz

Fot: simpson33 / gettyimages.com

Szacuje się, że z nadciśnieniem zmaga się niemal 10 mln Polaków. Co gorsza spora cześć chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego lepiej go nie lekceważyć. Zatem, jak sobie z nim  poradzić i czy zawsze konieczna jest farmakologia?

Ciśnienie tętnicze to siła z jaką krew uderza w tętnice. Dzięki temu krew krąży prawidłowo, a wszystkie komórki w ciele są odpowiednio odżywione i dotlenione. Jeśli ten nacisk jest za duży mówi się o nadciśnieniu tętniczym.

Co powoduje rozwój nadciśnienie?

O nadciśnieniu mówi się w sytuacji, gdy przy pomiarze ciśnienie skurczowe wynosi 140 (lub więcej) mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe 90 (lub więcej)  mm Hg. Taki stan rzeczy może być spowodowany kilkoma czynnikami. Czasem choroba jest uwarunkowana genetycznie lub współistnieje z innymi schorzenia, np. anemią, niedoczynnością tarczycy, obturacyjnym bezdechem sennym, chorobą nerek. Ale nie tylko. Olbrzymi wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego ma styl życia. Osoby, których podstawą diety są produkty bogate w tłuszcz lub sól, a do tego stronią od ruchu znajdują się grupie ryzyka.

Niestety choroba bardzo długo nie daje o sobie znać i chorzy przez lata nie zdają sobie z zagrożenia i trafiają do lekarza zbyt późno. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Jak leczyć nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj leczy się farmakologicznie, ale nie zawsze. Czasem z chorobą można walczyć inaczej. Jak? Przede wszystkim zmieniając styl życia.

  • Ograniczyć sól

Sól to jedna z najczęściej stosowanych przypraw. Niestety, jej nadmiar w diecie to prosta droga do nadciśnienia. Learze zalecają, aby osoby z nadciśnieniem najlepiej całkowicie wyeliminowały ją z codziennej diety. Czym ją zastąpić? Choćby ziołami, które nadadzą potrawie smak, ale także poprawią utrzymać prawidłową masę ciała.

Zobacz także: Sól w naszej diecie. Eksperyment: Jak Polacy solą i co z tego mają

  • Regularnie się ruszać

W przypadku osób z nadciśnieniem nie każdy sport będzie wskazany. Niektóre ćwiczenia izometryczne zamiast obniżyć ciśnienie będą jej podnosić. Zdecydowanie bezpieczniejsze i skuteczniejsze w walce z chorobą są ćwiczenia aerobowe, np. pływanie czy bieganie. Wystarczy już kilkanaście minut dziennie, aby poczuć różnicę.

Jak styl życia i dieta przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak styl życia i dieta przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia? Źródło: 36,6

  • Ograniczyć alkohol

Alkohol - zwłaszcza spożywany w nadmiarze - może się przyczynić do uszkodzenia wątroby, nadciśnienia tętniczego, a także niektórych nowotworów. Zdaniem specjalistów osoby, które nie potrafią całkowicie z niego zrezygnować powinny ograniczyć się wypijania jednej lampki wina lub jednego kieliszka wódki dziennie.

  • Zapanować nad stresem

Do rozwoju nadciśnienia tętniczego przyczynia się także stres. Wszystko przez skoki adrenaliny i wzrost stężenia kortyzolu. Dlatego, aby uniknąć problemów, nie tylko z ciśnieniem, trzeba rekompensować sobie negatywne skutki stresu. Jak? Można postawić na ćwiczenia oddechowe, które bardzo szybko przynoszą efekty, lub aktywność fizyczną. Równie dobrze można czytać lub układać puzzle. Tak naprawdę, nie ma znaczenia, który sposób wybierzemy - najważniejsze przy pozwolił nam się wyłączyć i skierować myśli na inne tory. 

  • Stosować zdrową dietę

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na działanie całego organizm, w tym na układ krążenia i ciśnienia. Zdaniem lekarzy najbezpieczniejsza dla osób z nadciśnieniem jest tzw. dieta DASH opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Na czym ona polega? Podstawę tego menu stanowią warzywa i owce, które zawierają flawonoidy, czyli związki, które obniżają ciśnienie krwi. Warto zaznaczyć, że jednym z czynników, który przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego jest otyłość. Zdrowa dieta pomaga schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym materiale: Dieta DASH - na czym polega? Produkty wskazane i przeciwwskazane, jadłospis

  • Rzucić palenie

W ocenie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego czynne i bierne palenie są tak samo niebezpieczne i zwiększają ryzyko odkładania się w żyłach blaszki miażdżycowej. Zdaniem badaczy wystarczy palić dziennie pięć papierosów, aby prawdopodobieństwo wystąpienia zawału czy udaru mózgu wzrosło dwukrotnie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
9
Polecamy
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi?
Domowe sposoby
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Domowe sposoby Dzień Dobry TVN
7 kroków, dzięki którym unikniesz nadciśnienia po 40.
7 kroków, dzięki którym unikniesz nadciśnienia po 40. TVN zdrowie
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem?
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem? Dzień Dobry TVN
Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym i co zrobić, aby nie zachorować?
Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym i co zrobić, aby nie zachorować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia