Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść z żyworódki pierzastej – zastosowanie i przepis na domową maść

Maść z żyworódki pierzastej – zastosowanie i przepis na domową maść

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Thanthip Homsansri / fotolia.com

Maść z żyworódki staje się popularnym lekiem na wszelkie dolegliwości skórne. Roślina ta od lat była stosowana przez prymitywne plemiona do leczenia trudno gojących się ran, a nawet ukąszeń węży, a współczesne badania potwierdzają jej skuteczność.

Maść z żyworódki jest dobrym lekiem na trądzik, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. Przyspiesza również leczenie ran i zadrapań, dlatego powinna się znaleźć w każdej domowej apteczce.

Co to jest maść z żyworódki?

Maść z żyworódki jest naturalnym lekiem wykonanym z żyworódki pierzastej. Jest to roślina pospolicie hodowana jako kwiat ozdobny. Pochodzi z Madagaskaru, ale jako dość odporny i inwazyjny gatunek rozprzestrzeniała się w Afryce, Azji i Ameryce Środkowej. Charakterystyczne jest dla niej tworzenie dużej liczby rozmnóżek na końcówkach liści, które wyglądem przypominają miniaturowe rośliny.

Maść z żyworódki wykonuje się z ekstraktu z liści żyworódki (lub rzadziej soku) i bazy tłuszczowej. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są takie preparaty jak maść z żyworódki z aloesem czy maść z żyworódki i nagietka. Zioła te wykazują synergizm z żyworódką i wzmacniają działanie maści.

Maść z żyworódki – działanie

Maść z żyworódki ma szerokie działanie, dlatego może być wszechstronnie stosowana w problemach skórnych. Zabija bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Ponadto działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację tkanek. Stosowana na skórę likwiduje przebarwienia.

Jakie zastosowanie ma maść z żyworódki?

Maść z żyworódki jest szczególnie pomocna w przypadku urazów, takich jak skaleczenia czy oparzenia. Nie tylko dezynfekuje rany, zapobiegając rozwijaniu się na nich patogenów chorobotwórczych, ale równocześnie przyspiesza ich gojenie i działa przeciwbólowo. W badaniach na szczurach wykazano, że alkoholowy ekstrakt z żyworódki działa na poziomie porównywalnym do mupirocyny – antybiotyku do smarowania. Maść z żyworódki wykazała też duży potencjał w leczeniu stopy cukrzycowej.

Lek ten może znaleźć zastosowanie w leczeniu opryszczki. Wykazano, że ekstrakty alkoholowe i octowe z żyworódki pierzastej zabiją wirusy opryszczki 1 i 2 typu.

Maść z żyworódki działa również przeciwgrzybiczo, dlatego może być używana do usuwania zmian skórnych wywołanych przez te patogeny. Znajduje również zastosowanie w leczeniu grzybiczych dolegliwości ginekologicznych, odbytu oraz w obrębie jamy ustnej. Jest bezpieczna w stosowaniu na błony śluzowe. Może być też wykorzystywana do leczenia nadżerek szyjki macicy.

Dzięki silnym właściwościom regenerującym naskórek i przeciwzapalnym maść z żyworódki może być używana na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry i inne stany zapalne.

Maść z żyworódki bardzo dobrze sprawdza się też w leczeniu wszelkich owrzodzeń i odleżyn.

Maść z żyworódki na trądzik

Maść z żyworódki dzięki swojemu wszechstronnemu działania doskonale sprawdza się również w kosmetyce. Pomaga w walce z trądzikiem i usuwa przebarwienia skórne, które powstają w jego przebiegu.

Dlaczego warto stosować maść z żyworódki?

Maść z żyworódki wykazuje silne działanie przeciw najczęstszym patogenom zagrażającym skórze. Jej skuteczność przeciwko bakteriom wykazana w badaniach była równie wysoka, jak popularnie stosowanych maści antybiotykowych. Ze względu na rozmaite skutki uboczne, które mogą wywoływać antybiotyki i maści sterydowe, leczenie zmian skórnych warto rozpoczynać od leków naturalnych. Jeśli aplikowanie maści z żyworódki nie przynosi efektu, należy się zgłosić do lekarza.

Jak zrobić w domu maść z żyworódki? Przepis

Maść z żyworódki dostępna jest w większości aptek i sklepów zielarskich, ale można ją wykonać samodzielnie w domu. W celu stworzenia małej ilości takiej maści przeznaczonej na doraźny użytek wystarczy zmieszać rozgnieciony miąższ z liścia z kremem nawilżającym, maścią tranową, maścią z witaminą A, masłem shea lub masłem kokosowym. Maść tranowa i z witaminą A wzmocnią działanie nawilżające i regenerujące naskórek, podczas gdy masło kokosowe – działanie przeciwgrzybicze.

Wykonanie maści z żyworódki o dłuższej trwałości nastręcza trochę więcej trudności. Najpierw należy wykonać ekstrakt alkoholowy lub glicerat z liści żyworódki, zalewając rozdrobniony surowiec alkoholem i wytrawiając przez 4 tygodnie lub połączyć wyciśnięty z żyworódki sok z alkoholem. Następnie należy dokładnie wymieszać oba składniki, podgrzewając w kąpieli wodnej masło shea, wazelinę kosmetyczną lub inną bazę tłuszczową.

Bibliografia:

Nayak B., Marshall J. i, Isitor G., Wound healing potential of ethanolic extract of Kalanchoe pinnata Lam. leaf--a preliminary study, „Indian Journal of Experimental Biology”, 48 (6), 2010, s. 572–576.

Cawich S., Harnarayan P., Budhooram S. i in., Wonder of Life (kalanchoe pinnata) leaves to treat diabetic foot infections in Trinidad & Tobago: a case control study, „Tropical Doctor”, 44 (4), 2014, s.209–213.

Jaeger Greer M., Cates R., Johnson F. i in., Activity of acetone and methanol extracts from thirty-one medicinal plant species against herpes simplex virus types 1 and 2, „Pharmaceutical Biology”, 48 (9), 2010, s. 1031–1037.

Zakharchenko N., Belous A., Biryukova Y. i in., Immunomodulating and Revascularizing Activity of Kalanchoe pinnata Synergize with Fungicide Activity of Biogenic Peptide Cecropin P1, „Journal of Immunology Research”, 2017.

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?