Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masaż ajurwedyjski – na czym polega, jego działanie i rodzaje
menu
Polub nas na Facebooku

Masaż ajurwedyjski – na czym polega, jego działanie i rodzaje

NAN

Fot: Sofia Zhuravets / fotolia.com

Masaż ajurwedyjski wywodzi się ze starożytnej hinduskiej tradycji medycznej. Są różne rodzaje masażu, w niektórych zabiegowi poddaje się całe ciało, a w innych tylko jego część. Często, choć nie zawsze, wykorzystuje się do niego olejki eteryczne. 

Ajurweda to system medycyny rozwijający się w Indiach od starożytności. Słowo to po hindusku oznacza ‘wiedzę o życiu’. Jednym z proponowanych przez ajurwedę sposobów na podtrzymanie zdrowia jest masaż. Jego stosowanie wynika z przekonania, że schorzenia dotyczące konkretnej części ciała dotyczą w rzeczywistości całego organizmu. Odczuwany w danym miejscu dyskomfort ma być jedynie objawem zaburzenia wewnętrznej równowagi. Zwolennicy ajurwedy twierdzą, że wynikające z niej metody pozwalają na uświadomienie sobie przyczyny stanów chorobowych.

Niektóre rodzaje masażu ajurwedyjskiego

Masaż abhyanga jest masażem całego ciała z wykorzystaniem ziołowych olejków. Zawiera się w nim masaż głowy, twarzy, dłoni, stóp, pleców, brzucha i klatki piersiowej. Działa on korzystnie na skórę, wzrok, trawienie i ogólne samopoczucie. To, jakich olejków używa się do masażu, zależy od typu konstytucjonalnego i dolegliwości. Przygotowuje się je, gotując w oleju mieszanki ziół. Masaż ajurwedyjski abhyanga może trwać od 5 do 60 minut i jest wykonywany jednocześnie przez dwie osoby. W jego trakcie masowany jest układany w 7 różnych pozycjach, w tym w siadzie i leżeniu na obu bokach. Ruchy obu masażystów powinny być delikatne i rytmiczne. Olejek wykorzystany do zabiegu spłukuje się w gorącej kąpieli, w której zamiast mydła często używa się sproszkowanej ciecierzycy.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Ajurwedyjski masaż shirodhara to masaż czoła i obszaru między brwiami za pomocą strumienia ciepłego oleju. Według hinduskiej filozofii w tym miejscu znajduje się trzecie oko, którego otwarcie pozwala na osiągnięcie stanu wyższej świadomości. W Europie masaż ten stosuje się jednak przede wszystkim w celach relaksacyjnych.

Padabhyanga to ajurwedyjski masaż stóp. Zgodnie z założeniami ajurwedy, zakończenia nerwowe w stopach są połączone z różnymi organami w całym organizmie. Z tego względu uważa się, że ich uciskanie może mieć pozytywny wpływ na narządy wewnętrzne. Działanie to nie zostało potwierdzone przez medycynę konwencjonalną, nie ma też jednak informacji o szkodliwości refleksologii. Masaż stóp można traktować jako sposób na suchość, szorstkość, zmęczenie i pękanie skóry stopy. To, jaki olejek zostanie użyty, zależy od dolegliwości, której chce się pozbyć masowany. Najczęściej stosuje się olejki: sezamowy, brahmi, gorczycowy, lawendowy i rozmarynowy.

Jaki masaż ajurwedyjski wybrać dla siebie?

Według hinduskiej filozofii ciało powstaje z pięciu żywiołów: eteru, powietrza, ognia, wody i ziemi. Różne połączenia tych elementów tworzą trzy podstawowe rodzaje energii:

 • Vata – tworzą ją eter i powietrze.
 • Pita – powstaje z ognia.
 • Kapha – tworzą ją ziemia i woda.

To, w jakich proporcjach poszczególne energie zostaną połączone w jednym organizmie, decyduje o tzw. typie konstytucyjnym ciała i umysłu, po hindusku określanym jako „dosza”. Dosze różnią się między sobą oraz tym, jaki masaż jest dla nich najlepszy:

 • Typ vata – osoby o tym typie są aktywne, ruchliwe, energiczne i niespokojne. Są szczupłe i niezbyt umięśnione, przez ich suchą i cienką skórę prześwitują naczynia krwionośne. Osobom takim zaleca się codzienne, samodzielne wykonywanie masażu rano lub wieczorem. Należy przy tym używać ciepłego oleju, co pozwala m.in. nawilżyć suchą skórę i ukoić ich wrażliwy układ nerwowy. Oleje zalecane przy typie vata to olej sezamowy, migdałowy i oliwa z oliwek. Dodatek olejku cyprysowego, cynamonowego lub galangalu wzmocni efekt rozgrzewający, olejki z drzewa sandałowego, róży i jaśminu bardziej uspokoją.
 • Typ pita – osoby tego typu są średniej budowy i bardziej umięśnione niż osoby typu vata. Ich skóra jest miękka i ciepła, ale łatwo pojawiają się na niej sińce, wysypki i stany zapalne. Są stanowczy, ambitni i często dominują w rozmowie. Ponieważ często zapominają o dbaniu o siebie, zaleca się im wizyty u profesjonalnego masażysty. Ze względu na właściwości ich skóry odradza się stosowanie rozgrzewających olejków, które mogą powodować swędzenie i rozdrażnienie. Najlepszym wyborem są dla nich oleje: kokosowy, sezamowy, ghi oraz oliwa z oliwek. Ukojenie wybuchowego charakteru mogą przynieść olejki z drzewa sandałowego, gardenii, jaśminu, róży, kapryfolium, fiołka, irysa lub lotosu. Czasem jednak dobrym rozwiązaniem może być także masaż bez użycia olejku.
 • Typ kapha – osoby typu kapha mają solidną, ciężką budowę ciała. Łatwo przybierają na wadze, co może być spowodowane dużym przyrostem tkanki tłuszczowej lub mięśniowej. Mają gładką, grubą skórę, duże i białe zęby. Bywają ociężałe i niezbyt chętne do podejmowania nowych aktywności. Z tego względu potrzebują masażu, który pobudzi ich krążenie. Najlepsze są dla nich energiczne masaże, podczas których potrząsa się ciałem, a nawet oklepuje się je pięściami. Zaleca się im stosowanie oleju z jojoby z dodatkiem olejku z szałwii, cedru, sosny, paczuli lub cynamonu.

Efekty i przeciwwskazania masażu ajurwedyjskiego

Masaż ajurwedyjski ma pozytywny wpływ na organizm. Jego efekty to między innymi:

 • Ukojenie nerwów.
 • Poprawa krążenia krwi i limfy.
 • Polepszenie stanu skóry.
 • Regulacja pracy układu pokarmowego.
 • Ulga przy zrostach.
 • Zmniejszenie opuchlizny.

Mimo wielu zalet masaż ajurwedyjski nie zawsze powinien być stosowany. Przeciwwskazaniami dla niego mogą być zabiegi chirurgiczne, ciąża, choroby zakaźne, choroby serca, wysokie ciśnienie i ostre przeziębienia, takie jak grypa.

Zobacz film: Zastosowanie hipnozy w leczeniu.. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
3
Polecamy
Na czym polega i na co pomaga masaż tajski?
Jakie są przeciwwskazania?
Na czym polega i na co pomaga masaż tajski? Jakie są przeciwwskazania? TVN zdrowie
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu?
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu? Dzień Dobry TVN
Na co pomaga masaż stemplami ziołowymi?
Na co pomaga masaż stemplami ziołowymi? Dzień Dobry TVN
Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego?
Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki