Czytasz: Marihuana lecznicza i stosowana rekreacyjnie – zastosowanie, skutki zażywania marihuany

Marihuana lecznicza i stosowana rekreacyjnie – zastosowanie, skutki zażywania marihuany

Liście marihuany na metalowym talerzu

Fot: Pixabay / pixabay.com

Palenie marihuany ma pozytywne i negatywne skutki. Marihuana poprawia nastrój, wprowadza w stan euforii, działa przeciwbólowo i rozluźniająco, ale można się od niej uzależnić. Ponadto m.in. zaburza percepcję, osłabia koncentrację i zwiększa łaknienie.

Dwie podstawowe odmiany marihuany to Indica oraz Sativa. Jak wygląda marihuana? Odmiana Indica ma ciemnozielone liście, które są szerokie w porównaniu do liści roślin odmiany Sativa – mają liście jasnozielone i wąskie. Odmiany różnią się też działaniem. Indica działa bardziej uspokajająco i rozluźniająco, Sativa pobudza, wprowadza w euforię i stan wesołości.

Uprawa marihuany według polskiego prawa, legalność marihuany na świecie

Nasiona marihuany w Polsce są legalne, ale uprawa tej rośliny jest prawnie zabroniona poza odmianami wykorzystywanymi w przemysłach włókienniczym, chemicznym, papierniczym i nasiennym. Aby plantacje były legalne, potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na ich uprawę.

W czerwcu 2017 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę pozwalającą na stosowanie marihuany w celach medycznych. Surowiec do produkcji środków leczniczych powinien pochodzić z licencjonowanych upraw zagranicznych. Lecznicza marihuana dostępna jest wyłącznie na receptę.

Gdzie jest legalna marihuana? Na własny użytek można uprawiać marihuanę m.in. w Czechach, Belgii, Holandii, Hiszpanii w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii oraz w całym Urugwaju.

Medyczna marihuana – zastosowanie w leczeniu

Legalizacja marihuany do stosowania w celach medycznych możliwa jest dzięki badaniom naukowym prowadzonym nad skutecznością substancji zawartych w roślinie.

Właściwości lecznicze marihuana zawdzięcza zawartym w roślinie substancjom – kannabinoidom, z których największe znaczenie mają tetrahydrokannabinolowi (THC) oraz kannabidiol (CBD). Marihuana medyczna pomaga w leczeniu:

 • bólu i nadmiernego napięcia mięśni w stwardnieniu rozsianym – THC i CBD mają właściwości rozluźniające i przeciwbólowe,
 • chorób nowotworowych, takich jak glejak mózgu, rak piersi, rak jelita grubego oraz rak skóry – THC hamuje rozwój nowotworów poprzez hamowanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego VEGF; VEGF uwalniany w organizmie jest również w reumatoidalnym zapaleniu stawów, retinopatii cukrzycowej, retinopatii proliferacyjnej oraz zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem,
 • skutków ubocznych chemioterapii u chorych na raka – palenie marihuany zmniejsza nudności i wymioty,
 • jaskry – zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe,
 • chorych na AIDS – marihuana lecznicza zwiększa apetyt i zapobiega szybkiej i wyniszczającej utracie wagi u osób z AIDS,
 • padaczki – próby na ludziach wykazały, że marihuana może zmniejszać częstotliwość ataków epilepsji, ale w niektórych przypadkach nie przynosi widocznych rezultatów lub nawet zaostrza chorobę, dalsze badania nad działaniem leczniczej marihuany na chorych na padaczkę stoją pod znakiem zapytania ze względu na aspekty prawne.

Przypuszcza się, że lecznicza marihuana może pozytywnie wpływać na stan zdrowia chorych na nieswoiste zapalenia jelit, chorobę Crohna i artretyzm, ponieważ wykazuje właściwości przeciwzapalne. Tezę tę wysnuwa się na podstawie badań na zwierzętach.

Olej z marihuany pozyskiwany jest z kwiatów tej rośliny i górnych liści. Bywa używany w celach leczniczych, jednak jego wytwarzanie nie jest standaryzowane. Każda próbka może mieć inne właściwości, ponieważ zależą one od jakości materiału użytego do produkcji i metod przetwarzania. Częściej stosuje się marihuanę leczniczą w formie spreju lub kapsułek.

Skutki palenia marihuany i uboczne efekty stosowania marihuany medycznej

Rekreacyjnie i zdrowotnie stosowana marihuana skutki ma podobne. Oprócz pozytywnego działania przeciwbólowego i rozluźniającego, wprowadzania w stan euforii i poprawy nastroju daje negatywne efekty.

Częstym rezultatem stosowania konopi indyjskich jest uzależnienie od marihuany. Systematyczne i długotrwałe palenie marihuany lub zażywanie jej w innej postaci powoduje tzw. tolerancję odwrotną. Oznacza to, że marihuana działanie ma coraz silniejsze. Długotrwałe palenie marihuany może powodować także zespół amotywacyjny, objawiający się:

 • zaburzeniami snu,
 • apatią,
 • ograniczeniem kontaktu z innymi osobami,
 • zaburzeniami pamięci (krótkotrwałej),
 • zaburzeniami koncentracji,
 • trudnościami w przyswajaniu nowej wiedzy,
 • trudnościami w rozwiązywaniu problemów i planowaniu,
 • zaburzeniami percepcji, w tym percepcji czasu,
 • zaburzeniami koordynacji ruchowej,
 • zanikiem zainteresowań,
 • lękiem i stanami depresyjnymi.

Przypuszcza się także, że marihuana negatywnie wpływa na układ oddechowy, powodując przewlekłe i nawracające infekcje, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli. U osób ze skłonnością do zaburzeń psychicznych marihuana może wywoływać objawy schizofrenii, jeśli jest często zażywana w dużych dawkach.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4911937/

https://molecular-cancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-4598-9-196

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22231745

https://www.jci.org/articles/view/16116

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4827335/.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie