Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mącznica lekarska – jakie zastosowania mają preparaty z jej liści?
menu
Polub nas na Facebooku

Mącznica lekarska – jakie zastosowania mają preparaty z jej liści?

Mącznica lekarska

Fot: siur / gettyimages.com

Mącznica lekarska wpływa korzystnie na układ moczowy, dlatego jest składnikiem wielu dostępnych preparatów leczniczych. Liście mącznicy można również wykorzystać do sporządzenia herbaty wspomagającej leczenie infekcji czy kamicy dróg moczowych.

Mącznica lekarska, zwana również niedźwiedzim gronem, jest rośliną klasyfikowaną w rodzinie roślin wrzosowatych. Nazwa rośliny bierze się z tego, że jej owoce mają mączny smak. Mącznica lekarska kwitnie wiosną, od kwietnia do czerwca.

Mącznica lekarska – co to jest?

Mącznica lekarska jest niską krzewinką. Liście mącznicy są zielone, skórzaste. Na końcach gałązek wyrastają kwiaty, tworząc grona. Kolor kwiatów jest biały bądź jasnoróżowy o kształcie dzbanuszka. Mącznica wytwarza owoce, którymi są czerwone jagody. Rośnie w klimacie umiarkowanym oraz arktycznym, choć rozprzestrzeniła się na wszystkie regiony świata. W Polsce spotkać ją można na wielu obszarach, szczególnie na wrzosowiskach, w borach czy na stokach gór.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Mącznica lekarska – właściwości

Elementem mącznicy lekarskiej pozyskiwanym w celach leczniczych są jej liście. Od lat wykorzystywane są w wielu jednostkach chorobowych, szczególnie do leczenia chorób dróg moczowych, w tym infekcji tego układu. Wśród jednostek chorobowych, w których sprawdza się mącznica lekarska, należy wymienić kamicę nerkową, choroby prostaty, białkomocz, moczenie nocne, ropomocz, infekcje dróg moczowych. Właściwości liści mącznicy lekarskiej zawdzięcza się zawartym w nich następującym substancjom:

  • arbutyna i jej metabolity o właściwościach bakteriobójczych,
  • izokwercytryna (flawonoid, czyli związek mający właściwości barwnikowe, utleniające i chroniące rośliny przed insektami czy zakażeniami),
  • kwasy organiczne,
  • śluz.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Arbutyna działa bakteriobójczo, m.in. wobec bakterii Escherichia coli, które stanowią najczęstszy czynnik etiologiczny zakażeń dróg moczowych. Ponadto liście mącznicy wspomagają pracę układu moczowego poprzez działanie moczopędne. Niestety, aby ten efekt uzyskać, należy poprzez dietę utrzymać odpowiednie pH moczu, a co za tym idzie:

  • przyjmować właściwą ilość płynów w ciągu dnia,
  • ograniczyć cukry proste w diecie,
  • ograniczyć produkty mięsne.

Zobacz film: Leczenie przez jedzenie - produkty, których należy unikać. Źródło: W dobrym stylu

Mącznica lekarska dzięki swoim właściwościom jest składnikiem wielu leków bazujących na naturalnych składnikach. Doskonale uzupełnia inne zioła, dlatego korzystne jest stosowanie różnego rodzaju mieszanek ziół. Mącznica lekarska znajduje zastosowanie jako produkt przeciwzakrzepowy. Ma działanie antyoksydacyjne i oczyszczające organizm, dlatego zalecana jest również w problemach skórnych, takich jak stany zapalne czy przebarwienia.

Należy uważać ze stosowaniem preparatów mącznicy lekarskiej dłużej niż tydzień. Ziele nie jest zalecane kobietom karmiącym piersią, ciężarnym czy osobom cierpiącym z powodu stanu zapalnego przewodu pokarmowego. Działania niepożądane związane ze spożyciem mącznicy lekarskiej obejmują bóle brzucha, nudności, a czasem i szum w uszach. Następuje to jednak głównie przy znacznym przedawkowaniu tej rośliny.

Mącznica lekarska – preparaty

Mącznica lekarska zawarta jest w wielu gotowych preparatach aptecznych, w tym w lekach ziołowych, jak np. urosept. Można również przygotować preparaty mącznicy lekarskiej samodzielnie.

  • Odwar – suszone liście mącznicy zalewa się wodą (najlepiej 2 łyżki stołowe na 3 szklanki wody). Gotuje się je wolno przez kilkanaście minut, a następnie odcedza. Przy kamicy nerkowej zalecane jest picie takiego odwaru 2 razy dziennie – rano i wieczorem.
  • Ziołowe mieszanki – mącznicę można mieszać z innymi ziołami, jak np. skrzyp.

Również gotuje się je w takiej proporcji jak wyżej. Mieszanki doskonale sprawdzają się np. przy zapaleniu pęcherza moczowego. Odwar z mieszanki należy spożywać 3 razy dziennie do ustania objawów. Duże korzyści wywierają mieszanki mącznicy lekarskiej z kwiatem lipy, brzozy, rumiankiem, liśćmi poziomki. Ułatwiają oczyszczenie dróg moczowych z drobnych złogów.

Zobacz film: Naturalne metody leczenia - kiedy warto po nie sięgnąć? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
2
Polecamy
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny Dzień Dobry TVN
Fiołek trójbarwny – dlaczego warto go stosować?
Fiołek trójbarwny – dlaczego warto go stosować? Dzień Dobry TVN
Korzeń mniszka lekarskiego, kwiaty i liście – właściwości lecznicze mniszka i stosowanie
Korzeń mniszka lekarskiego, kwiaty i liście – właściwości lecznicze mniszka i stosowanie TVN zdrowie
Zioła i rośliny lecznicze w Polsce.
Jak je stosować?
Zioła i rośliny lecznicze w Polsce. Jak je stosować? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Farmaceuta
Mącznica działa dezynfekująco w drogach moczowych - dzięki obecności arbutyny, która na skutek przemian metabolicznych w drogach moczowych występuje w postaci aglikonu (HYDROCHINONU - ten związek ma dz. p.bakteryjne, ale tylko w środowisku zasadowym - bakterie wywołujące stan zapalny w drogach moczowych powodują alkalizację środowiska). Mącznica absolutnie NIE DZIAŁA MOCZOPĘDNIE, tylko saluretycznie (utrata jonów Na,Cl...),stąd b.ważne picie wody i podawanie ziół moczopędnych np. ziele skrzypu, lisic pokrzywy , ziele nawłoci, liść brzozy......
Czytaj całość
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki