Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maciek ma poważną wadę serca i czeka na kochających rodziców
menu
Polub nas na Facebooku

Maciek ma poważną wadę serca i czeka na kochających rodziców

Zobacz film: Maciek potrzebuje miłości. Pomóżmy znaleźć mu dom! Źródło: Uwaga! TVN

Maciek od urodzenia mieszka w szpitalu. Najprawdopodobniej z powodu poważnej wady serca matka zostawiła chłopca w szpitalu. Od trzech lat szpitalne korytarze i osoby w białych fartuchach to jego najbliższa i - jak dotąd - jedyna rodzina. Czy chłopiec znajdzie w końcu kochający dom?

Maciek - mimo tak młodego wieku - ma za sobą cztery operacje, kilka zabiegów interwencyjnych m.in. wszczepienie sztucznego stymulatora serca. Do problemów kardiologicznych dochodzą jeszcze zaburzenia ze strony układu nerwowego. Jedna z operacji doprowadziła do wylewu. Tym samym lewa strona ciała Maćka jest słabsza i nie funkcjonuje prawidłowo i chłopiec wymaga stałej rehabilitacji.

Tylko połowa serca

Wada serca, z którą urodził się Maciek to tzw. zespół hipoplazji lewego serca (hypoplastic left heart syndrome HLHS). To bardzo ciężka choroba, która pojawia się u mniej niż 0,05 proc. dzieci. U osób z tym schorzeniem dochodzi do niedorozwoju lewej komory serca, która odpowiada za pompowanie natlenionej krwi do aorty i następnie do całego ciała. Choroba sprawia, że zastawka mitralna, która oddziela lewy przedsionek od lewej komory jest bardzo wąska lub całkowicie zatkana. Zwężona lub niedrożna jest również zastawka aortalna, która pompuje krew z lewej komory do aorty. Lewa komora serca z tą wadą jest bardzo mała, do tego początkowy odcinek oraz łuk aorty są bardzo wąskie. Zdarza się, że mają zaledwie kilka milimetrów szerokości.

Zobacz także: Wady serca u dzieci i u dorosłych – objawy, leczenie

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą sinica, duszność, brak oddawania moczu, tachykardia. Czasem zdarza się, że wada zostaje wykryta jeszcze u nienarodzonego dziecka. W takich sytuacjach wprowadza się leczenie farmakologiczne, które pozwala utrzymać drożność przewodu tętniczego. Mimo to dziecko i tak wymaga leczenia operacyjnego.

Zespół hipoplazji lewego serca - leczenie

Wada serca, którą ma Maciek jest nieuleczalna. Medycyna może jedynie próbować poprawić jakość życia takich pacjentów. Schemat leczenia najczęściej polega na wykonaniu trzech operacji. U noworodków wykonuje się tzw. operację Norwooda. Jej celem jest poprawienie przepływu krwi przez płuca i cały organizm. Dodatkowo wprowadza się specjalny stent, który ułatwia przepływ krwi. Następnie ok. 6 miesiąca życia dziecka wykonuje się operację Hemi Fontana. Zabieg ma na celu połączyć aortę z tętnicą płucną oraz zamknąć połączenia między prawą komorą a tętnicą płucną, które utworzono w pierwszym etapie leczenia.

Ostatnią operację - nazywaną operacją Fontana - wykonuje się u dzieci między 18. a 24. miesiącem życia. Podczas operacji żyła główna dolna zostaje połączona z tętnicą płucną. Aby to zrobić tworzy się specjalny tunel wewnątrzsercowy.

Mimo że operacje nie służą wyleczeniu choroby to znacząco poprawią jakość życia chorych. Czy Maciek - mimo poważnych problemów - znajdzie w końcu kochający dom? Zobaczcie powyższy film i poznajcie historię 3. letniego Maćka.  

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
6
Polecamy
Szymonek urodził się z poważną wadą serca:
"Jest dziurawe jak ser szwajcarski".
Chłopca czeka skomplikowana operacja
Szymonek urodził się z poważną wadą serca: "Jest dziurawe jak ser szwajcarski". Chłopca czeka skomplikowana operacja Dzień Dobry TVN
Kiedy ciało odrzuca nowy organ.
Życie po potrójnym przeszczepie wątroby
Kiedy ciało odrzuca nowy organ. Życie po potrójnym przeszczepie wątroby Dzień Dobry TVN
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca:
objawy, przyczyny, leczenie i rokowania
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania TVN zdrowie
Zastawki serca – budowa, wady, operacja wymiany i sztuczna zastawka
Zastawki serca – budowa, wady, operacja wymiany i sztuczna zastawka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Mineralokortykoidy – hormony kory nadnerczy. Rola i preparaty
Mineralokortykoidy – hormony kory nadnerczy. Rola i preparaty
Pomidory – odmiany, wartości odżywcze, właściwości
Pomidory – odmiany, wartości odżywcze, właściwości
Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Czarcie żebro – zastosowanie, właściwości i działanie
Czarcie żebro – zastosowanie, właściwości i działanie
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Dializa nerek – filtrowanie krwi poza organizmem: powikłania, rokowania i żywienie przy dializach
Dializa nerek – filtrowanie krwi poza organizmem: powikłania, rokowania i żywienie przy dializach