Polub nas na Facebooku
Czytasz: Łuszczycowe zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Astrid Gast / fotolia.com

Łuszczycowe zapalenie stawów jest zapalnym schorzeniem stawów, które może towarzyszyć łuszczycy skórnej lub występować niezależnie od niej. Choroba dotyka osoby między 20. a 50. rokiem życia, ale może wystąpić także u dzieci. Nieleczone łuszczycowe zapalenie stawów prowadzi do kalectwa.

Łuszczycowe zapalenie stawów (w międzynarodowej klasyfikacji chorób oznaczone symbolem ICD10) jest chorobą przewlekłą, na którą zapadają osoby między 20. a 50. rokiem życia. Forma młodzieńcza występuje u dzieci w wieku 9–12 lat. Łuszczycowe zapalenie stawów dotyka kobiety i mężczyzn. Jego przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane, ale wiadomo, że ma podłoże immunologiczne. Łuszczyca stawowa u około 68% chorych jest poprzedzona łuszczycą skórną. Przebieg łuszczycowego zapalenia stawów może być niezależny od łuszczycy skóry.

Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy i diagnostyka

Łuszczycowe zapalenie stawów przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Objawy są bardzo zróżnicowane w zależności od miejsca, które zostało zaatakowane przez chorobę. U niektórych osób pierwszym objawem choroby są wykwity łuszczycowe, które mogą przybrać postać krostkową, grudkową lub uogólnioną. Zmiany najczęściej pojawiają się na owłosionej skórze głowy, rąk oraz stóp. Mogą im towarzyszyć objawy w obrębie paznokci, np. nadmierne rogowacenie paznokci, oddzielanie się paznokci czy zagłębienia w płytce paznokciowej.

Toczący się proces zapalny powoduje ból, obrzęk, poranną sztywność oraz podwyższoną temperaturę w obrębie zajętych stawów. Są to objawy podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), dlatego rozpoznanie choroby bywa trudne. W łuszczycowym zapaleniu stawów pojawia się także obrzęk i ból w miejscach przyczepu więzadeł, ścięgien czy torebek stawowych. Proces zapalny obejmuje wszystkie stawy i pochewki ścięgniste palca, dlatego palce są zaczerwienione i bolesne, przyjmują charakterystyczny wygląd „palców kiełbaskowatych”. W obrębie paliczków palców rozwija się proces osteolityczny, w wyniku którego palce ulegają skróceniu i powstają palce teleskopowe. Może także wystąpić zapalenie błony naczyniowej oka. Charakterystycznym objawem możliwym do zaobserwowania podczas badań jest niedomykalność lub zwężenie zastawki aortalnej w trakcie zapalenia aorty.

Zobacz także: Łuszczyca krostkowa, czyli krostkowica – nietypowa postać łuszczycy

Wśród objawów psychiatrycznych, wskazujących na łuszczycowe zapalenie stawów, lekarze wymieniają: znużenie, zaburzenia nastroju oraz depresję.

Obecnie nie istnieją specyficzne testy laboratoryjne, które umożliwiłyby jednoznaczne zdiagnozowanie łuszczycowego zapalenia stawów, jednak wiadomo, jakie badania należy wykonać, aby potwierdzić chorobę. U chorych często występuje podwyższone OB, a w nielicznych przypadkach pojawiają się przeciwciała przeciwjądrowe ANA (z ang. anti-nuclear antibodies). W badaniach płynu stawowego wykrywany jest stan zapalny. W diagnostyce stosuje się także zdjęcia rentgenowskie (RTG), rezonans magnetyczny i badanie ultrasonograficzne (USG).

Łuszczycowe zapalenie stawów – leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów jest leczone przede wszystkim niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Nie zawsze jednak mogą one być stosowane, ponieważ zdarza się, że zaostrzają zmiany skórne, choć nie zawsze występują one w łuszczycowym zapaleniu skóry. W leczeniu wspomagającym stosowane są także glikokortykosteroidy w postaci iniekcji miejscowych do pojedynczych stawów. Pomiędzy iniekcjami musi być zachowany jednomiesięczny odstęp. Leki te hamują destrukcję stawów. Można je podawać również do innych tkanek, jeśli proces zapalny obejmuje także palce i ścięgna. W przypadku rozległych zmian na skórze glikokortykosteroidy muszą być stosowane ostrożnie, aby uniknąć nasilenia dolegliwości.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne nie zawsze są skuteczne i mogą wywoływać silne skutki uboczne. Wówczas konieczne jest zastosowanie leków modyfikujących przebieg choroby, np. cyklosporyny, leflunomidu, sulfasalazyny lub metotreksatu, które przynoszą dobre efekty w obwodowej postaci łuszczycowego zapalenia skóry. Przy dużej aktywności łuszczycowego zapalenia stawów stosowane jest leczenie biologiczne lekami z grupy inhibitorów TNF (od ang. tumor necrosis factor, czynnik martwicy nowotworu).

Zobacz także: Łuszczyca głowy – leczenie łuszczycowych zmian na głowie

Terapię łuszczycowego zapalenia stawów można wspomóc rehabilitacją oraz odpowiednią dietą. Domowe leczenie polega przede wszystkim na spożywaniu produktów mających działanie przeciwzapalne, czyli zawierających kwasy omega-3. Do diety należy włączyć także czerwone wino, świeże warzywa i owoce, kurkumę i zieloną herbatę.

Osobom cierpiącym na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów polecane są także zioła, a zwłaszcza ziele z bratka, które ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Bardzo ważne jest też zmniejszenie poziomu stresu, prowadzenie zdrowego stylu życia i nienadwyrężanie objętych chorobą stawów.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
146
7
Więcej na temat
Łuszczyca paznokci – diagnozowanie i leczenie zmian na paznokciach
Łuszczyca paznokci – diagnozowanie i leczenie zmian na paznokciach
Łuszczyca kropelkowata u dzieci – przyczyny, leczenie i rokowanie
Łuszczyca kropelkowata u dzieci – przyczyny, leczenie i rokowanie
Objaw Koebnera – w jakich chorobach występuje i na czym polega?
Objaw Koebnera – w jakich chorobach występuje i na czym polega?
Leczenie biologiczne – na czym polega? Wskazania i skutki uboczne
Leczenie biologiczne – na czym polega? Wskazania i skutki uboczne
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?