Czytasz: Łokieć tenisisty – objawy, leczenie i ćwiczenia

Łokieć tenisisty – objawy, leczenie i ćwiczenia

NAN

Fot: phasin / fotolia.com

Łokieć tenisisty jest schorzeniem, które najczęściej dotyka pracowników biurowych, monterów, informatyków i mechaników. Ból wynika ze zmian degeneracyjnych okolicy przyczepu ścięgien mięśni prostownika nadgarstka. Powstają one wskutek przeciążeń i mikrourazów.

Łokieć tenisisty to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka, niekiedy nazywana także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Do niedawna za przyczynę schorzenia uznawano istniejący w tej okolicy stan zapalny, ale obecnie wiadomo już, że ból wynika ze zmian degeneracyjnych w strukturze kolagenu, a także z nieprawidłowego ukrwienia. Każdy z tych czynników spowodowany jest powtarzającymi się mikrourazami i przeciążeniami, rzadko występującymi łącznie ze stanem zapalnym. Na łokieć tenisisty najczęściej cierpią osoby w wieku 30–65 lat, przy czym w 80–90% przypadków w ciągu 12 miesięcy dochodzi do procesu samoleczenia.

Łokieć tenisisty – objawy i diagnostyka

Łokieć tenisisty powoduje przede wszystkim ból, dlatego schorzenie jest łatwe do rozpoznania. Objawy, który powinny skłonić do wizyty u ortopedy to:

  • ból bocznej strony stawu łokciowego,
  • nasilanie się bólu podczas prostowania nadgarstka,
  • trudności w wykonywaniu prostych czynności, np. podczas podnoszenia szklanki czy wyciągania ręki na przywitanie.

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na wywiadzie, a także na testach oporowych wyprostu nadgarstka. Schorzenie objawia się tkliwością tkanek w trakcie badania palpacyjnego.

Łokieć tenisisty – typy

W zależności od tego, które ścięgno uległo uszkodzeniu, wyróżnia się 5 typów łokcia tenisisty, mogących dawać podobne objawy:

  • typ I – zmiany dotyczą przyczepu początkowego mięśnia prostownika długiego nadgarstka,
  • typ II – zmiany obejmują przyczep początkowy,
  • typ III – zmiany dotyczą ścięgna,
  • typ IV – zmiany obejmują przejście mięśniowo-ścięgniste mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka i występują jednocześnie z podrażnieniem prostownika palców,
  • typ V – zmiany degeneracyjne dotyczą przyczepu początkowego mięśnia prostownika palców.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Leczenie łokcia tenisisty wymaga dobrego rozpoznania i precyzji zarówno ze strony lekarza, jak i rehabilitanta. Poprawa stanu zdrowia zależy także od cierpliwości i konsekwencji pacjenta. Najważniejsze cele leczenia to likwidacja dolegliwości bólowych, zwiększenie siły mięśniowej oraz usprawnienie funkcji kończyny.

W początkowym etapie schorzenia, gdy ból nie jest zbyt dokuczliwy, należy zmniejszyć obciążenie ręki i starać się ją oszczędzać. Bardzo pomocna jest specjalna opaska na łokieć tenisisty, która stabilizuje kończynę i skutecznie zmniejsza ból. Ortezę należy nosić podczas powtarzalnych czynności oraz w trakcie aktywności fizycznej nawet wtedy, gdy nie ma już dolegliwości bólowych.

Oprócz opaski łokieć tenisisty leczy się również miorelaksacją, czyli głębokim masażem rozluźniającym mięśnie. Wykonuje go terapeuta i już po 2–3 zabiegach można odczuć znaczącą ulgę. Masażu na łokieć tenisisty warto się nauczyć, aby w razie potrzeby wykonać go samodzielnie w domu. Nawet najlepsza maść na łokieć tenisisty nie przyniesie takich efektów, jak prawidłowo wykonany masaż poprzeczny.

W przypadku gdy zmianom zwyrodnieniowym towarzyszy stan zapalny, niezbędne jest stosowanie doustnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niekiedy lekarz decyduje się także na podanie blokady, choć obecnie łokieć tenisisty coraz rzadziej leczy się w ten sposób.

W leczeniu niezbędna jest fizjoterapia łokcia tenisisty, oparta na zabiegach przyspieszających gojenie i regenerację zmian. Najczęściej stosuje się laseroterapię, ultradźwięki, krioterapię, jonoforezę oraz pole magnetyczne. Bardzo dobrze na łokieć tenisisty działa fala uderzeniowa, czyli fale ultradźwiękowe o wysokim natężeniu, które redukują ból i poprawiają metabolizm chorej tkanki.

Dobre efekty daje również kinesiotaping (inaczej plastrowanie lub taping łokcia tenisisty). Zabieg polega na założeniu w odpowiedni sposób specjalnych, elastycznych plastrów na chory przyczep mięśnia. Działanie to zmniejsza dolegliwości bólowe, odciąża kończynę i zapewnia warunki do szybkiej regeneracji uszkodzeń.

W uzasadnionych przypadkach stosuje się zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP), które przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek. Frakcję osocza pozyskuje się z krwi własnej pacjenta, a po odpowiednim przygotowaniu podaje się w formie iniekcji bezpośrednio do uszkodzonej tkanki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a jego skuteczność jest bardzo wysoka.

W przypadku gdy zaordynowane leczenie nie przynosi efektów, konieczna może być operacja łokcia tenisisty. Obecnie wykonuje się dwa typy zabiegów:

To Cię zainteresuje

Choroba Krabbego u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie Autyzm atypowy – charakterystyka. Późne objawy i trudna diagnoza Astma (dychawica) oskrzelowa – objawy u dzieci i dorosłych, leczenie
  • artroskopowy, polegający na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek,
  • otwarty, polegający na uwolnieniu rozcięgna mięśnia prostownika wspólnego palców. 

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 
Choroba Meniere’a – objawy, przyczyny i leczenie
Zespół suchego oka, czyli przewlekły stan zapalny oka. Objawy, leczenie i domowe sposoby
Łuszczycowe zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czym jest to groźne schorzenie?