Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu?

Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu?

NAN

Fot: geargodz / fotolia.com

Leukocyty w moczu mogą wskazywać na szereg chorób, które powinny zostać poddane dalszej diagnostyce. Samo badanie jest proste i przeprowadza się je w zestawie podstawowych analiz próbki moczu. Warto wykonać je w przypadku objawów związanych z zaburzeniami pracy układu moczowego lub rodnego.

U zdrowego człowieka można zaobserwować niewielką liczbę leukocytów w moczu (1 – 5 leukocytów). Problem zaczyna się, kiedy jest ich za dużo. Nie należy jednak martwić się na zapas. W większości przypadków leukocyturia, bo tak w słowniku medycznym nazywa się obecność białych krwinek w moczu, towarzyszy jedynie łagodnym infekcjom. Na pewno należy jednak wykonać dalsze badania – może być związana z poważnymi jednostkami chorobowymi.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Podwyższone leukocyty w moczu

Norma leukocytów w moczu jest niewielka i laboratoria medyczne definiują ją w różny sposób. Jeżeli badanie przeprowadza się mikroskopowo z moczu nieodwirowanego, wynosi od 1 do 5 krwinek w polu widzenia. W przypadku moczu odwirowanego jest to od 1 do 10 krwinek. Nadal wykorzystuje się również liczbę leukocytów w moczu dobowym (liczba Addisa), która określa ilość leukocytów, erytrocytów i wałeczków wydalanych z moczem w ciągu doby, w przypadku wybrania tej metody, otrzymana wartość powinna utrzymywać się poniżej progu 2.500.000 białych krwinek. Można spotkać się również z alternatywą w postaci liczby Hamburgera, wykorzystywaną zwłaszcza w pediatrii. Norma mieści się w granicach 1500–3000 leukocytów na minutę.

Zobacz także: Leukopenia, czyli mała ilość białych krwinek: objawy, przyczyny, leczenie i dieta

O leukocyturii mówi się, kiedy w badaniu laboratoryjnym zostają stwierdzone wyższe wartości. W każdym przypadku należy jednak dokładnie sprawdzić oznaczenia podane przez laboratorium wykonujące badanie – pozwoli to na właściwą interpretację wyników. Jeżeli liczba leukocytów i drobnoustrojów w moczu jest bardzo wysoka i doprowadza do jego zmętnienia, zmiany barwy bądź zapachu, dochodzi do ropomoczu. Zazwyczaj jest on związany z zakażeniami układu moczowego. Rodziców często niepokoi zwiększona ilość leukocytów w moczu dziecka. Należy jednak pamiętać, że wśród najmłodszych dopuszczalne wartości są nieco wyższe (norma leukocytów w moczu w niektórych przypadkach może być wyższa nawet o 5 krwinek w polu widzenia), dlatego każdy wynik badania powinien być skonsultowany z lekarzem.

Zobacz także: Leukocytoza – o czym może świadczyć nadmiar białych krwinek w organizmie?

Zobacz film: Co to są leukocyty, jaka jest norma. Źródło: 36,6

Wskazania do analizy liczby leukocytów w moczu

Badania moczu są wykonywane w podejrzeniu licznych chorób. Nie zajmują wiele czasu i nie są uciążliwe, a dostarczają bardzo wielu informacji o stanie zdrowia pacjenta. Przede wszystkim wskazaniem do ich przeprowadzenia są objawy zaburzeń pracy dróg moczowych. Zalicza się do nich częste oddawanie moczu, a także pojawiający się przy tym ból lub pieczenie. Często towarzyszą im symptomy charakterystyczne dla infekcji – stan podgorączkowy lub gorączka i ogólne osłabienie. Powodem do niepokoju jest również zmiana wyglądu moczu – uwagę chorych powinna zwrócić zmieniona konsystencja, kolor oraz zapach. Wskazane jest cykliczne powtarzanie badania przez kobiety w ciąży oraz pacjentów zmagających się z przewlekłymi chorobami nerek.

Przyczyny występowania leukocytów w moczu

Białe krwinki odpowiadają za walkę z czynnikami chorobotwórczymi. Najczęściej ich obecność w moczu świadczy o rozwijającej się infekcji układu moczowego. Zwykle jest związana z chorobą bakteryjną, rzadziej ma podłoże wirusowe, grzybicze czy pasożytnicze. Podczas zakażeń układu moczowego (ZUM), można zaobserwować również bakteriomocz, krwiomocz, gorączkę, częste parcie na mocz, nietrzymanie moczu, pieczenie cewki moczowej, szczypanie w trakcie mikcji i ból okolic podbrzusza. Jego najpowszechniejszą postacią jest zapalenie pęcherza moczowego. Podwyższone leukocyty w moczu mogą jednak świadczyć o szeregu poważnych schorzeń. Należą do nich:

  • Kłębuszkowe zapalenie nerek – pojawia się najczęściej po innych zakażeniach bakteryjnych lub wirusowych. Bardzo często po infekcjach gardła lub skóry. W kłębuszkach zbierają się antygeny bakterii, co doprowadza do stanu zapalnego. Czasami pojawia się także krwiomocz, podczas mikcji obserwuje się wzmożone pienienie. W ostrym przebiegu może dojść do niewydolności nerek.
  • Śródmiąższowe zapalenie nerek – rozwija się poza kłębuszkami nerkowymi. Prowadzi do niewydolności organu, może przybierać także chroniczną formę. Typowym objawem jest tępy ból w okolicy lędźwiowej, może pojawiać się również wysypka na skórze.
  • Kamica nerkowa – pojawia się kolkowy ból w okolicy lędźwiowej, podczas poruszania się kamieni w kanalikach nerkowych obserwuje się również krew w moczu oraz gorączkę.
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – to zapalna choroba nerek o podłożu bakteryjnym. Towarzyszy jej gorączka, bóle brzucha, skąpomocz. Może prowadzić do zmian ropnych w narządzie, a nawet jego niewydolności.
  • Nowotwór pęcherza moczowego – guz w okolicach pęcherza najczęściej pojawia się u osób starszych, ale może dotykać również młodszych pacjentów. Sygnałem alarmowym powinien być krwiomocz.
  • Zapalenie przydatków – podwyższone leukocyty w moczu mogą pojawiać się również w przebiegu stanów zapalnych jajników i jajowodów. Bólowi towarzyszy także osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
519
36
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Jak układać naczynia w zmywarce? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo! 
Jak układać naczynia w zmywarce? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo!  Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?