Czytasz: Leczenie owsików. Sprawdzone sposoby na pozbycie się pasożytów

Leczenie owsików. Sprawdzone sposoby na pozbycie się pasożytów

Wizualizacja owsika

Fot: 3drenderings / fotolia.com

Leczenie owsików jest zwykle proste i polega na zażyciu wskazanych przez lekarza leków. Aby terapia była jednak skuteczna, wymagane jest zachowanie odpowiedniej higieny i niedopuszczenie do ponownego zarażenia owsicą.

Leczenie owsików najczęściej przeprowadza się u dzieci – to właśnie one stanowią większość chorych. Zdecydowanie rzadziej mogą zarazić się nimi również dorośli – narażeni są zwłaszcza domownicy chorych, a także nauczyciele i pracownicy przedszkoli, szkół czy przychodni. Do zarażenia dochodzi niezwykle łatwo, na szczęście zwykle pozbycie się pasożytów nie jest trudne.

Co to są owsiki?

Owsiki to białe nicienie, pasożytujące w końcowym odcinku jelita cienkiego, a także w jelicie grubym i wyrostku robaczkowym człowieka. Szczególnie aktywne są samice, które osiągają długość 1 cm i nocą wędrują do okolic odbytu, aby złożyć jaja poza organizmem człowieka. Każda może złożyć nawet 12000 jaj, które mogą doprowadzić do ponownego zarażenia i potencjalnego przeniesienia pasożytów na inne osoby. O zachorowanie niezwykle łatwo: źródłem zagrożenia mogą być przedmioty codziennego użytku, zwłaszcza ręczniki, bielizna i pościel. Jaja mogą również unosić się z kurzem w powietrzu i przenikać do organizmu drogą inhalacyjną. W szczególnej grupie ryzyka znajdują się dzieci, które mają problemy z zachowaniem higieny – rodzice powinni zwracać uwagę zwłaszcza na dotykanie rękami okolic ust, mycie spożywanych owoców oraz obgryzanie paznokci.

Owsiki: leczenie

Na szczęście samo leczenie owsików nie jest skomplikowane i zwykle przynosi bardzo szybkie rezultaty. Leczenie zależy od wybranego sposobu terapii. W każdym przypadku leczeniu powinna poddać się cała rodzina, nawet jeżeli nikt nie obserwuje u siebie objawów charakterystycznych dla owsicy. Konieczne jest także utrzymanie odpowiedniej higieny. Należy wyprać w wysokich temperaturach pościel, codziennie zmieniać bieliznę i ubrania, wygotować ręczniki. Trzeba także często sprzątać mieszkanie, przecierać na mokro meble oraz podłogi. Zabawki dziecka powinny być zawsze czyste, dotyczy to szczególnie tych przedmiotów, które są wynoszone na podwórko i mają kontakt z innymi dziećmi.

Nieleczone owsiki

Chociaż zwykle owsiki nie prowadzą do poważnych schorzeń, a ich najbardziej dolegliwym objawem jest uporczywe swędzenie w okolicach odbytu, nieleczone mogą wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Przede wszystkim na chorobie najbardziej ucierpią wyniki osiągane przez dziecko w szkole. Dzieci chore na owsicę są pobudzone, borykają się z problemami ze snem, świąd wpływa na rozkojarzenie i zdenerwowanie. Taki stan przekłada się na problemy z koncentracją i przyswajaniem informacji. Częstym objawem zaawansowanej owsicy jest utrata masy ciała. Dzieci nie mają apetytu, na dodatek pasożyty pozbawiają je części substancji pokarmowych. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do osłabienia organizmu, wypadania włosów, pogorszenia się stanu skóry i paznokci. Częstym następstwem owsicy są także wtórne zakażenia skóry – powoduje je drapanie, które narusza powierzchnię naskórka, czego konsekwencją są wtórne zakażenia.

To Cię zainteresuje

Splenomegalia - objawy, przyczyny i leczenie Przyczyny i objawy cukrzycy u dzieci. Jak wygląda leczenie cukrzycy u najmłodszych? Hipertermia – czym grozi przegrzanie organizmu?

Samice pasożytów wędrują poza odbyt w celu złożenia jaj. W przypadku kobiet mogą przedostać się także do pochwy i stać się przyczyną zakażenia dróg rodnych. W niektórych przypadkach dochodzi również do infekcji macicy i jajników. Stany zapalne wiążą się z pieczeniem i bólem, nieleczone są groźne dla zdrowia chorego i mogą prowadzić do bezpłodności. Następstwem owsicy bywa zapalenie jelita grubego. Ta poważna choroba wiąże się z silnym bólem brzucha i skurczami, czasem towarzyszą jej biegunki i wymioty.

Owsiki: domowe sposoby

Leczenie owsików można wesprzeć domowymi sposobami. Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny przez wszystkich domowników. Warto także odpowiednio zmodyfikować dietę chorego. Należy zmniejszyć ilość dostarczanych węglowodanów, przede wszystkim porcje słodyczy. Można z powodzeniem zastąpić je suszonymi owocami, które są nie tylko smaczne, ale pomagają również dbać o stan jelit. W jadłospisie powinny znaleźć się duże porcje błonnika, który stabilizuje pracę przewodu pokarmowego oraz wpływa na częstsze wypróżnianie. Wiele produktów wykazuje również działanie antypasożytnicze. Umiejętne wkomponowanie ich w dietę może pomóc w walce z owsikami. Można stosować mleko kokosowe. Świetnymi właściwościami antybakteryjnymi i przeciwpasożytniczymi wyróżnia się czosnek. Warzywem, które znakomicie odrobacza, jest także marchew. Najważniejsza jest jednak higiena i unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do zarażenia owsicą. Żadna z alternatywnych metod leczenia nie jest także w stanie zastąpić terapii prowadzonej przez lekarza. Nie należy się jej obawiać – jest bardzo skuteczna, prosta, przynosi szybkie efekty i jest bezpieczna dla organizmu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Choroba von Willebranda – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Jak wygląda rzeżączka narządów płciowych? Rozpoznawanie i metody leczenia infekcji spowodowanej przez gonokoki
Słoniowacizna kończyn dolnych, rąk i moszny. Leczenie i objawy choroby
Objaw Babińskiego – kiedy jest dodatni, jakie są jego przyczyny?
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał