Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kwasica metaboliczna u dzieci i dorosłych. Objawy i przyczyny zakwaszenia krwi

Kwasica metaboliczna u dzieci i dorosłych. Objawy i przyczyny zakwaszenia krwi

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: auremar / fotolia.com

Kwasica metaboliczna występuje, gdy w organizmie dochodzi do zaburzenia pH – we krwi znajduje się zbyt duże stężenie jonów kwasowych lub jest zbyt mało związków o charakterze zasadowym. Za jej powstanie mogą być odpowiedzialne wadliwie funkcjonujące nerki.

Woda jest podstawowym składnikiem zachodzących w organizmie człowieka reakcji chemicznych i procesów biologicznych. Wszystkie rozpuszczone w niej substancje tworzą roztwór o określonym pH. Jego wyższy poziom jest charakterystyczny dla odczynu zasadowego, ale gdy zaczyna spadać, odczyn zasadowy zamienia się na kwaśny. Zdrowy organizm z zachwianiami pH radzi sobie sam, poprzez odpowiednie mechanizmy regulujące równowagę kwasowo-zasadową.

Kwasica metaboliczna – objawy

Obniżenie pH organizmu jest stanem zagrażającym zdrowiu, ponieważ prowadzi do rozpadu białek i tłuszczów na związki proste. Następuje wtedy obniżenie wrażliwości mięśni naczyń krwionośnych na hormon regulujący funkcjonowanie układu krążenia – noradrenalinę wytwarzaną przez nadnercza.

Przyczyną kwasicy metabolicznej są inne choroby – szczególnie cukrzyca, choroba nerek lub wątroby. Jest diagnozowana również w przypadku niektórych nowotworów. Zdarza się, że pojawia się na skutek wstrząsu – niedotlenienia tkankowego. Często do stanu zakwaszenia krwi dochodzi w przypadku zatrucia alkoholowego (kwasica ketonowa) – zwłaszcza po spożyciu alkoholu metylowego lub etylenowego.

Charakterystyczne objawy kwasicy dotykają przede wszystkim układu oddechowego – pojawia się przyspieszony i bardzo głęboki oddech, określany w medycynie jako oddech Kussmaula. Są to szybkie i głębokie oddechy wywołane utrzymującym się drżeniem ośrodka oddechowego. Ponadto wyniki badań krwi wskazują na zaburzenia w gospodarce elektrolitowej, a cierpiące na dolegliwość osoby odczuwają zaburzenia w pracy serca. Ciśnienie tętnicze krwi ma tendencję do nagłych skoków, mogą pojawić się zaburzenia świadomości.

Objawy utajonej kwasicy metabolicznej

Kwasica metaboliczna jest zawsze efektem choroby i mówienie o utajonej kwasicy metabolicznej jest generalnie sprzeczne z dostępną wiedzą medyczną. Kwasica jest niestety bardzo poważnym schorzeniem, które w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do zgonu, co uniemożliwia w zasadzie normalne funkcjonowanie z “utajoną kwasicą”, o którym można przeczytać w niektórych artykułach. Jeżeli narządy na skutek przeciążenia nie nadążają z pozbywaniem się toksyn, równowaga kwasowo-zasadowa jest w stanie permanentnego zaburzenia.

Zobacz także:

Kwasica mleczanowa – objawy zakwaszenia organizmu. Jakie badania należy wykonać?

Kwasica metaboliczna w ujęciu klinicznym jest stanem, który może zagrażać życiu i jest wysoce mało prawdopodobne żeby doprowadziły do niej czynniki inne niż choroba. Może natomiast wystąpić lekkie i utrzymujące się zakwaszenie organizmu na skutek np. nieodpowiedniej diety, kiedy pH utrzymuje się w dolnych granicach normy. Ten rodzaj zakwaszenia organizmu może utrzymywać się bądź pogłębiać na skutek diety, w której zbyt duży procent stanowią produkty kwasotwórcze, a zbyt mały substancje alkalizujące. Stan ten nie zagraża życiu, ale może wpływać na poprawne funkcjonowanie organizmu. Nie można jednak mylić lekkiego zakwaszenia organizmu z bardzo groźną kwasicą metaboliczną.

Kwasica metaboliczna – leczenie i profilaktyka

Leczenie kwasicy metabolicznej uzależnione jest przyczyny. W procesie diagnozy niezbędne jest wykonanie badania gazometrycznego krwi (umożliwia rozpoznanie i monitorowanie zaburzeń kwasowo-zasadowych we krwi). Jeśli badanie wykaże obniżone pH i niedobór jonów wodorowęglanowych, można być niemal pewnym, że doszło do kwasicy.

W terapii zakwaszenia organizmu (w literaturze określanego często terminem utajonej kwasicy, który nie jest jednak kwasicą metaboliczną w rozumieniu klinicznym) wymagana jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Spożywanie nadmiernej ilości białka zwierzęcego, masła, serów, jajek, słodyczy, a także używek typu kawa i alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy metabolicznej. Sprzyjają jej także: przewlekły stres, palenie papierosów i ograniczona aktywność fizyczna (np. na skutek siedzącego trybu pracy). Są to czynniki, które powinniśmy bezwzględnie wyeliminować. W diecie osób należących do grupy ryzyka wystąpienia zakwaszenia organizmu powinny znaleźć się produkty o zasadowym odczynie, czyli przede wszystkim owoce i warzywa oraz większość produktów mlecznych.

Kwasica metaboliczna u noworodka

Kwasica metaboliczna u noworodków często spowodowana jest zaburzeniami metabolicznymi, które ujawniają się w pierwszych dniach życia i powodują upośledzenie procesów równowagi kwasowo-zasadowej. Ponadto raz na około sto tysięcy urodzeń lekarze diagnozują tzw. kwasicę propionową, która jest chorobą genetyczną. Oznacza niezdolność organizmu do prawidłowego rozkładu białek, najczęściej na skutek niedoboru jednego z enzymów. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której organizm, zamiast wydalać szkodliwe substancje powstałe w procesie przemiany materii, zaczyna je odkładać. Na skutek tego zaburzone zostaje najpierw pH krwi, a w konsekwencji uszkodzeniu ulega wątroba, serce, mózg i kości. Pierwsze objawy kwasicy można rozpoznać już po kilku miesiącach od narodzin dziecka. Podstawą leczenia jest dieta uboga w białko.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
47
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?