Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kwas foliowy a foliany – co suplementować? Czy są różnice?
menu
Polub nas na Facebooku

Kwas foliowy a foliany – co suplementować? Czy są różnice?

Półka z warzywami w sklepie

Fot: Noel Hendrickson / gettyimages.com

Foliany stanowią naturalne źródło witaminy B9. Kwas foliowy jest syntetyczną formą tej witaminy. Niedobór folianów przyczynia się do wzrostu ryzyka powstania wad cewy nerwowej u dziecka. Dlatego tak ważna jest ich suplementacja już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą.

Folian i kwas foliowy to różna forma tej samej witaminy B9. W różnych źródłach są stosowane zamiennie, choć różnice między nimi są bardzo znaczące. Różne jest ich działanie na organizm człowieka, wobec tego nie powinno się mylić tych pojęć.

Rola witaminy B9

Witamina B9 jest witaminą, która naturalnie jest spotykana pod postacią folianów. Ich działanie w organizmie człowieka jest wielokierunkowe. Bardzo istotną rolę foliany odgrywają w prawidłowym tworzeniu struktur DNA. Niski poziom witaminy B9 w pożywieniu znacząco zwiększa ryzyko wielu chorób układowych. Przede wszystkim niski poziom folianów kojarzony jest z zagrożeniem dla płodu. Niedobór folianów u kobiet w ciąży przyczynia się do wystąpienia wad cewy nerwowej. Ponadto niski poziom folianów przekłada się na wysoki poziom homocysteiny, a ta z kolei niekorzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Foliany w organizmie korelują również z ryzykiem powstania nowotworu. Im niższy poziom, tym większa predyspozycja organizmu do chorób nowotworowych. Witamina B9 jest powszechnie suplementowana. W niektórych krajach specjalnie wzmacnia się żywność folianami, co przełożyło się na spadek ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej. Aby korzystnie wpłynęły na organizm, to suplementy muszą być wzbogacone folianami, a nie kwasem foliowym.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Foliany a kwas foliowy

Foliany są naturalną formą witaminy B9. Aktywną formą tej witaminy jest 5-MTHF, czyli kwas 5-metyltetrahydrofoliowy, który powstaje dopiero w organizmie człowieka po spożyciu folianów i dopiero w tej formie jest aktywny metabolicznie, działając korzystnie na organizm. Większość folianów pochodzących z suplementów czy żywności bardzo łatwo przekształca się w ten aktywny metabolit i organizm w pełni może czerpać korzyści z jego spożycia. Kwas foliowy natomiast jest syntetyczną formą witaminy B9. Jest to inaczej kwas pteroilomonoglutaminowy. To postać zawarta w większości suplementów witaminowych w naszym kraju, ponieważ dawniej sądzono, że to właśnie on jest lepiej przyswajalny niż naturalne foliany. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. By działał na organizm również musi ulec przemianie do kwasu 5-MTHF, jednak ta przemiana jest zdecydowanie bardziej złożona, skomplikowana i wiąże się z większym ryzykiem niepowodzenia niż naturalnych folianów. Wymaga wielu dodatkowych enzymów i związków, co z kolei nie zawsze daje gwarancje, że to co się przyjmuje zostanie w pełni wchłonięte.

Syntetyczne czy naturalne? Które są lepsze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Witaminy naturalne a syntetyczne. Źródło: Wiem co jem.

Foliany w ciąży

Foliany to są konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka, a w szczególności dla zapobiegania wad cewy nerwowej. Każda kobieta planująca ciążę powinna pamiętać, że cewa nerwowa zamyka się już około 4. tygodnia ciąży, czyli na samym początku, kiedy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Dlatego tak ważne, by suplementację folianami rozpocząć już w okresie planowania ciąży, nawet na pół roku przed planowaną ciążą. Tylko wtedy suplementacja jest skuteczna. Trudno przewidzieć jak funkcjonuje metabolizm kobiety, wobec czego mimo, że zaleca się suplementację 400 ug folianów na dobę, to dostępne suplementy najczęściej zawierają 400 ug kwasu foliowego oraz 400 ug innych folianów. Ma to na celu zapobiec niewystarczającemu przyswajaniu folianów przez kobietę ciężarną.

Naturalne źródła folianów

Najzdrowszym, a tym samym najskuteczniejszym sposobem, by jak najwięcej witamin i składników odżywczych było wchłaniane do organizmu, jest zdrowe odżywianie. Pokarm nie tylko stanowi doskonałe, naturalne źródło folianów i innych składników odżywczych, ale również zdrowa dieta przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego i właściwego wchłaniania dostarczanych związków. Źródłem folianów w diecie są przede wszystkim zielone warzywa, do których zalicza się brukselki, szpinak, sałatę, czy brokuły. Doskonałym źródłem folianów jest również awokado, cytrusy, drożdże i produkty zbożowe z pełnego ziarna.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
1
Polecamy
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować?
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować? Dzień Dobry TVN
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna?
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna? Dzień Dobry TVN
Od kiedy i po co brać kwas foliowy przed ciążą?
Czy można go przedawkować?
Od kiedy i po co brać kwas foliowy przed ciążą? Czy można go przedawkować? TVN zdrowie
Kwas foliowy - niedobór, działanie, dawkowanie i właściwości
Kwas foliowy - niedobór, działanie, dawkowanie i właściwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?