Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kwas alfa-liponowy – w czym występuje? Jakie są jego właściwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Kwas alfa-liponowy – w czym występuje? Jakie są jego właściwości?

szpinak, ziemniaki

Fot. Sergey Nazarov / Getty Images

Kwas alfa-liponowy ma działanie antyoksydacyjne, stąd jego szerokie zastosowanie w licznych stanach chorobowych. Wpływa na gospodarkę węglowodanową, dlatego przyczynia się do leczenia cukrzycy, a także ma zastosowanie w odchudzaniu.

Kwas alfa-liponowy jest suplementem diety, który nie jest naturalnie produkowany w organizmie. Ma powszechne zastosowanie w leczeniu cukrzycy, chorób wątroby czy miażdżycy, a w sporcie wykorzystuje się jego właściwości wpływające na odchudzanie i usprawnienie pracy serca.

Kwas alfa-liponowy – występowanie

Kwas alfa-liponowy jest antyutleniaczem, który występuje w drożdżach, wątrobie, nerkach, szpinaku, ziemniakach i brokułach. Jest syntetyzowany dla celów medycznych – ma zastosowanie w leczeniu cukrzycy i jej powikłań. Kwas alfa-liponowy ma również szereg innych zastosowań – wiele osób stosuje go celem poprawy pamięci, zapobieganiu zespołowi przewlekłego zmęczenia, zakażeniom, chorobom naczyniowym, chorobom wątroby, serca, a nawet chorobom nowotworowym. Może być wykorzystany również w leczeniu problemów z narządem wzroku.

Zastosowanie i skuteczność kwasu alfa-liponowego

Dzięki właściwościom przeciwutleniającym kwas alfa-liponowy wykorzystywany jest w następujących stanach chorobowych:

  • Cukrzyca – stosowanie doustne lub dożylne pomaga doraźnie w regulacji poziomu cukru we krwi, jednak nie ma istotnego wpływu na poziom hemoglobiny glikowanej.
  • Stan przedcukrzycowy – stosowanie kwasu alfa-liponowego przez co najmniej 2 tygodnie codziennie pozwala na obniżenie poziomu cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych, a także uwrażliwia tkanki na działanie insuliny.
  • Neuropatia cukrzycowa – jako powikłanie cukrzycy. Stosowanie kwasu alfa-liponowego może zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z tym stanem chorobowym, jak drętwienia czy bóle. Konieczne jest jednak stosowanie bardzo wysokich dawek.
  • Otyłość – kwas alfa-liponowy może mieć zastosowanie w procesie odchudzania.
  • Alkoholowe stłuszczenie wątroby – po około 6 miesiącach stosowania tego suplementu poprawia się stan chorego.
  • Choroba Alzheimera – usprawnia on procesy myślowe i może mieć zastosowanie w terapii i zapobieganiu postępowi zmian u chorych.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów – codzienne stosowanie przez co najmniej 12 tygodni kwasu liponowego może istotnie zmniejszyć ból i stan zapalny u osoby chorej.

Są jednostki chorobowe, w których skuteczność stosowania kwasu alfa-liponowego jest dyskusyjna. Należą tu: pieczenie w ustach, zatrucia grzybami, procesy starzenia się skóry, urazy, rany, demencja, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe, jak zawał serca, niealkoholowe zapalenie wątroby, choroba popromienna, rwa kulszowa, chroniczne zmęczenie czy migrena.

Mechanizm działania kwasu alfa-liponowego

Badania wykazują, że kwas alfa-liponowy zapobiega niszczeniu komórek o określonym przebiegu, a także przywraca równowagę w zakresie poziomu witamin C i E. Stąd jego antyoksydacyjny wpływ na organizm. Wspomaga rozkład węglowodanów i pozyskiwanie odpowiedniego poziomu energii przez komórki organizmu człowieka.

Skutki uboczne stosowania kwasu alfa-liponowego

Kwas alfa-liponowy jest uznawany za preparat bezpieczny w stosowaniu, jednak jak każdy środek może wywołać działania niepożądane i skutki uboczne. Wpływ na poziom cukru we krwi może okazać się niebezpieczny u osób z zaburzeniami i spadkami poziomu cukru we krwi. Inny skutek uboczny to wysypka skórna, szczególnie przy doustnym stosowaniu.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu alfa-liponowego

Nie prowadzono badań wśród kobiet ciężarnych, dlatego lepiej nie przyjmować tego preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią. U cukrzyków suplement ten należy skorelować z dawkami leków przeciwcukrzycowych. Nie powinno się nadużywać alkoholu podczas stosowania tego preparatu, ponieważ alkohol obniża poziom witaminy B1 w organizmie. Kwas alfa-liponowy stosowany w stanie niedoboru tej witaminy może przyczynić się do problemów zdrowotnych. Suplement może mieć również wpływ na przebieg leczenia chorób tarczycy.

Zobacz film: Życie z cukrzycą typu pierwszego - historia 14 letniej Natalki. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
106
11
Polecamy
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga?
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Kwas fitowy – jakie ma zastosowanie?
Kwas fitowy – jakie ma zastosowanie? Dzień Dobry TVN
Cyklosporyna - leczenie łuszczycy, skutki uboczne, preparaty
Cyklosporyna - leczenie łuszczycy, skutki uboczne, preparaty TVN zdrowie
Co to jest kwercetyna?
Właściwości i działanie kwercetyny w lecznictwie i nie tylko
Co to jest kwercetyna? Właściwości i działanie kwercetyny w lecznictwie i nie tylko TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok