Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku

Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Fisher Photostudio / stock.adobe.com

Białe i bolące krosty na języku, którym towarzyszy uczucie pieczenia w jamie ustnej mogą wskazywać na kandydozę, czyli zakażenie grzybicze. Inną przyczyną powstania krost na języku jest anemia. Leczenie polega na zwalczeniu choroby podstawowej powodującej tworzenie się tego rodzaju zmian.

Pojawienie się krost na języku może świadczyć o rozwoju choroby w obrębie jamy ustnej, np. zapaleniu gardła. U osoby zdrowej język jest pozbawiony nalotu, plamek, grudek, pęcherzyków oraz krostek. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także: Krostki na penisie - skąd się biorą? Choroby i leczenie

Czy język może świadczyć o stanie zdrowia?

Język jest mięśniem uczestniczącym w procesie mówienia i połykania. Na jego powierzchni znajdują się kubki smakowe pozwalające na rozpoznawanie różnych smaków: słodkiego, gorzkiego, słonego i kwaśnego. Zdrowy język ma zaróżowiony kolor, jest gładki, sprężysty i wilgotny. Wygląd języka może być wskaźnikiem stanu zdrowia człowieka. Wystąpienie krost na języku lub innych zmian może świadczyć o rozwoju choroby w organizmie. Zaczerwienie języka, pojawienie się lekkiego obrzęku lub czerwonych punkcików może być również związane z przyjmowanymi lekami, np. o działaniu odwodniającym, przeciwzapalnym lub przeciwbólowym.

Białe krosty na języku – przyczyny ich powstania

Białe krosty na języku mogą być objawem różnych schorzeń. Są symptomem leukoplakii, nazywanej inaczej rogowaceniem białym. Leukoplakia jest stanem przedrakowym mogącym zwiastować rozwój nowotworu złośliwego. Nierzadko towarzyszą jej uczucie suchości, pieczenia i ściągnięcia błony śluzowej jamy ustnej. Leukoplakia najczęściej pojawia się u nałogowych palaczy, u osób nadużywających alkoholu, przy próchnicy zębów i niedoborze witamin.

Przyczyną zmian na języku jest często kandydoza jamy ustnej, czyli infekcja grzybicza. Kandydoza wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Candida. Choroba objawia się białymi, bolącymi krostami na języku i podniebieniu, uczuciem pieczenia, nadżerkami i bolesnymi pęknięciami w kącikach ust. Powstanie białych krost na języku, a zwłaszcza białego nalotu często jest spowodowane infekcją paciorkowcową wywołującą anginę.

Schorzeniu mogą towarzyszyć również czerwone krosty na białym języku. Angina jest chorobą o szybkim i gwałtownym przebiegu, która rozszerza się drogą kropelkową. Innymi objawami anginy, poza białymi krostami na języku, są: ogólne złe samopoczucie, ból gardła o silnym natężeniu, trudności w połykaniu, wysoka gorączka (sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza), powiększenie i przekrwienie migdałków oraz powiększenie i bolesność węzłów chłonnych. Białe krosty lub plamy na języku mogą wystąpić również w wyniku odwodnienia, wirusowego zakażenia jamy ustnej oraz oparzenia lub urazu mechanicznego.

Czerwone krosty na języku – przyczyny ich powstania

Drobne, czerwone krostki lokalizujące się na tylnej części języka mogą być objawem anginy, czyli bakteryjnego zapalenia gardła. Zmiany w postaci czerwonych krost występują również przy niedoborach witamin i składników mineralnych. Jedną z przyczyn ich powstawania jest anemia, czyli niedokrwistość związana z niedoborem żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12. W jamie ustnej, w tym na języku mogą tworzyć się owrzodzenia. Są to krosty z czerwoną otoczką oraz z żółtym lub białym środkiem. Mogą być one spowodowane urazem mechanicznym lub przyjmowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwpadaczkowych. W niektórych przypadkach owrzodzenia jamy ustnej wiążą się z chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą czy celiakią (inaczej chorobą trzewną).

Przyczyną powstawania czerwonych krost na języku mogą być choroby przenoszone drogą płciową, np. kiła. Krosty na języku u dzieci są jednym z symptomów choroby bostońskiej wywoływanej przez wirusy. Towarzyszy jej charakterystyczna wysypka lokalizująca się na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej, a dokładanie w okolicy tylnej ściany gardła, języka, dziąseł, podniebienia miękkiego i na błonie śluzowej policzków. Zmiany pęcherzykowe często ulegają pękaniu, co skutkuje tworzeniem się bolesnych nadżerek. Grudki lub krosty o czerwonym zabarwieniu mogą świadczyć również o mononukleozie zakaźnej, której przyczyną jest infekcja wirusowa.

Jak pozbyć się krost na języku?

Leczenie krost na języku jest zależne od przyczyny ich wystąpienia. Najważniejsze jest wyeliminowanie czynnika powodującego rozwój krost na języku, czyli choroby podstawowej, np. mononukleozy zakaźnej czy anginy. Przy owrzodzeniach spowodowanych urazem mechanicznym stosuje się miejscowe preparaty działające przyspieszająco na regenerację nabłonka. Bolesność krost łagodzą niesterydowe leki przeciwzapalne. W leczeniu kandydozy jamy ustnej początkowo wykorzystuje się leki o działaniu miejscowym w postaci maści oraz płynów. W przypadku, gdy leczenie miejscowe jest nieskuteczne wskazane jest zastosowanie doustnych leków o działaniu ogólnoustrojowym. Niezależnie od przyczyny osoby z krostami na języku powinny szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
33
Komentarze (1)
mamka
Mam jedną krostę a nawet to nie krosta tylko wygląda to jakby dziurka na języku i boli . mam ją już od kilku dni. wcześniej tez miałam coś takiego ale po kilku dniach samo zniknęło ale to takie niekomfortowe uczucie pomóżcie proszę
Czytaj całość
Nie przegap
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie? Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?
Obrzęk mózgu – objawy, leczenie, rokowania