Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kosmówczak – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Kosmówczak – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby?

Kobieta, którą boli brzuch

Fot: artpipi / gettyimages.com

Kosmówczak, inaczej rak kosmówki (choriocarcinoma), należy do złośliwych nowotworów, które rozwijają się u kobiet najczęściej po poronieniu, aborcji lub też w trakcie ciąży. Nabłoniak kosmówkowy występuje z częstotliwością 1 na 30 000 ciąż.

Rak kosmówki (choriocarcinoma) jest groźnym nowotworem rozwijającym się w płciowych narządach wewnętrznych kobiet. Kosmówczak ma tendencję do pojawiania się u kobiet ze schorzeniem o nazwie „zaśniad groniasty”, będącej niezłośliwą postacią ciążowej choroby trofoblastycznej.

Przyczyny raka kosmówki

Rak kosmówki zaliczany jest do nowotworów lokalizujących się najczęściej w macicy lub jajnikach po przebyciu zaśniadu groniastego. Wywodzi się z trofoblastu, czyli tkanki, która w warunkach fizjologicznych tworzy łożysko u kobiet w ciąży. Pewien odsetek przypadków odnotowano u kobiet po poronieniu oraz aborcji. Część raków kosmówki pojawia się w wypadku ciąży pozamacicznej. Dużo rzadziej po porodzie.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Czynnikiem ryzyka jest wiek kobiety. Najczęściej chorobę diagnozuje się u bardzo młodych kobiet poniżej 20 roku życia oraz u tych powyżej 40 roku życia.

Patologia raka kosmówki

Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju nowotworu jest identyfikacja w rozmazie syncytiotrofoblastów (wielojądrowych komórek łożyska) i cytotrofoblastów (wewnętrznej warstwy trofoblastu, czyli błony kosmówki). Ponieważ syncytiotrofoblasty odpowiedzialne są za wytworzenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), ich poziom u tych kobiet jest znacznie podwyższony. Warto zaznaczyć, że beta-HCG jest jednym z wyznaczników ciąży, dlatego zdarza się, że jest ona mylona z rakiem kosmówki. Syncytiotrofoblasty to duże, wielojądrowe komórki z cytoplazmą eozynofilową (kwasochłonną), natomiast cytotrofoblasty są wielościenne i jednojądrowe (jest to jądro hiperchromatyczne) zanurzone w jasnej cytoplazmie.

Objawy raka kosmówki

Nowotwór kosmówki ze względu na wysoką złośliwość może dawać objawy dopiero po przerzutach do różnych organów. Pojawiają się one szybciej niż symptomy z dróg rodnych. Najczęstsze objawy raka kosmówki to: uciążliwe bóle w klatce piersiowej, krwawienia z dróg rodnych, np. brunatne upławy (mające miejsce poza krwawieniem miesięcznym), duszności, zaburzenia mowy i świadomości, drgawki oraz nudności i wymioty (przy przerzutach do ośrodkowego układu nerwowego). Typowym symptomem jest również powiększona macica.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kobiecym układzie rozrodczym:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Diagnoza i leczenie raka kosmówki

Rozpoznanie kosmówczaka opiera się zarówno na ocenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej z krwi, jak i na badaniu ultrasonograficznym (USG) przezpochwowym. Lekarz zleca także histopatologię, która polega na pobraniu wycinka materiału biologicznego oraz jego ocenie pod mikroskopem.

W leczeniu raka kosmówki najczęściej stosuje się cytostatyki. Są to środki farmakologiczne używane w chemioterapii. Ten rodzaj nowotworu jest wrażliwy na taką formę leczenia, ponieważ w przypadku odmiany ciążowej obecne są również antygeny ojcowskie. Wówczas wskaźnik wyleczenia raka kosmówki u ciężarnych wynosi nawet 95%. U kobiet z niskiej grupy ryzyka wykorzystuje się metoreksat (antagonistę kwasu foliowego, antymetabolit) w postaci pojedynczego leczenia. Cytostatyki zaleca się jedynie pacjentkom pochodzącym z grupy niskiego ryzyka oraz tym, u których zmiany zlokalizowane są wyłącznie w obrębie macicy. Co z pozostałymi przypadkami? W przypadku kobiet z grupy pośredniego lub wysokiego ryzyka, u których rokowanie jest znacznie gorsze, zaleca się terapię z użyciem kilku cytostatyków. Leczenie skojarzone może polegać na podawaniu cyklofosfamidu, aktynomycyny oraz etopozydu. Kiedy doszło do rozległych przerzutów na inne narządy, wdraża się radioterapię.

U pacjentek z zaawansowaną chorobą często konieczne jest wykonanie histerektomii, czyli chirurgiczne usunięcie macicy. Taki zabieg zalecany jest szczególnie tym kobietom, u których dochodzi do rozległych krwawień lub infekcji.

Rak kosmówki jąder

Rak kosmówki należy do rzadkich nowotworów u mężczyzn i dotyczy wówczas jąder. Zazwyczaj pojawia się między 20 a 30 rokiem życia. Na ogół rozpoznaje się go już na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Jest odporny na chemioterapię i dlatego ma znacznie gorsze rokowanie niż rak kosmówki u kobiet. Guz często rozsiewa się na węzły chłonne i inne organy wewnętrzne, w tym wątrobę, płuca, śledzionę, przewód pokarmowy i mózg. Przerzuty mogą pojawiać się nawet bez zajmowania węzłów chłonnych. Rak kosmówki jąder jest trudny do rozpoznania w badaniu palpacyjnym.

Bibliografia:

1. Gerson RF, Lee EY, Gorman E. Primary extrauterine ovarian choriocarcinoma mistaken for ectopic pregnancy: sonographic imaging findings. AJR Am J Roentgenol. 2007, 189 (5): 280–283.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
7
Polecamy
Ciążowa choroba trofoblastyczna – przyczyny, objawy i leczenie
Ciążowa choroba trofoblastyczna – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
USG narządów rodnych.
Co wykrywa?
O badaniach kobiet i mężczyzn
USG narządów rodnych. Co wykrywa? O badaniach kobiet i mężczyzn Dzień Dobry TVN
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Zaśniad groniasty częściowy, całkowity i inwazyjny:
objawy, przyczyny, leczenie
Zaśniad groniasty częściowy, całkowity i inwazyjny: objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis