Polub nas na Facebooku
Czytasz: Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
menu
Polub nas na Facebooku

Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

NAN

Fot: sognolucido / stock.adobe.com

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczno-leczniczy. Jest zalecany u kobiet, których wyniki cytologii są nieprawidłowe. Okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie zadbać o higienę i powstrzymać się od współżycia.

Termin „konizacja” pochodzi od łacińskiego słowa „conus” (stożek). Odpowiada kształtowi fragmentu macicy, który wycina się w trakcie zabiegu. Dzięki niemu można zdiagnozować nieprawidłowości w nabłonku szyjki macicy.

Konizacja szyjki macicy – kiedy jest wykonywana i jak przebiega?

Wykonanie konizacji szyjki macicy zaleca się w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego bądź patologicznego obrazu z materiału pobranego w badaniu kolposkopowym. Wskazaniem do zabiegu jest także dysplazja nabłonka płaskiego i stany przedrakowe szyjki macicy CIN1 CIN 2. Niekiedy należy go wykonać także u pacjentek, u których usuwano rozległe nadżerki. Konizacja może być stosowana do leczenia stanów przedrakowych, ponieważ w jej trakcie są usuwane zmienione komórki. Jeśli tzw. dysplazja nawraca bądź pojawiają się zmiany nowotworowe, trzeba kontynuować dalsze leczenie raka zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Konizacji nie można wykonywać w trakcie trwania stanów zapalnych i w czasie menstruacji. Zabieg konizacji szyjki macicy jest zazwyczaj przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym podawanym do kręgosłupa bądź dożylnie. Pacjentka jest uśpiona i nie odczuwa bólu. Osoby młode i zdrowe są usypiane na krótko, natomiast paniom w starszym wieku bądź obarczonym schorzeniami zakrzepowymi lub kardiologicznymi podaje się długotrwałe znieczulenie ogólne. W trakcie zabiegu u osoby chorej na sali powinien być obecny anestezjolog. Konizacja jest przeprowadzana na fotelu ginekologicznym.

Zobacz film: Na czym polega badanie cytologiczne? Źródło: 36,6

Po znieczuleniu narządy płciowe są przemywane środkiem dezynfekującym. W celu uwidocznienia szyjki macicy na samym początku lekarz wprowadza do pochwy wziernik. Po obu stronach, po bokach szyjki, zakłada kulociągi. Następnie używa płynu Lugola, dzięki któremu tarcza części pochwowej jest uwidaczniana. Jodoujemne obszary nabłonka widać jako ostro odgraniczone, białe pola. Zabieg jest przeprowadzany za pomocą pętli elektrochirurgicznej (to tzw. elektrokonizacja), lasera bądź skalpela (noża chirurgicznego). Trwa około 20-30 minut. Polega na wycięciu stożka tkanki z pochwowej części szyjki macicy. Po jego usunięciu należy wykonać łyżeczkowanie kanału szyjki macicy. Dzięki temu można ocenić jakość komórek, które pozostały w kanale szyjki, wysyłając je do badania histopatologicznego. 

Czasami rana po zabiegu wymaga założenia rozpuszczalnych szwów. Po obserwacji, która trwa kilkadziesiąt minut pacjentka zostaje wypisana do domu. Konizacja nie wpływa na możliwość zajścia w ciążę. Nie ma przeciwwskazań do starania się o dziecko. Powikłanie, które zdarza się bardzo rzadko to niewydolność szyjkowa. Zwykle jednak szyjka macicy goi się bardzo dobrze.

Zobacz film: Jak rozwija się nowotwór szyjki macicy? Źródło: 36,6.

Konizacja szyjki macicy – gojenie i rekonwalescencja

Przez kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu konizacji szyjki macicy pacjentka może odczuwać dyskomfort. Należą do nich krótkotrwale skurcze bądź bóle podbrzusza. Przez kilka dni po zabiegu należy szczególnie dbać o swoje zdrowie i odporność. Nie wolno używać tamponów, które mogłyby wywołać stan zapalny. Trzeba zachowywać prawidłową higienę intymną i powstrzymać się od współżycia seksualnego. Lekarz powinien poinformować pacjentkę o możliwości pojawienia się plamień z pochwy bądź wodnistych upławów. Mogą się one utrzymywać przez około 2-3 tygodnie. W okolicach dziesiątego dnia od zabiegu czasami pojawia się niewielkie krwawienie. Występuje ono przy gojeniu się rany szyjki macicy. Rekonwalescencja po zabiegu konizacji szyjki macicy trwa nie dłużej niż 4 tygodnie. W tym czasie należy prowadzić oszczędzający tryb życia, zadbać o prawidłową dietę, aby nie występowały zaparcia i stosować globulki dopochwowe zalecone przez lekarza.

Każda pacjentka powinna otrzymać od specjalisty informacje o tym, że w przypadku pojawienia się upławów o nieprzyjemnym zapachu bądź kolorze należy się do niego zgłosić. Niepokojące są też stan podgorączkowy oraz gorączka. Wszystkie te komplikacje mogą świadczyć o rozwoju stanu zapalnego w organizmie. Jeśli pacjentka często cierpi na stany wywołane procesem zapalnym, powinna otrzymać receptę na antybiotyki, które zapobiegną rozszerzaniu się infekcji.

Po zabiegu konizacji szyjki macicy mogą też wystąpić obfite krwawienia, które również są sygnałem do wizyty u lekarza. W przypadku braku komplikacji należy zgłosić się na kontrolę po 2 tygodniach od zabiegu. Ginekolog oceni wtedy, czy rana prawidłowo się goi. Po następnym badaniu kontrolnym po miesiącu można podjąć współżycie seksualne. Konizacja z reguły nie wpływa na jego jakość. Warto pamiętać, że raz w roku należy wykonać kolposkopię i badanie cytologiczne.

Zobacz film: Sposoby wykrywania raka szyjki macicy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
495
17
Polecamy
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna.
Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować? Dzień Dobry TVN
Usuwanie polipa szyjki macicy:
zabieg, powikłania, zalecenia
Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia TVN zdrowie
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega? Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg TVN zdrowie
Badanie pochwy:
palpacyjne, czystości, wziernikiem.
Na czym polegają?
Badanie pochwy: palpacyjne, czystości, wziernikiem. Na czym polegają? Dzień Dobry TVN
Komentarze (5)
Kasia
Ja miałam robioną konizację w znieczuleniu miejscowym...polecam
Czytaj całość
pozabiegowa
dzięki... trochę się uspokoiłam...
Czytaj całość
Tessa
Dziękuję za ten artykuł pomógł mi prawidłowej ocenie tego co może nastąpić po zabiegu.
Pozdrawiam serdecznie.
Czytaj całość
Leks Renata
Czy miesiąc po konizacij szyjki macicy może wystąpić ból pulsujący macicy czy to normalne i co powinnam zrobić.
Czytaj całość
75thecrow
Dziękuję za artykuł choć jestem facetem to moja żona ma mieć ten zabieg wykonany, a ten artykuł uspokoił mnie
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia