Polub nas na Facebooku
Czytasz: Konchoplastyka – powikłania, wskazania, przeciwwskazania, przebieg
menu
Polub nas na Facebooku

Konchoplastyka – powikłania, wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Kobieta podczas konsultacji u chirurga plastycznego

Fot: webphotographeer / gettyimages.com

Konchoplastyka to zabieg polegający na plastyce przerośniętych małżowiny nosowych, które powodować mogą u chorego niedrożność nosa i związane z tym kłopoty w oddychaniu, powracający katar czy zaburzenia powonienia.

Konchoplastyka to korekcja małżowin nosowych, która polega na zmniejszeniu ich objętości. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy dolnych małżowin nosowych. Konchoplastyka uważana jest za małoinwazyjną, bezpieczną, niemal bezbolesną metodę leczenia. Przeważnie przeprowadza się ją przy wykorzystaniu radiochirurgii – przerośnięte tkanki obkurcza się za pomocą fal radiowych.

Czym jest konchoplastyka?

Konchoplastyka to inaczej zabieg zmniejszenia małżowin nosowych, czyli struktur anatomicznych znajdujących się w środku jamy nosa w dodziobowej jego części. Małżowiny nosowe zbudowane są ze szkieletu kostnego otoczonego błoną śluzową. W normalnych warunkach pokrywająca je błona śluzowa pełni ważną rolę w nawilżaniu i oczyszczaniu wdychanego powietrza. Poza tym reguluje przepływ powietrza w nosie. Jednakże w sytuacji występowania przewlekłych procesów zapalnych, czy to alergicznych, czy też o podłożu infekcyjnym, dojść może do powstania trwałych zmian obrzękowych. Konsekwencją tego stanu jest przerost małżowin nosowych, który objawiać się może uczuciem zatkania nosa, wyciekiem wodnistej wydzieliny, zaburzeniami węchu, krwawieniem z nosa, trudnościami w oddychaniu przez nos, częstszymi nawrotami infekcji. Do przerostu małżowin nosa predysponować może także nadużywanie niektórych leków stosowanych donosowo, a zwłaszcza długotrwałe zakraplanie kropli obkurczających śluzówki.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Na czym polega zabieg konchoplastyki?

Konchoplastyka polega na chirurgicznym zmniejszeniu masy przerośniętych małżowin nosowych. Zasadniczym jej celem jest poprawa drożności nosa. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Średni czas trwania konchoplastyki wynosi 30 minut. Przeprowadza się ją w większości przypadków metodą koblacji, gdzie przy zastosowaniu bipolarnej elektrody na obrzękniętą tkankę oddziałuje się falami radiowymi o wysokiej częstotliwości. Efektem działania jest powstawanie blizn wewnątrz tkanek małżowin nosowych (podśluzówkowo), co prowadzi do obkurczenia małżowin i redukcji ich objętości. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, a trwałe efekty odczuwalne są przez chorego już po około 2 tygodniach. Konchoplastyka nie pozostawia żadnych widocznych śladów. Często przeprowadzana jest razem z septoplastyką – korektą przegrody nosowej. Mówi się wówczas o septokonchoplastyce.

Przygotowanie do konchoplastyki i zalecenie pozabiegowe

Na około 2 tygodnie przed konchoplastyką konieczne jest wykonanie badania krwi i określenie grupy krwi z oznaczeniem ciał odpornościowych. Chory powinien na co najmniej 6 godzin przed zabiegiem powstrzymać się od spożywania pokarmu i napojów. W przypadku zażywania leków ich stosowanie w dniu zabiegu należy uzgodnić wcześniej ze specjalistą przeprowadzającym zabieg. Wskazane jest, by osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew na kilka dni przed konchoplastyką i po niej przeszły na zastrzyki podskórne.

Do ogólnych zaleceń pozabiegowych należą: kichanie tylko z otwartymi ustami, stosowanie zimnych okładów na nos i nawilżanie go specjalnymi preparatami medycznymi, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Niewskazane są gorące kąpiele, przebywanie na zimnym powietrzu i w miejscach zapylonych.

Jak często przeprowadza się konchoplastykę nosa?

Konchoplastyka nosa to zabieg, który nierzadko wymaga powtórzenia. Z tego też względu wielu specjalistów zaleca, żeby do usuwania przerośniętej błony śluzowej małżowin nosowych stosować metodę kriochirurgiczną. Lekarze podkreślają, iż wykonana w ten sposób konchoplastyka małżowin nosowych obarczona jest mniejszym ryzykiem powikłań.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o operacjach plastycznych:

Zobacz film: Czy operacje plastyczne są bezpieczne? Źródło: stylowy Magazyn.

Konchoplastyka małżowin nosowych – powikłania

Jednym z możliwych do powstania powikłań po zabiegu konchoplastyki jest tzw. syndrom pustego nosa. Stan ten spowodowany jest zbyt radykalnym zmniejszeniem małżowin nosowych, w skutek czego nie ma wystarczająco dużo śluzówki, która nawilżałaby wdychane powietrze. W konsekwencji tego nos ulega wysuszeniu, ale i pozbawiony jest swoistych czujników ciśnienia, które odpowiadają za przekazanie informacji do mózgu na temat przepływu powietrza przez nos. Wówczas chory doświadcza wrażenia, jakby nie wdychał powietrza i dusił się, mimo iż jego nos jest całkowicie drożny.

Konchoplastyka wiąże się z ryzykiem pojawienia się krwawień wczesnych (do 24 godzin od zabiegu) lub krwawień późnych (najczęściej do 7 doby od zabiegu), które mogą wymagać tamponady. Polega ona na szczelnym wypełnieniu nosa setonem – gazą o długości około 60–70 cm i szerokości 3–5 cm. Gazę nasączyć można gliceryną, parafiną, roztworem adrenaliny lub trombiny. Chory powinien ją trzymać w nosie przez 1–2 dni, podczas których podaje mu się leki przyspieszające krzepnięcie krwi. Naturalnymi objawami po zabiegu są: odczuwanie dolegliwości bólowych nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, uczucie suchości w nosie, formowanie strupów i skrzepów.

Wskazania i przeciwwskazania do konchoplastyki

Wskazania do konchoplastyki stanowią m.in.: przewlekły nieżyt nosa, częste infekcje jamy nosowej i gardła, tj. górnych dróg oddechowych, bezdechy nocne, chrapanie, kłopoty z oddychaniem nosem, zaburzenia drożności trąbki Eustachiusza, jedno- bądź dwustronne utracenie zmysłu węchu. Z kolei przeciwwskazania to m.in.: przyjmowanie leków rozrzedzających krew, ogólny zły stan, czynna infekcja dróg oddechowych, uczulenie na leki znieczulające.

Bibliografia:

1. Walocha J., Skawina A., Gorczyca J., Skrzat J., Anatomia prawidłowa człowieka. T. Czaszka, Kraków, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006.

2. Betlejewski S., Betlejewski A., „Zespół pustego nosa” – jatrogenny nieżyt zanikowy nosa, „Otorynolaryngologia”, 2009, 8(4), s. 151-155.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
1
Polecamy
Septoplastyka nosa – wskazania, przeciwwskazania i przebieg operacji przegrody nosa
Septoplastyka nosa – wskazania, przeciwwskazania i przebieg operacji przegrody nosa TVN zdrowie
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki.
Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust Dzień Dobry TVN
Przerost małżowin nosowych – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Przerost małżowin nosowych – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie TVN zdrowie
Operacje nosa - dla zdrowia czy urody?
Operacje nosa - dla zdrowia czy urody? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki