Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kleszcz u dziecka – zapobieganie i usuwanie. Jakie objawy mogą się pojawić?
menu
Polub nas na Facebooku

Kleszcz u dziecka – zapobieganie i usuwanie. Jakie objawy mogą się pojawić?

Kleszcz

Fot: gettyimages.com / ErikKarits

Kleszcz u dziecka nie jest niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim,kiedy najmłodsi spędzają dużo czasu na dworze. Ugryzienie kleszcza i borelioza to tematy,wokół których narosło wiele mitów.

Przeciwko niektórym chorobom wywoływanym przez kleszcze stosuje się szczepionkę. Powinny ją przyjąć dzieci przebywające okresowo lub stale na terenach, gdzie występuje wzmożone ryzyko ukąszenia przez tego pasożyta. Kleszcza u dziecka można usunąć samodzielnie. W aptekach jest dostępnych kilka różnych urządzeń przeznaczonych do tego celu.

Kleszcz u dziecka – problematyczna sytuacja

Kleszcze są żywiącymi się krwią kręgowców pasożytami. Ukąszenie kleszcza nie jest bolesne, ale jego konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne. Uszkodzony i podrażniony kleszcz może wydalić nagromadzone płyny do organizmu żywiciela i tym samym zarazić go chorobami zakaźnymi. Groźnymi infekcjami przenoszonymi przez te pasożyty są borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Rzadziej ugryzienie kleszcza wywołuje babeszjozę, bartonellozę, anaplazmozę, tularemię, gorączkę Q, gorączkę plamistą Gór Skalistych, dur powrotny i kleszczową gorączkę Kolorado.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Co trzeba wiedzieć o kleszczach? Wszystkiego, co najważniejsze dowiesz się z naszego filmu

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o kleszczach? Źródło: Stylowy Magazyn.

Należy jednak pamiętać, że ugryzienie kleszcza u dziecka nie jest równoznaczne z zachorowaniem na choroby odkleszczowe. W naszej strefie klimatycznej pasożyt ten może być wektorem przenoszącym zakażenia od wiosny do jesieni. Kleszcze są najaktywniejsze w godzinach rannych i popołudniowych. Wędrują po skórze, szukając miejsca, gdzie naskórek jest cienki i wilgotny. Najczęściej umiejscawiają się za uszami, pod pachami i pod kolanami lub w okolicy pachwiny.

Objawy po kleszczu u dziecka

Po ukąszeniu kleszcza u dziecka może się pojawić się rumień. Takie zaczerwienienie nie musi mieć związku z boreliozą. W większości przypadków jest to reakcja na ugryzienie. Może także wystąpić gorączka, obrzmienie i swędzenie. Miejsce po ukąszeniu kleszcza warto obserwować nawet przez kilka tygodni. Jeśli zauważy się na ciele dziecka tzw. rumień wędrujący, należy udać się do lekarza i wykonać badanie krwi w kierunku zakażenia boreliozą, gdyż objaw ten stanowi początkowy symptom tej choroby.

Co stosować na kleszcze u dzieci?

Co robić, aby zapobiec ugryzieniu kleszcza u dziecka? W aptekach dostępne są repelenty, które można stosować nawet u najmłodszych. Są to substancje, które dzięki swoim właściwościom wpływają na naturalne zachowania różnych organizmów i mogą w ten sposób chronić człowieka przed ugryzieniami owadów. Należy używać ich na ubranie, a nie bezpośrednio na skórę. Stosowanie repelentów ogranicza możliwość bezpośredniego kontaktu z owadami i chroni przed ich ugryzieniami. Dla małych dzieci odpowiednie są środki zawierające DEET.

Niektóre olejki eteryczne wykazują właściwości odstraszające kleszcze. Na szczególną uwagę zasługuje olejek cytronelowy. Stanowi składnik środków odstraszających insekty, w tym komary, kleszcze, muchy i pchły. Ponadto charakteryzuje się świeżym, przyjemnym zapachem. Produkty z olejkiem cytronelowym do stosowania bezpośrednio na skórę obecnie są dostępne o stężeniu 5–15% i zapewniają ochronę przez 0,5–2 godzin. Podobne właściwości wykazuje olejek paczuli.

Po powrocie z dworu należy dokładnie obejrzeć dziecko. Ponadto warto sprawdzać, czy pasożyt nie pojawił się w ciele domowych zwierząt, przez które może przedostać się do organizmu dziecka. Kleszcze najbardziej lubią lasy liściaste i mieszane, obszary trawiaste, gęste zarośla, paprocie i leszczyny, dlatego lepiej unikać takich terenów.

Podstawowym elementem profilaktyki przed ukąszeniem kleszcza u dziecka jest odpowiedni ubiór. W przypadku małych dzieci zabieranych na dwór w wózku koniecznie należy nałożyć na niego moskitierę. U starszych dzieci zalecenia dotyczące ubioru są następujące: zakryte buty, skarpetki naciągnięte na spodnie, długi rękaw i nakrycie na głowę.

Najlepiej jest, kiedy elementy garderoby są w jasnych kolorach. Na nich najłatwiej dostrzec kleszcza, który jest czarny. Po powrocie z lasu ubrania trzeba dokładnie wytrzepać, gdyż pasożyt może usadowić się w odzieży.

Co robić, gdy ugryzie nasz kleszcz? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co robić, gdy ugryzie nasz kleszcz? Źródło: 36,6.

Szczepionka na kleszcze

Szczepionka na kleszcze zalecana jest wszystkim osobom narażonym na ryzyko infekcji wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Daje czynne profilaktyczne uodpornienie dorosłych. Szczepionka na kleszcze przeznaczona jest dla dzieci po 2 roku życia. Nie jest skuteczna przeciw innym chorobom przenoszonym przez kleszcze, takim jak borelioza.

Iniekcji ochronnej najlepiej poddać się zimą lub wczesną wiosną, gdyż o tej porze roku ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest najmniejsze. Jest to szczepionka zalecana i nie jest refundowana przez NFZ. Dzieciom w wieku 2–12 lat podaje się 3 dawki preparatu po 0,25 ml. Młodzieży od 12 roku życia i dorosłym – 3 dawki po 0,5 ml. Szczepionkę wykonuje się domięśniowo, najczęściej w mięsień naramienny lub w mięsień obszerny boczny uda. W szczególnych przypadkach, np. dzieciom ze skazą krwotoczną, można wstrzyknąć ją podskórnie.

Jak usunąć kleszcza dziecku?

Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nastręcza wiele trudności. Bez względu na wybraną metodę procedura powinna być przeprowadzana delikatnie i powoli. Ważne jest, aby usunąć pajęczaka w całości, a jeżeli się to nie udało, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po wyjęciu kleszcza skórę w miejscu ukąszenia trzeba dokładnie oczyścić. Można zastosować w tym celu spirytus i wodę utlenioną.

Bibliografia:

1. Kociołek-Balawejder E., Złocińska A., Środki odstraszające owady (insect repellents) w ochronie ludzi, „Nauki inżynierskie i technologie”, 2009, 1(57), s. 230–251.

2. Tylewska-Wierzbanowska S., Chmielewski T., Zoonozy przenoszone przez kleszcze na terenie Polski, „Postępy Mikrobiologii”, 2010, 49(3), s. 191–197.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak prawidłowo usunąć kleszcza

Zobacz film: Jak prawidłowo wyjąć kleszcza? Czego nie robić? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
3
Polecamy
Uwaga na kleszcze.
Wraz z wiosną przebudziły się insekty.
Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? TVN zdrowie
Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?
Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu? TVN zdrowie
Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd?
Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd? Dzień Dobry TVN
Dlaczego kleszcze atakują w miastach?
Jak się przed nimi bronić?
Dlaczego kleszcze atakują w miastach? Jak się przed nimi bronić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?