Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kieszonka dziąsłowa – przyczyny, objawy i leczenie. Jak prawidłowo czyścić kieszonki dziąsłowe?
menu
Polub nas na Facebooku

Kieszonka dziąsłowa – przyczyny, objawy i leczenie. Jak prawidłowo czyścić kieszonki dziąsłowe?

Piękny biały uśmiech kobiety

Fot. Moncherie / Getty Images

Kieszonka dziąsłowa to szczelina zlokalizowana pomiędzy szkliwem a wewnętrznym nabłonkiem dziąsła. Przyczyną jej powstania są choroby przyzębia, stany zapalne miazgi zęba lub wyrzynające się ósemki. W złagodzeniu dolegliwości towarzyszących kieszonkom może pomóc ich oczyszczenie i zaleczenie.

Charakterystycznym objawem przy kieszonce zębowej jest ból i tkliwość dziąseł podczas spożywania pokarmów. Szyjki zębowe mogą być odsłonięte, a zapach z ust nieprzyjemny, co tylko pogłębia dyskomfort. Nasilenie objawów wymaga wizyty u stomatologa. Jaką formę leczenia może zaproponować lekarz?

Czym są kieszonki zębowe?

Kieszonka zębowa, określana kieszonką dziąsłową, a potocznie również rowkiem zębowym, to niewielka szczelina pomiędzy szkliwem a wewnętrzną warstwą dziąsła. Na jej dnie znajduje się przyczep nabłonkowy, który stanowi połączenie pomiędzy zębem a dziąsłem w okolicy szyjki zęba. Głębokość kieszonki dziąsłowej mierzy się sondą periodontologiczną. Powinna się mieścić w 2 lub 3 milimetrach. Większa świadczy o stanie chorobowym toczącym się w obrębie dziąseł i jest uznawana za patologiczną.

Kieszonki dziąsłowe można podzielić na:

  • rzekome – powstałe na skutek przerostu dziąsła lub stanu zapalnego dziąseł;
  • prawdziwe – powstałe na skutek utraty przyczepu łącznotkankowego.

Dolegliwości zwiastujące obecność kieszonek są jednakowe bez względu na przyczynę ich powstania.

Przyczyny powstawania kieszonek dziąsłowych

Najczęstszą przyczyną zapalenia kieszonki dziąsłowej jest kamień nazębny, a dokładnie jego nawarstwianie się i wnikanie w rowek pomiędzy dziąsłem a zębem. Gromadzenie się kamienia niszczy przyczep nabłonkowy, który jest zlokalizowany na dnie kieszonki dziąsłowej. W efekcie dochodzi do jej pogłębienia, czego skutkiem są pierwsze dolegliwości. W dużej mierze jest to zasługą niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kieszonek dziąsłowych są choroby przyzębia, zarówno przewlekłe – będące rezultatem palenia tytoniu, jak i agresywne, przebiegające z utratą kości. Przyczyną bywa również wyrzynanie się ósmych zębów.

Czy stomatologia zajmuje się tylko leczeniem zębów? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Stomatologia - leczy nie tylko zęby. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zapalenie kieszonki dziąsłowej – objawy

Charakterystyczny dla kieszonki zębowej ból jest pierwszym zwiastunem jej obecności. Dolegliwościom mogą towarzyszyć także inne objawy, np.:

  • tkliwość i zaczerwienienie dziąseł;
  • krwawienie z dziąseł
  • odsłonięcie szyjek zębowych;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • rozchwianie zębów.

Kieszonki dziąsłowe predysponują do powstania ropni przyzębnych, które cechuje nie tylko uporczywy ból, ale i wyciek ropy. Ząb może być bolesny na opukiwanie i wrażliwy na spożywane pokarmy. Pojawienie się ropnia jest wskazaniem do antybiotykoterapii.

Chore zęby to chory cały organizm? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta:

Zobacz film: Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Polecamy: Jakie są najczęstsze choroby zębów i dziąseł

Zapalenie kieszonki dziąsłowej – leczenie

Leczenie stanów zapalnych opiera się głównie na płukaniu, ewentualnym oczyszczeniu i aplikacji leku, jeśli jest to konieczne. Do płukania kieszonki zębowej wykorzystuje się płyny odkażające, które są roztworami chlorheksydyny i wody lub wodę utlenioną, która ma właściwości bakteriobójcze. Podobne działanie ma wodny roztwór nadmanganianu potasu, który można kupić w aptece bez recepty.

Czyszczenie kieszonki zębowej lepiej powierzyć stomatologowi. Jeśli kamień nazębny osiadł pod dziąsłem, trzeba go usunąć w znieczuleniu miejscowym, wykonując zabieg kiretażu. Polega on na wyskrobaniu ścian kieszonki dziąsłowej i zewnętrznej powierzchni korzenia zęba, co pozwala usunąć obumarłe tkanki z dna kieszonki. Ulega ona zbliznowaceniu i spłyceniu, a w jej wnętrzu powstaje skrzep ochraniany opatrunkami mocującymi. Minusem tego zabiegu jest cena. Koszt kiretażu waha się między 100 a 250 złotych. Cena końcowa jest zależna od liczby oczyszczonych zębów. Zabiegi w znieczuleniu miejscowym nie zawsze są potrzebne. U niektórych pacjentów wystarcza jedynie płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku.

Wycinanie kieszonki dziąsłowej wykonuje się rzadko. Jest ono potrzebne, gdy za zębem trzonowym (ósemką) powstanie kieszeń kostna o kształcie półksiężyca. Powoduje to uporczywe dolegliwości bólowe połączone ze szczękościskiem. Usunięcie to jedyna droga do pozbycia się stanu zapalnego.

Jak zapobiec powstawaniu kieszonek dziąsłowych?

Powstawaniu kieszonek dziąsłowych sprzyja nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dlatego zadbanie o zęby jest podstawą do uniknięcia stanów zapalnych. Przy codziennej higienie warto pamiętać o nitkowaniu, które jest pomocne w usuwaniu kamienia nazębnego i płynach do płukania jamy ustnej o działaniu odkażającym i lekko wybielającym. Równie istotne są regularne wizyty u stomatologa i leczenie wszystkich ubytków, a jeśli to konieczne – również ich ekstrakcja.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
4
Polecamy
Co to jest kiretaż otwarty i zamknięty?
Jakie są wskazania do zabiegu?
Co to jest kiretaż otwarty i zamknięty? Jakie są wskazania do zabiegu? TVN zdrowie
Choroby dziąseł i przyzębia– objawy i leczenie paradontozy
Choroby dziąseł i przyzębia– objawy i leczenie paradontozy TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia