Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy pojawić się może ból ucha przy przełykaniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy pojawić się może ból ucha przy przełykaniu?

mężczyzna dotyka dłonią swojego ucha i odczuwa ból

Fot. Aleksej Sarifulin / Getty Images

Ból ucha przy przełykaniu jest najczęściej wywołany przez stan zapalny toczący się w uchu. Trudnościami w połykaniu i bólem promieniującym w kierunku uszu objawia się zapalenie gardła. Podobne dolegliwości występują w przebiegu anginy.

Ból ucha przy przełykaniu jest dość uciążliwym objawem. Najlepiej skonsultować go u laryngologa, który po dokładnym obejrzeniu ucha i gardła będzie mógł określić przyczynę bólu i sposób jego leczenia. Oprócz stanu zapalnego ucha czy gardła ból ucha przy przełykaniu pojawić się może po wyrwaniu zęba oraz w przebiegu procesów nowotworowych.

Ból ucha przy przełykaniu – zapalenie ucha

Jednym z częstszych źródeł bólu ucha przy przełykaniu jest zapalenie ucha środkowego, za które odpowiadać mogą infekcja wirusowa bądź bakterie, a zwłaszcza te należące do gatunków Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis.

Objawami pojawiającymi się przy zapaleniu ucha środkowego są: niedosłuch, gorączka, wydzielina wypływająca z ucha, uczucie pełności w przewodzie słuchowym, pulsowanie w uchu, osłabienie. Objawy są zazwyczaj jednostronne.

Na zapalenie ucha środkowego stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, jak paracetamol czy ibuprofen. W przypadku podłoża bakteryjnego zaleca się antybiotyk – amoksycylinę lub makrolidy.

Ból gardła i ucha przy przełykaniu śliny – zapalenie gardła

Ból gardła i ucha przy przełykaniu śliny może być objawem zapalenia gardła, które w większości przypadków wywołane jest infekcją wirusową. Znacznie rzadziej stwierdza się udział bakterii. Szacuje się, że bakteryjne zakażenie gardła występuje u 15% dzieci w wieku szkolnym i 4–10% dorosłych pacjentów. Za około 65% przypadków zapalenia gardła odpowiada wcześniejsze przeziębienie. Szczyt zachorowań obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym.

O tym, co szkodzi naszym uszom dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6 

Oprócz bólu gardła i ucha przy przełykaniu do objawów zapalenia gardła należą: gorączka, katar, kaszel, chrypka, pieczenie, kłucie, drapanie i uczucie suchości w gardle, dreszcze. Pacjenci skarżą się ponadto na uczucie ogólnego rozbicia, bóle głowy i mięśni, nadmierną potliwość, ból podczas mówienia. Błona śluzowa gardła jest przekrwiona i obrzęknięta. Wirusowe zapalenie gardła ustępuje samo w ciągu 5–7 dni.

Jeżeli czynnikiem sprawczym zapalenia gardła była infekcja wirusowa, to nie stosuje się antybiotykoterapii. Antybiotyk podaje się wyłącznie przy zapaleniach bakteryjnych. Antybiotykiem z wyboru jest penicylina. W obu przypadkach realizowane jest leczenie objawowe. Choremu podaje się środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a zwłaszcza te zawierające paracetamol i ibuprofen. Warto podawać też preparaty bogate w witaminę C w celu poprawy ogólnej odporności organizmu. Konieczne jest zażywanie leków na ból gardła, które mogą mieć postać syropów, płukanek, aerozoli czy tabletek do ssania. Jeśli ból ucha i gardła przy przełykaniu spowodowany jest zapaleniem gardła, warto realizować lekkostrawną, półpłynną dietę i spożywać duże ilości płynów, by nawilżyć śluzówkę gardła i zapobiec odwodnieniu organizmu. Skuteczne okazać się mogą także domowe sposoby na ból i stan zapalny. Działanie łagodzące proces zapalny w gardle przynosi płukanka sporządzona z rumianku, szałwii i malin.

Ból gardła i uszu przy przełykaniu – angina

Ból gardła i uszu przy przełykaniu pojawia się w przebiegu anginy, czyli ostrego zapalenia migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Stan ten w większości przypadków wywołany jest przez bakterie. Szczególnie często stwierdza się udział paciorkowców z grupy A — Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca ropotwórczego. Znacznie rzadziej za powstanie anginy odpowiadają inne bakterie, jak gronkowce, pałeczka grypy (Haemophilus influenzae) czy dwoinki zapalenia płuc. Angina występuje najczęściej u dzieci między 4. a 7. rokiem życia. Jednakże zachorowania odnotowywane są także wśród starszych dzieci i osób dorosłych. Angina jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Do rozwoju jej doprowadzić może kontakt z zainfekowanymi przedmiotami.

Angina oprócz ból ucha i migdałka przy przełykaniu objawia się powiększeniem węzłów chłonnych szyi, białym nalotem na migdałkach, które są przekrwione i obrzmiałe, gorączką dochodzącą nawet do 40℃, bólem głowy, brzucha i bólami kostno-stawowymi, utratą apetytu. U dzieci prócz wymienionych wyżej objawów pojawiają się także silne wymioty i mdłości, śluzowate stolce. W większości przypadków objawy anginy paciorkowcowej ustępują po 5 dniach.

Ból ucha przy przełykaniu śliny towarzyszący anginie bakteryjnej leczy się antybiotykami. Wyjątkowo skuteczna jest penicylina, ponieważ nie ma paciorkowców odpornych na penicylinę. Zastosowanie znajdują też: erytromycyna, klarytromycyna, klindamycyna. Podczas anginy zaleca się pozostanie w łóżku, gdyż choroba często objawia się dość podwyższoną temperaturą. Chorzy powinni także pamiętać o dbaniu w sposób szczególny o higienie jamy ustnej. Choremu należy podawać środki miejscowo odkażające, które wykazują działanie przeciwbólowe, zmniejszają przekrwienie i obrzęk śluzówki. Warto płukać chore gardło roztworem wody utlenionej lub octu jabłkowego.

Ból ucha i gardła przy przełykaniu – choroba nowotworowa

Objawy, takie jak: jednostronny bólu gardła promieniujący do ucha, krwawienie z jamy ustnej, trudności z połykaniem i guz w jamie ustnej lub uwypuklenie na szyi, świadczyć mogą o chorobie nowotworowej. Towarzyszyć im mogą ogólne osłabienie, brak apetytu i utrata masy ciała. Nie stwierdza się gorączki. Chorzy mają wrażenie tzw. guli w gardle.

Bibliografia:

1. Latkowski J.B., Olszewski J., Ucho, nos, gardło i krtań, Warszawa, PZWL, 2007.

2. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
5
Polecamy
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy anginy ropnej?
Dolegliwości w przebiegu anginy paciorkowcowej
Jakie są objawy anginy ropnej? Dolegliwości w przebiegu anginy paciorkowcowej TVN zdrowie
Angina - co ją wywołuje?
Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia