Polub nas na Facebooku
Czytasz: Karoshi – co to takiego? Przyczyny i przypadki śmierci z przepracowania
menu
Polub nas na Facebooku

Karoshi – co to takiego? Przyczyny i przypadki śmierci z przepracowania

 Równowaga między życiem zawodowym a życiem rodzinnym.

Fot. BrianAJackson / Getty Images

Karoshi to określenie stworzone na potrzeby nazwania zjawisko śmierci z przepracowania. Najwięcej doniesień na ten temat pochodzi z Japonii, Korei Południowej i Chin. Za główną przyczynę karoshi uważa się pracoholizm, czyli uzależnienie od pracy będące podłożem wielu zaburzeń kondycji fizycznej.

Pracoholizm, wypalenie i choroby zawodowe czy niekorzystne warunki pracy to tematy, które bezpośrednio łączą się z karoshi, czyli śmiercią z przepracowania. Karoshi to zjawisko, do którego najczęściej dochodzi w Japonii, gdzie z roku na rok odnotowuje się tendencję wzrostową przypadków śmierci z przepracowania. Szacuje się, że w skali roku karoshi jest przyczyną zgonu ponad 10000 Japończyków.

Co to takiego karoshi?

Karoshi to ekstremalne negatywne zjawisko związane z pracą, które rozumie się jako śmierć z przepracowania. Określenie to po raz pierwszy pojawiło się w latach 80. ubiegłego wieku w pochodzących z Japonii doniesieniach naukowych. Problem przepracowania i związanych z tym zagrożeń na początku lat 90. XX wieku pojawił się na wokandzie Komisji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych.

Oprócz karoshi specjaliści wyróżniają samobójstwo spowodowane nękaniem przez przełożonych i przepracowaniem, czyli ijime oraz determinowane depresją i chęcią uwolnienia się od cierpienia, czyli karojisatsu.

Jakie mogą być przyczyny karoshi?

Na karoshi zdaniem specjalistów może mieć wpływ wiele czynników. Głównym podłożem śmierci z przepracowania jest nadmierne wyczerpanie organizmu. Stan ten stwierdza się przeważnie u osób uzależnionych od pracy, czyli pracoholików. Doświadczają oni wewnętrznego i niekontrolowanego przymusu wykonywania obowiązków zawodowych. Ich zachowanie przejawia się kompulsywnym zaangażowaniem w pracę. W sytuacji niemożności jej podejmowania odczuwają negatywne emocje i ogólny dyskomfort. Pracoholicy ignorują potrzeby odpoczynku oraz zachowania równowagi między pracą i prywatnym życiem. Wykonywanie nadmiernej ilości obowiązków zawodowych oddziaływać może niekorzystnie na kondycję fizyczną organizmu i doprowadzić do rozwoju różnych chorób, w tym m.in. choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, zawału serca, które mogą doprowadzić do śmierci.

Z karoshi wiąże się także problem wypalenia zawodowego, które przejawia się depersonalizacją, poczuciem wyczerpania, spadkiem nieefektywności pracy. W sposób szczególny stwierdza się je u osób, których praca związana jest z niesieniem pomocy innym ludziom, jak pracowników socjalnych, służby zdrowia, strażaków itd. Wśród innych przyczyn śmierci z przepracowania wymienia się także: stres organizacyjny, długie i nieregularne godziny pracy, niską kontrolę pracy, brak wsparcia, wysokie wymagania efektywności, życie w duchu samopoświęcenia, perfekcjonizm neurotyczny, czyli ustalanie sobie nierealnie wysokich celów.

Polecamy: Choroby cywilizacyjne – definicja i przykłady. Jak im zapobiegać?

Jakie objawy daje udar? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie pacjentów po udarze? Źródło: 36,6.

Karoshi – Japonia w czołówce krajów śmierci z przepracowania

Najwięcej przypadków karoshi stwierdza się w Azji, zwłaszcza w Japonii. Pierwszy udokumentowany przypadek karoshi pochodzi z 1969 roku, kiedy 29-letni pracownik działu wysyłkowego zmarł w wyniku udaru mózgu powstałego z przepracowania. Jakiś czas temu w mediach podano informację na temat śmierci 34-letniego Japończyka zajmującego się produkcją artykułów spożywczych. Przyczyną zgonu był atak serca po 110-godzinnym tygodniu pracy. Kolejny przypadek to historia 22-letniej pielęgniarki zmarłej na zawał po przepracowaniu 34-godzinnego dyżuru.

Rosnąca liczba przypadków karoshi stała się podłożem dla debaty na temat nieludzkich praktyk stosowanych w wielu zakładach pracy w Japonii. Realizowana tam kultura pracy ma nieco ulec zmianie. Wiele firm proponuje ograniczenie liczby wykonywanych miesięcznych nadgodzin. Osobom obarczonym ryzykiem śmierci z przepracowania oferowana jest pomoc w ramach działającej w Japonii Rady Obrony Ofiar Karōshi.

Polecamy: Ból głowy z tyłu – jakie może mieć przyczyny? Jak sobie z nim radzić?

Karoshi nie tylko w Japonii

O przypadkach śmierci z przepracowania słyszy się niestety coraz częściej w innych niż Japonia krajach. Jedną z głośniejszych w ostatnich latach była historia karoshi 21-letniego Niemca, który odbywał staż w londyńskim banku i 35-letniej szwedki pracującej w branży IT.

Niestety coraz częściej mówi się i pisze o ryzyku karoshi w Polsce. Przywołać należy przypadek śmierci 36-letniego szefa marketingu z oddziału globalnego koncernu chemicznego. Mężczyzna zmarł na zawał serca na skutek codziennej wielogodzinnej pracy i braku urlopu. Należy też zwrócić uwagę na śmierć 44-letniej lekarki, która zmarła po czterodobowym ciągu pracy.

Bibliografia:

  1. Żemigała M., Zjawisko śmierci z przepracowania, „Studia i Prace WNEiZ US”, 2018, 52(3), s. 177–186.
  2. Ke D.S., Overwork, Stroke, and Karoshi – death from Overwork, „Acta Neurologica Taiwanica”, 2012, 2 (21), s. 54–59.
  3. Jarema M., Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 2016.
  4. Bird A., Encyclopedia of Japanese Business and Management, London 2002.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Karoshi, czyli śmierć z przepracowania
Karoshi, czyli śmierć z przepracowania Dzień Dobry TVN
Wypalenie zawodowe czy przemęczenie.
Jak je odróżnić?
Wypalenie zawodowe czy przemęczenie. Jak je odróżnić? Dzień Dobry TVN
Pracoholizm – przyczyny, objawy i skutki.
Jak pomóc pracoholikowi?
Pracoholizm – przyczyny, objawy i skutki. Jak pomóc pracoholikowi? TVN zdrowie
Przyczyny i objawy wypalenia zawodowego.
Jak sobie z nim radzić? 
Przyczyny i objawy wypalenia zawodowego. Jak sobie z nim radzić?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie