Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kamienie żółciowe – objawy, leki, dieta, operacja
menu
Polub nas na Facebooku

Kamienie żółciowe – objawy, leki, dieta, operacja

woreczek żółciowy

Fot: 7activestudio / gettyimages.com

Dieta jest jedną z metod, która chroni przed koniecznością usuwania pęcherzyka żółciowego z powodu ostrego zapalenia wikłającego obecność kamieni żółciowych. Jeśli kamienie wywołają kolkę żółciową, podaje się leki rozkurczowe i przeciwzapalne.

Kamienie żółciowe to złogi znajdujące się w pęcherzyku (woreczku) żółciowym, zbudowane z substancji będących składowymi żółci. Choroba, jaką wywołują, określana jest mianem kamicy żółciowej lub kamicy pęcherzyka żółciowego. W prawidłowych warunkach substancje w żółci rozpuszczają się, a następnie są usuwane do przewodu pokarmowego. Jeśli żółć jest nadmiernie zagęszczona, mogą się one wytrącać w drogach żółciowych i tworzyć kamienie żółciowe.

Kamienie żółciowe – przyczyny

Kamienie żółciowe w pęcherzyku żółciowym zbudowane są z cholesterolu, barwników, białek i jonów. Proporcje tych składników mogą być różne. Najczęściej większość stanowią kamienie cholesterolowo-barwnikowe, czyli mieszane. Kamienie żółciowe zbudowane głównie z cholesterolu częściej występują w krajach rozwiniętych niż rozwijających się ze względu na wpływ diety na ich powstawanie. Przyczyny i czynniki ryzyka powstawania kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym to:

 • płeć żeńska i starszy wiek,
 • liczne ciąże,
 • predyspozycje genetyczne,
 • cukrzyca,
 • wysoki poziom triglicerydów,
 • stan po zabiegach chirurgicznych,
 • mukowiscydoza,
 • szybka utrata masy ciała,
 • otyłość.

Objawy kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym

Obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym nie zawsze oznacza występowanie jakichkolwiek objawów. Jeśli kamica jest niepowikłana, a daje objawy, nie są one zawsze takie same i charakterystyczne. Najczęściej kamienie w pęcherzyku żółciowym, póki nie dojdzie do powikłań czy stanu zapalnego, wykrywane są przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego (USG). Wśród występujących objawów zdarza się kolka żółciowa w postaci nagłego, bardzo ostrego bólu w okolicach nadbrzusza prawego. Ból promieniuje do okolicy międzyłopatkowej lub prawego barku. Najczęściej kolka żółciowa wynika z zatkania przewodu pęcherzykowego lub ujścia pęcherzyka żółciowego przez kamień żółciowy. Czasami rozwijają się objawy dodatkowe w postaci nudności, wymiotów, niepokoju, potliwości. Pojawiają się głównie po obfitym, tłustym posiłku i utrzymują się różny czas.

Powikłania kamieni żółciowych w woreczku żółciowym

Ból ustępuje, jeśli złóg wycofuje się z ujścia pęcherzyka. Jeśli jednak zatkanie przewodu nie ustępuje, może dojść do powikłań w postaci ostrego lub przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego bądź np. wodniaka pęcherzyka. Ostre zapalenie woreczka żółciowego poza bólem charakteryzuje się wystąpieniem dreszczy i gorączki.

Diagnostyka i leczenie kamieni w pęcherzyku żółciowym

Główne badania pozwalające na wykrycie kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym to USG i zdjęcie rentgenowskie (RTG) jamy brzusznej. Leczenie kamieni żółciowych jest wskazane wtedy, kiedy rozwijają się objawowa kamica pęcherzyka żółciowego i jej powikłania. Jeśli chory nie prezentuje objawów, istnieje kilka wskazań do leczenia operacyjnego kamicy pęcherzyka żółciowego:

 • pęcherzyk porcelanowy (szczególnie jeśli zwapnienie ścian jest nieregularne),
 • obecność polipów pęcherzyka wielkości powyżej 1 cm.

Zalecana metoda operacyjnego leczenia to cholecystektomia laparoskopowa, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego laparoskopowo. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do metody laparoskopowej, konieczne jest zastosowanie metod otwartych. Leki, które mogą być stosowane w leczeniu kamieni żółciowych, zawierają kwas ursodeoksycholowy, jednak sprawdzają się głównie u chorych z małymi złogami (5–10 mm). Nie są one stosowane standardowo, a jedynie w wybranych sytuacjach klinicznych (np. przy szybkiej utracie masy ciała). W leczeniu objawów kolki żółciowej stosuje się leki przeciwzapalne i rozkurczowe.

Dieta a kamienie żółciowe

Dieta ma bardzo duży wpływ na tworzenie się kamieni żółciowych. Uznaje się, że otyłość i nadwaga to czynniki predysponujące do powstawania kamieni żółciowych. Nadmierne spożycie cukrów, a także zbyt mała ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływają na wzrost lecytyny w żółci, co pogarsza istotnie rozpuszczanie w niej cholesterolu. Do pokarmów sprzyjających kamicy zalicza się te zawierające sporo tłuszczów zwierzęcych. Nieregularność posiłków odgrywa również znaczącą rolę w tworzeniu się kamieni żółciowych. Długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają zastojowi żółci w woreczku żółciowym. Restrykcyjne diety, znacznie ograniczające spożycie tłuszczów i o bardzo niskiej kaloryczności, również mogą wpłynąć na tworzenie kamieni żółciowych. Dlatego zdrowa utrata masy ciała nie powinna przekraczać 1,5 kg tygodniowo.

Dieta stosowana w objawowej kamicy żółciowej wywołanej obecnością kamieni w pęcherzyku, wspomagająca środki farmakologiczne, opiera się na lekkostrawnych posiłkach, o ograniczonej ilości tłuszczów, szczególnie zwierzęcych. Istotne jest regularne spożywanie posiłków, ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych na rzecz nienasyconych, dodanie do jadłospisu warzyw, owoców, chudych mięs i wędlin, kiełków, otrębów. Potrawy należy gotować w wodzie, przygotowywać na parze, dusić lub piec w folii. Smażenie jest wykluczone.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
6
Polecamy
Ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego – dieta i leczenie
Ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego – dieta i leczenie TVN zdrowie
Kamica żółciowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie
Kamica żółciowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja