Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kamica żółciowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Kamica żółciowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie

Lekarka z wizualizacją narządu na dłoni

Fot: natali-mis / fotolia.com

Kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego) to choroba, podczas której w przewodach żółciowych oraz pęcherzyku żółciowym odkładają się stwardniałe złogi żółci (zwane kamieniami). Kamica objawia się ostrymi atakami bólowymi, tzw. kolką żółciową. Schorzenie dotyka nawet 30% osób dorosłych.

Do kamicy żółciowej dochodzi, gdy żółć ulega nieprawidłowemu zgęstnieniu. Wówczas w pęcherzyku żółciowym tworzą się złogi, popularnie zwane kamieniami. Zazwyczaj są one zbudowane z cholesterolu, białek oraz jonów nieorganicznych – najczęściej spotyka się kamienie mieszane, utworzone ze wszystkich tych substancji. U osoby zdrowej substancje te ulegają rozpuszczeniu w żółci, a następnie są wydalane do przewodu pokarmowego.

U pacjentów z kamicą nie dochodzi do sprawnego ich usuwania – odkładają się więc w pęcherzyku, doprowadzając do nadmiernego zagęszczenia żółci. Z czasem zalegające w pęcherzyku żółciowym kamienie tamują przepływ żółci – wydzieliny niezbędnej podczas trawienia. Powoduje to uciążliwe i ostre dolegliwości bólowe – tzw. ataki kolki żółciowej. Najskuteczniejszą metodą leczenia kamicy żółciowej jest operacyjne usunięcie kamieni. „Typowy” pacjent z kamicą to kobieta w średnim wieku, z nadwagą lub otyłością.

Co to jest kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego)?

Kamica żółciowa to choroba polegająca na nieprawidłowym zagęszczeniu substancji znajdujących się w żółci, które nie są usuwane z pęcherzyka żółciowego i odkładają się w nim, tworząc złogi (popularnie zwane kamieniami). Kamienie sprawiają, że żółć nie może prawidłowo wydostać się z pęcherzyka żółciowego. Ponadto ostre krawędzie kamieni znacznie podrażniają błonę śluzową, która wyściela wnętrze pęcherzyka żółciowego. Długotrwale zalegające kamienie powodują wówczas ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego (który często przechodzi w zapalenie przewlekłe).

Dochodzi wówczas do ataków silnego bólu, zlokalizowanego w prawym podżebrzu. Ryzyko zachorowania na kamicę żółciową wzrasta z wiekiem. Dolegliwość znacznie częściej pojawia się u kobiet. Szacuje się, że może cierpieć na nią od 15% do nawet 30% populacji. Kamienie zazwyczaj odkładają się tylko w pęcherzyku żółciowym: zaledwie u ok. 10% chorych kamienie pojawiają się także w przewodach żółciowych.

Zobacz także: Zapalenie woreczka żółciowego

Jakie są przyczyny kamicy żółciowej?

Przyczyny powstawania kamieni w pęcherzyku żółciowym nie są do końca znane. Najczęściej lekarze wymieniają jednak następujące czynniki ryzyka:

 • podwyższony poziom cholesterolu w organizmie;
 • płeć (kamica statystycznie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn);
 • nieprawidłowości składu żółci (zagęszczenia żółci) i trudności w jej odprowadzaniu;
 • mukowiscydoza;
 • wiek (kamica żółciowa znacznie częściej dotyczy osób w wieku średnim lub starczym, jest rzadkością u osób młodych);
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • nieprawidłowe nawyki żywieniowe, niezdrowa dieta;
 • nieprawidłowa waga (nadwaga, otyłość);
 • cukrzyca;
 • ciąża;
 • nagły i gwałtowny spadek masy ciała;
 • niektóre schorzenia wątroby;
 • niedoczynność tarczycy;
 • przebyta resekcja jelita lub zespół jelita krótkiego.

Proces odkładania się kamieni w pęcherzyku żółciowym nie jest nagły – może trwać nawet wiele lat. Z reguły też choroba przez długi czas rozwija się bezobjawowo – chory dowiaduje się o niej przypadkowo lub nagle, z reguły dopiero wtedy, gdy daje ona poważniejsze objawy bólowe.

Kamica żółciowa: jakie są objawy?

Kamica żółciowa przez długie lata może rozwijać się bezobjawowo. Pierwszym symptomem (zazwyczaj niekojarzonym z kamicą) mogą być problemy trawienne, zwłaszcza po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. Może wystąpić nietolerancja słodyczy, mleka, jajek itp. Kamica objawia się bólem brzucha po prawej stronie, pod żebrami. Ból występuje po posiłku: może promieniować w stronę łopatki, zwykle utrzymuje się ok. 1 godz. Wraz z nim mogą pojawić się nudności, wymioty itp. Z czasem ataki bólu stają się coraz bardziej agresywne – dochodzi do nich zwłaszcza nocą: towarzyszy im gorączka, nudności i wymioty. Są to ataki tzw. kolki żółciowej – na tyle dokuczliwe i trudne do wytrzymania, że wymagają wezwania pomocy medycznej. Nieleczona kamica, prócz uciążliwych dolegliwości bólowych, może doprowadzić do poważnych powikłań, jak np. do perforacji pęcherzyka żółciowego i zapalenia otrzewnej, które wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Kamica żółciowa: diagnoza i leczenie

Chorobę można zdiagnozować na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badań obrazowych. Należą do nich: ultrasonografia (USG) i badanie rentgenowskie (RTG) z kontrastem. Jedyną skuteczną metodą leczenia kamicy jest operacyjne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zabieg przeprowadza się obecnie zazwyczaj metodą laparoskopową. Osoby cierpiące na kamicę żółciową powinny ponadto stosować lekkostrawną dietę oraz unikać spożywania alkoholu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
4
Polecamy
Kamica pęcherzyka żółciowego - jakie są objawy?
Leczenie i dieta
Kamica pęcherzyka żółciowego - jakie są objawy? Leczenie i dieta TVN zdrowie
Kamienie żółciowe – objawy, leki, dieta, operacja
Kamienie żółciowe – objawy, leki, dieta, operacja TVN zdrowie
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Czym jest andropauza?
Objawy, przebieg i leczenie
Czym jest andropauza? Objawy, przebieg i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?