Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kalendarz dni płodnych na podstawie cyklu miesiączkowego i obserwacji kobiecego ciała
menu
Polub nas na Facebooku

Kalendarz dni płodnych na podstawie cyklu miesiączkowego i obserwacji kobiecego ciała

Dni płodne po okresie można wyznaczyć dzięki kalendarzowi miesiączkowemu i objawom płodności. W tym celu oblicza się przypuszczalny termin owulacji na podstawie daty pierwszego dnia cyklu, pomiarów temperatury i obserwacji śluzu szyjki macicy.

Nie w każdym cyklu występuje owulacja. Są to tzw. cykle bezowulacyjne. Jeśli zdarzają się epizodycznie, nie są powodem do niepokoju. Jednak powtarzające się wymagają diagnostyki. Mogą być objawem choroby związanej z jajnikami lub tarczycą. Często są skutkiem zbyt dużej ilości męskich hormonów płciowych u kobiety lub zbyt dużej ilości prolaktyny.

Kalendarz miesiączkowy: dni płodne i niepłodne – kalendarz płodności

Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, w tym czasie dochodzi do licznych zmian w organizmie kobiety za sprawą hormonów.

Pierwsza część cyklu trwa od 3 do 6 dni i występuje w niej krwawienie. W tym czasie z dróg rodnych wydostaje się krew z fragmentami złuszczonego nabłonka.

W drugiej fazie cyklu zwanej fazą folikularną rośnie poziom estrogenu i rozwija się pęcherzyk Graafa, z którego zostanie uwolniona komórka jajowa.

Kolejna faza to owulacja, czyli dzień jajeczkowania. Komórka jajowa zostaje uwolniona i przesuwa się do jajowodu, gdzie dojrzewa i przez około 24 godziny jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera i jest wydalana z organizmu.

Czwarta faza cyklu miesiączkowego, czyli faza lutealna, następuje po tym, jak nie doszło do zapłodnienia. Zwiększa się wtedy poziom progesteronu i następuje wzrost endometrium. Ta faza trwa od 10 do 16 dni, zwykle 14 dni.

Na podstawie występujących w cyklu objawów można stworzyć kalendarz dni płodnych. Kalendarzyk nie jest metodą antykoncepcyjną, pozwala jedynie w przybliżeniu określić dni płodne i niepłodne.

Na podstawie kalendarza miesiączkowego i obserwacji własnego ciała można ustalić, kiedy są dni płodne. Uznaje się, że okres płodny trwa od 5 dni przed owulacją do 4 dni po jajeczkowaniu. Tak duży zakres w obliczaniu dni płodnych wynika z tego, że plemnik jest w stanie przeżyć w organizmie kobiety od około 3 do 5 dni i jest w tym czasie zdolny do zapłodnienia komórki jajowej. Aż 4 dni po owulacji trwają dni potencjalnie płodne i jest to margines błędu obliczania dni płodnych, na wypadek gdyby jajeczkowanie się opóźniło.

Kalendarz dni płodnych: przesunięcia cyklu miesiączkowego i opóźnienie owulacji

Jak obliczyć dni płodne, jeśli cykle miesiączkowe są nieregularne? W takich przypadkach jest to bardzo trudne na podstawie jedynie kalendarza miesiączkowego i warto wspomóc się obserwacją własnego ciała albo testem owulacyjnym dostępnym w aptece. Test w aptece kosztuje od kilku do kilkunastu złotych i działa na zasadzie stwierdzenia podwyższonego poziomu hormonu LH, czyli lutropiny. Ilość tego hormonu rośnie w organizmie na 36 godzin przed jajeczkowaniem, a po owulacji spada.

To, kiedy są dni płodne, może zależeć od wielu czynników zewnętrznych. Owulacja może się opóźnić z powodu:

  • stresu,
  • przeziębienia,
  • przemęczenia.

Dni płodne po okresie mogą zacząć się nawet 3 dni wcześniej niż wedle kalendarzyka. Nie da się określić z pewnością, ile dni po okresie są dni płodne, ponieważ ludzki organizm reaguje nawet na niewielkie zmiany i może zmieniać kalendarz owulacji.

Dni niepłodne także obliczyć można przypuszczalnie. Powinny przypadać od 4. lub 5. dnia po owulacji – w fazie lutealnej, oraz od 1. dnia cyklu do 5 dni przed jajeczkowaniem – dni niepłodne po okresie.

Kalendarz płodności z uwzględnieniem objawów dni płodnych

Obliczanie dni płodnych na podstawie kalendarza miesiączkowego powinno być uzupełnione obserwacją zmian zachodzących w ciele kobiety podczas cyklu miesiączkowego. Można dzięki temu obliczyć z większą dokładnością i prawdopodobieństwem, kiedy dni płodne się zaczynają, a kiedy kończą.

Metoda termiczna współgrająca z kalendarzykiem polega na codziennych pomiarach temperatury ciała i notowaniu ich w kalendarzyku menstruacyjnym. Na podstawie zebranych danych można zauważyć nieznaczny wzrost temperatury – o minimum 2 kreski – tuż przed owulacją i w jej trakcie. Po owulacji temperatura powinna wzrosnąć o kolejne 2 do 4 kresek.

Żeby na podstawie mierzenia temperatury dowiedzieć się, kiedy są dni płodne, trzeba trzymać się przy wykonywaniu pomiarów następujących zasad:

  • mierzyć temperaturę zaraz po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka,
  • dokonywać pomiaru po minimum 3 godzinach snu, a najlepiej po całej przespanej nocy,
  • mierzyć temperaturę codziennie o tej samej godzinie.
  • Na podstawie danych zbieranych przez minimum 3 miesiące należy wykonać wykres. Dni płodne powinny wyróżniać się na nim wzrostem temperatury.

Równolegle dni płodne i dni niepłodne rozpoznaje się na podstawie obserwacji śluzu z szyjki macicy. W cyklu miesiączkowym dni płodne przypadają wtedy, gdy śluz jest najbardziej przejrzysty i mokry. Ta metoda sprawdza się dopiero po roku prowadzenia obserwacji śluzu.

W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego śluz u niektórych kobiet w ogóle się nie pojawia. U innych może być skąpy, gęsty i lepki, o małej przejrzystości. Zmiana następuje na około 6 dni przed jajeczkowaniem, wtedy śluz robi się rzadszy i bardziej przezroczysty, staje się bardziej przejrzysty. W dni kulminacyjnym, czyli w dniu jajeczkowania, śluz jest najrzadszy i mocno przejrzysty, staje się mocno śliski i mokry, a następnie zaczyna ponownie gęstnieć i zwiększać lepkość.

Objawy dni płodnych należy brać pod uwagę łącznie przy ustalaniu kalendarzyka małżeńskiego. Dla zwiększenia trafności prognoz, kiedy są dni płodne, warto połączyć kalendarz miesiączkowy z wykresem temperatury i zapiskami dotyczącymi śluzu.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Jakie są przyczyny występowania brązowej wydzieliny przed okresem?
Jakie są przyczyny występowania brązowej wydzieliny przed okresem? Dzień Dobry TVN
Jak obliczyć dni płodne?
Obliczanie dni płodnych po okresie
Jak obliczyć dni płodne? Obliczanie dni płodnych po okresie TVN zdrowie
Jakie są objawy dni płodnych?
Jak je dokładnie policzyć?
Jakie są objawy dni płodnych? Jak je dokładnie policzyć? TVN zdrowie
Jaki powinien wyglądać śluz przed okresem?
Jaki powinien wyglądać śluz przed okresem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia