Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jonizacja powietrza – na czym polega i jakie ma zastosowanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Jonizacja powietrza – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

czysty dom

Fot.: Hero Images / Getty Images

Jonizacja powietrza staje się coraz częściej stosowana zarówno w pielęgnacji włosów, jak i w ochronie przed zgubnym wpływem tzw. elektrosmogu. Na czym polega ten proces i czy faktycznie pełni pożyteczne dla człowieka funkcje?

Jonizacja to zjawisko przekształcania obojętnych atomów w jony. Urządzenia elektryczne, głównie komputery i odbiorniki telewizyjne, wytwarzają jony dodatnie, które przyciągają drobnoustroje, pleśń oraz alergeny. Jonizacja powietrza polega z kolei na produkowaniu jonów ujemnych, mających zdolność do oczyszczania powietrza.

Co daje jonizacja w suszarce?

Suszarka do włosów znajduje się prawie w każdym gospodarstwie domowym w Polsce. Jeszcze kilkanaście lat temu jej jedynym zadaniem było wysuszenie włosów ciepłym strumieniem powietrza. Obecnie producenci wzbogacają suszarki w wiele dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest opcja jonizacji w suszarce, co zgodnie z obietnicami producentów na chronić włosy przed niszczącym wpływem gorącego powietrza. Ciepłe powietrze suszarki jest źródłem jonów dodatnich, co sprawia, że włosy się puszą i dają efekt „siana” na głowie. Nie wygląda to estetycznie i sprawia, że włosy wymagają większego nawilżenia i stosowania dużej ilości odżywek, olejków i masek pielęgnacyjnych. Pomimo tego, że obecnie suszarki posiadają kilka możliwych temperatur suszenia, to zazwyczaj wybiera się tą najwyższą, co podyktowane jest pośpiechem. Jonizacja włosów z kolei neutralizuje „złowrogie” jony dodatnie (inaczej kationy) i sprawia, że łuski włosów zamykają się, przez co wyglądają lśniąco i zdrowo, są bardziej wygładzone, a przede wszystkim mniej się elektryzują. Jest do dobre rozwiązanie dla kobiet, które uskarżają się na problemy z ułożeniem fryzury po myciu włosów. Dużym zaufaniem cieszą się modele suszarek z powłoką z turmalin (są to minerały – krzemiany – znane jako źródło naturalnych jonów). Czy warto zatem kupić suszarkę z funkcją jonizacji? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Opcję taką chętniej wybierają kobiety niż mężczyźni.

Co daje jonizacja w prostownicy?

Prostownice nie cieszą się już raczej dobrą sławą, choć był czas, że były niezbędnym wyposażeniem wielu kobiet. Panie, które miały w zwyczaju je stosować, zauważyły, że wieloletnie używanie prostownicy osłabia włosy i sprawia, że stają się matowe i suche. Prostownica, podobnie jak suszarka, emituje ciepło, co staje się źródłem jonów dodatnich. Jonizacja w prostownicy jest skutecznym rozwiązaniem dla włosów kręconych (które z natury są bardzo suche i wymagają nawilżenia) oraz farbowanych. Nowoczesne prostownice lustrzane, ceramiczne lub ceramiczno-tytanowe z funkcją jonizacji wygładzają łuski włosów, sprawiając, że są one lśniące, bardziej sypkie i zdrowo wyglądające. U kobiet z włosami farbowanymi funkcja jonizacji sprawia, że kolor na dłużej zatrzymuje się wewnątrz zamkniętych łusek.

Co zanieczyszcza powietrze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Związki, które zanieczyszczają powietrze? Źródło: 36,6.

Na czym polega jonizacja powietrza?

Jonizacja powietrza to prosty proces neutralizowania szkodliwych dla zdrowia jonów dodatnich. W warunkach naturalnych zjawisko jonizacji obserwuje się podczas burzy. Każdy, kto wyszedł z domu po burzy, dobrze wie, jakie czyste jest wówczas powietrze i jak przyjemnie się wtedy oddycha. Zjawisko burzy bez wyładowań i deszczu można stworzyć w warunkach domowych. Jonizatory powietrza są dostępne we wszystkich większych sieciach ze sprzętem AGD. Jest to wydatek w granicach 300–1500 zł. Wszystko zależy od dodatkowych funkcji, jakie są dostępne w jonizatorze. Najdroższe modele wzbogacone są w opcję nawilżacza z jonizacją oraz oczyszczaniem powietrza z bakterii, wirusów, pleśni a także szkodliwych pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10.

Kiedy warto stosować jonizator powietrza?

Zakup jonizatora powietrza zaleca się przede wszystkim rodzinom, w których są alergicy. Jony ujemne, minimalizując kurz, alergeny, zarodniki grzybów i pleśni, ograniczają dokuczliwe objawy uczuleń, takie jak łzawienie i zaczerwienienie oczu, katar i kaszel. Jonizatory pomagają łagodzić infekcje dróg oddechowych oraz objawy astmy. Jonizator z funkcją nawilżania powietrza dodatkowo chroni delikatne i przesuszone błony śluzowe przed negatywnym wpływem centralnego ogrzewania, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Warto zaznaczyć, że jonizator to nie to samo, co nawilżacz. Nie wszystkie jonizatory mają opcję nawilżania powietrza – i odwrotnie: decydując się na zakup nawilżacza powietrza, nie ma gwarancji dodatkowej jonizacji.

Wybierając jonizator, warto wziąć pod uwagę np. wielkość mieszkania. Przy małym metrażu dobrze sprawdzą się jonizatory stacjonarne, które produkując jony ujemne, wypuszczają je jednostajnym strumieniem w powietrze. W większych mieszkaniach lepiej sprawdzą się jonizatory mobilne, które poruszając się, rozprowadzają dobroczynne jony po całej powierzchni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
8
Polecamy
ABC klimatyzatora – dlaczego warto mieć klimatyzator, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
ABC klimatyzatora – dlaczego warto mieć klimatyzator, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? TVN zdrowie
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę?
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę? TVN zdrowie
Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły?
Jak poskromić włosy, gdy na dworze jest mokro?
Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły? Jak poskromić włosy, gdy na dworze jest mokro? Dzień Dobry TVN
Puszące się włosy – jak sobie z nimi poradzić?
Pielęgnacja i domowe sposoby na włosy puszące się.
Puszące się włosy – jak sobie z nimi poradzić? Pielęgnacja i domowe sposoby na włosy puszące się. Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?