Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy pasożytów u dzieci?

Jakie są objawy pasożytów u dzieci?

Zainteresował Cię ten artykuł?
dziecko

Fot.: mbt_studio / stock.adobe.com

Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci to nawracające biegunki, brak apetytu, nudności czy wysypka. Najłatwiej można rozpozna owsicę, ponieważ dziecko odczuwa dokuczliwy świąd okolic odbytu, zwłaszcza przed snem. Inne objawy owsicy to m.in. kaszel i nawracające infekcje. 

Przewód pokarmowy dziecka stale się rozwija i jest szczególnie narażony na zakażenia pasożytnicze. Wyjątkową ostrożność trzeba zachować podczas zabaw na dworze, a także z rówieśnikami. Pasożytami można zarazić się, dotykając przedmiotów, z którymi miał wcześniej kontakt nosiciel. Bytują one również w stojących zbiornikach wodnych, a zwłaszcza w kałużach. Objawy pasożytów u dzieci są niecharakterystyczne, dlatego często trudno jest znaleźć przyczynę, np. przewlekłego kaszlu czy wysypek.

Jakie rodzaje pasożytów zagrażają dzieciom?

Pasożyty są organizmami, które odżywiają się kosztem nosiciela. Zalicza się do nich pierwotniaki, drożdżowce, tasiemce, grzyby, wirusy i bakterie. Organizmy pasożytnicze stale wydzielają produkty przemiany materii, które są toksyczne dla nosiciela. Powodują spadek odporności oraz powstawanie różnego rodzaju problemów zdrowotnych, np. zespołu drażliwego jelita, reumatyzmu, alergii, a nawet depresji.

We współczesnej medycynie wyróżnia się aż 3200 odmian pasożytów, należących do kilku kategorii:

 • tasiemce – uzbrojone lub nieuzbrojone,
 • obleńce – zalicza się do nich m.in. tęgoryjce i nicienie, które najczęściej zagnieżdżają się w jelitach, trzustce, układzie limfatycznym, sercu, płucach czy w wątrobie,
 • przywry – w tej grupie są motylice wątroby, płuc, nerek czy krwi, mogące osiągać wielkość nawet 2 cm,
 • pierwotniaki – najpowszechniejsze są zakażenia lamblią i rzęsistkiem.

Objawy zakażenia pasożytami u dzieci zależą nie tylko od rodzaju pasożytów, ale także od tego, gdzie się zagnieździły.

Pasożyty – objawy u dzieci zakażonych glistnicą

Pasożyty wnikają do organizmu dziecka drogą ustną lub dojelitową. Wywołują szereg dolegliwości, które powinny skłonić rodzica do jak najszybszego odwiedzenia lekarza. Jedną z najczęstszych chorób u dzieci jest glistnica. Jaja trafiają do przewodu pokarmowego, skąd przedostają się drogą krwionośną do płuc. Tam przeobrażają się w dalsze postacie i gdy trafiają z powrotem do przewodu pokarmowego, wywołują swoiste objawy jak bóle brzucha, niestrawność, biegunkę czy wymioty. Tego typu pasożyty u dzieci dają również objawy skórne, takie jak pokrzywki i uciążliwy świąd. U dziecka może też wystąpić nieżyt nosa i łzawienie.

Glista ludzka na etapie układu oddechowego daje takie objawy, jak kaszel, duszność czy świsty oddechowe.

Jakie są objawy robaków u dzieci?

Kolejnym często występującym zakażeniem jest owsica. Chorobę wywołują nicienie, często nazywane robakami, którymi dziecko najczęściej zaraża się w żłobku lub przedszkolu. Najbardziej charakterystycznym objawem jest swędzenie w okolicy odbytu, które nasila się nocą. Powoduje to niepokój u dziecka, problemy ze snem, a nawet moczenie nocne.

Dziecko ma słaby apetyt i słabo przybiera na wadze. U dziewczynek larwy owsików mogą przenieść się do pochwy, powodując jej stan zapalny, a także zapalenie macicy i jajowodów. Malec może zgrzytać zębami i mieć bladą cerę. Rzadko w kale dziecka można zobaczyć ruchliwe nitki, czyli pojedyncze pasożyty. Ich nieobecność nie oznacza, że dziecko nie jest zarażone owsicą.

Robaki – objawy u dzieci zakażonych tasiemcem

Tasiemczyca może pojawić się, gdy dziecko zje surowe lub niedogotowane mięso zawierające wągry tasiemca. Jeśli pasożytów jest niewiele, to objawy mogą być w ogóle niedostrzegalne. Jednak wraz z rozwojem choroby i namnażaniem się pasożytów, u dziecka mogą wystąpić syndromy niecharakterystyczne, do których zalicza się: nudności, bóle brzucha i głowy, biegunki, utratę masy ciała, trudności z nauką i koncentracją. Produkowane przez tasiemca antygeny mogą powodować objawy alergiczne, np. silną wysypkę.

Tasiemiec nie musi bytować tylko w przewodzie pokarmowym. Larwy tasiemca uzbrojonego mogą umiejscawiać się w innych narządach, np. w:

 • sercu – powodują zaburzenia rytmu serca,
 • mózgu – powodują drgawki,
 • gałce ocznej – powodują zaburzenia widzenia.

Pasożyty lamblie u dzieci – objawy

Giardioza, czyli zakażenie lamblią, najczęściej ma przebieg bezobjawowy. U niektórych dzieci może pojawić się ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, trwający około 10–14 dni, objawiający się:

 • wodnistymi stolcami bez krwi i śluzu,
 • kurczowymi bólami brzucha i wzdęciami,
 • niestrawnością,
 • zmniejszeniem łaknienia,
 • osłabieniem,
 • zmniejszeniem masy ciała,
 • wymiotami – jest to rzadko występujący objaw.

Nieżyt ostry może przejść w nieżyt przewlekły, który obawia się biegunką tłuszczową. Do objawów niecharakterystycznych zalicza się pokrzywkę, reaktywne zapalenie stawów, zapalenie dróg żółciowych, a niekiedy także żółtaczkę. 

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?