Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy i jak przebiega ta wizyta?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy i jak przebiega ta wizyta?

Getty Images

Czeka cię wizyta u lekarza medycyny pracy? Sprawdź, jak przygotować się do tej wizyty i jak to spotkanie powinno w ogóle przebiegać.

Zanim przedstawimy ci konkretny przebieg wizyty u lekarza medycyny pracy, podpowiemy, czym w ogóle zajmuje się taki doktor. A zatem? Jego głównym zadaniem jest ocena ogólnego stanu zdrowia pracownika, a także określenie, czy dany człowiek może sprawować powierzane mu stanowisko. Tego typu lekarzy możemy podzielić na ogólnych specjalistów, a także takich, którzy badają pracownika pod konkretnym kątem, czyli na przykład okulistę czy laryngologa. Kto powinien udać się do lekarza medycyny pracy? Z pewnością każdy pracownik, który rozpoczyna działalność zawodową w nowej firmie i zatrudniony jest na umowę o pracę (badanie wstępne), a także ten który na etat pracuje w danej firmie. Dodajmy, że czasami niektóre szkoły zawodowe również kierują na tego typu wizytę lekarską. Dotyczy to zazwyczaj kształcenia, które wymaga nauki w laboratoriach lub przy obsłudze maszyn. Jak więc się przygotować do takiej wizyty i jak w ogóle powinna ona przebiegać? Odpowiedzi między innymi na te pytania, znajdziesz w naszym artykule!

Jakie badanie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?

Jeśli myślisz o wizycie u lekarza medycyny pracy, wiedz, że za każdym razem skierować powinien cię na nie twój pracodawca. Co więcej ta lekarska wizyta powinna się odbywać zawsze w godzinach twojej pracy i nigdy nie powinieneś za nią płacić (jeśli jednak tak by się wydarzyło, pracodawca musi oddać tobie pieniądze). A jak często należy odwiedzać tego typu lekarza? Częstotliwość badań medycyny pracy jest ściśle określona przez Kodeks Pracy. Zapis ten powinien respektować zarówno pracodawca, jak i pracownika. Co ważne, na tego typu badania powinien wybrać się każdy – niezależnie od warunków pracy. A więc nie ma tutaj większego znaczenia, czy wykonujesz pracę biurową, fizyczną czy w specyficznych warunkach.

A jakie konkretnie badania się wykonuje? Jeśli jesteś nowym pracownikiem, czeka na ciebie badanie wstępne. Natomiast, kiedy jeśli możesz pochwalić się określonym stażem pracy w danej firmie, powinieneś poddać się badaniom okresowym. Wizyty te powinny odbywać się jeszcze przed upływem ważności poprzedniego badania. Jak często trzeba do nich podchodzić? To zależy od wykonywanego zajęcia. Przeważnie jest to jednak raz na rok lub pięć 5 lat. Dodatkowo w związku z zagrożeniami, które niesie twoja praca, powinieneś udać się też do specjalisty (na przykład gdy narażony jesteś na hałas, konieczna będzie wizyta u laryngologa). A co z badaniami kontrolnymi? Te przeprowadza się tylko wtedy, gdy pracownik był na zwolnieniu lekarskim dłużej niż miesiąc i ponownie chce wrócić do pracy.

Jak konkretnie wygląda przebieg wizyty u lekarza medycyny pracy?

Czego możesz się spodziewać na początku wizyty u lekarza medycyny pracy? W pierwszej kolejności doktor z pewnością przeprowadzi z tobą wywiad lekarski. Następnie wypyta o rodzaj wykonywanej pracy, a także o to, czy masz styczność ze szkodliwymi czynnikami. Na pewno zapyta również o przyjmowane leki, przebyte choroby, a także schodzenia, które pojawiały się w najbliższej rodzinie.

W dalszej kolejności zostaną z pewnością wykonane podstawowe badania, takie jak zmierzenie ciśnienia krwi, temperatury, a także osłuchanie klatki piersiowej. Lekarz powinien również zlecić wykonanie morfologii krwi, a także skierować cię do specjalisty lub na dodatkowe badania – oczywiście, jeśli pojawia się taka konieczność. Po konsultacji ze specjalistą powinieneś otrzymać zaświadczenie, które będzie potrzebne lekarzowi medycyny pracy, aby orzec, czy jesteś zdolny wykonywać dany rodzaj świadczeń.

Pamiętaj także, że to jakie badania zostaną ci wykonane, w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj pracy wykonujesz. Jesteś pracownikiem biurowym? Lekarz medycyny pracy z pewnością pokieruje cię do okulisty. Dlaczego? Chodzi o to, by wykluczyć lub określić wadę wzroku. Weź bowiem pod uwagę, że jeśli wykonujesz pracę przed komputerem, pracodawca powinien pokryć część kosztów zakupu twoich okularów. Pracujesz w hałasie? Przygotuj się na wizytę u laryngologa. Jesteś narażony na wdychanie pyłków czy innych tego typu rzeczy? Z pewnością będzie przeprowadzenie badań spirometrycznych.

Zobacz film: Co o zdrowiu mówi nasza krew?

Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
7
Polecamy
Czym są badanie okresowe pracowników i kierowców?
Czym są badanie okresowe pracowników i kierowców? TVN zdrowie
Co daje szczęście w pracy?
Dobre relacje z innymi pracownikami i… docenienie przez szefa
Co daje szczęście w pracy? Dobre relacje z innymi pracownikami i… docenienie przez szefa Dzień Dobry TVN
Surfujesz po internecie w pracy?
Możesz zostać za to zwolniony
Surfujesz po internecie w pracy? Możesz zostać za to zwolniony Dzień Dobry TVN
Wypadek w pracy:
definicja, dokumenty i odszkodowanie
Wypadek w pracy: definicja, dokumenty i odszkodowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!