Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wytrwać w niepaleniu

Jak wytrwać w niepaleniu

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot.: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Od papierosów jesteśmy uzależnieni na dwóch płaszczyznach - psychicznej (cała seria przyzwyczajeń, kiedy sięgamy po tytoń) oraz czysto fizycznej (uzależnienie organizmu od nikotyny). Zerwanie z papierosami jest trudne, zwłaszcza w początkowej fazie rzucania nałogu.

W papierosach znajduje się nikotyna, która jest substancją silnie uzależniającą. Poza nią znajdziemy substancje smołowate, czyli metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne, dwutlenek węgla, aceton, arsen, metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan, a to zaledwie początek listy trującej zawartości papierosów. Wszystko, co jest wykorzystywane w produkcji nie służy naszemu zdrowiu - palenie wpływa na układ krążenia, powodując choroby serca, nadciśnienie, a także na układ oddechowy, zmniejszając jego wydolność, przyczyniając się do powstawania nowotworów - nie tylko płuc. Palenie powoduje astmę, zaćmę, niepłodność, bóle głowy, alergie, pogarsza samopoczucie - już ta lista powinna być dostateczną motywacją do zerwania z nałogiem.

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie - rozmowa z Jackiem Jassemem. Źródło: 36,6.

Głód nikotynowy - objawy

Dla palacza najbardziej bolesne jest dwanaście godzin od ostatniego papierosa. Wtedy mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zmęczenie, kaszel, bezsenność oraz nieustanny głód. Często spotykamy się z tym, że osoby rzucające palenie "zajadają" głód nikotynowy i przybierają na masie. W takiej sytuacji dobrze jest mieć pod ręką zdrowe przekąski. 

Na zaspokojenie głodu nikotynowego i chęci sięgnięcia po papierosa pomoże także spacer. Przyspiesza on metabolizm i wspomaga organizm w pozbyciu się toksyn. Świeże powietrze koi nerwy, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Spacer zamiast papierosa jest o wiele zdrowszym nawykiem. 

Zmiana przyzwyczajeń

Palaczom o wiele bardziej niż głód nikotynowy doskwiera czasami... przyzwyczajenie. Nawyk sięgania po papierosa w przerwie w pracy, na przystanku w oczekiwaniu na autobus, przy alkoholu. Tutaj pomóc może tylko silna motywacja do zerwania z nałogiem. Co motywuje najbardziej? Walka o zdrowie. Zaledwie 8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenu we krwi wraca do normy, 24 godziny później zmniejsza się ryzyko zawału serca, a w rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza.  Jeśli to za mało, pod uwagę można wziąć względy ekonomiczne. W końcu papierosy nie należą do najtańszych przyjemności.

Zobacz także: Czym zastąpić papierosy, kiedy rzucamy palenie?

Wsparcie 

W rzucaniu palenia nieocenione jest wsparcie najbliższych. Często to oni są najsilniejszą motywacją do zerwania z nałogiem. Eksperci są przekonani, że o wiele łatwiej rzucać palenie w grupie. Może warto zatem rzucić palenie z kolegą lub koleżanką? Można także skorzystać ze specjalnych terapii grupowych, które wspierają palaczy w wyrwaniu w walce z nałogiem.

Zobacz: Jak zacząć detoks papierosowy?

Pamiętaj, co grozi palaczom

 • zawał serca,
 • rozedma płuc,
 • nowotwory (krtani, płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek),
 • zgaga,
 • tzw. twarz nikotynowa (skóra jest blada, zszarzała, wysuszona, pomarszczona, brakuje jej sprężystości, pękają naczynka krwionośne, pojawia się trwałe zaczerwienienie środkowej części twarzy oraz ropne nacieki),
 • infekcje górnych dróg oddechowych,
 • udar mózgu,
 • zaćma,
 • bezpłodność,
 • astma, alergie,
 • zapalenie oskrzeli,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Zobacz także: Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc

Zobacz film: Rzuć palenie, zwiększ wydolność. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!