Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?

NAN

Fot: Brian Jackson / stock.adobe.com

Jak szybko urosnąć i jakie są sposoby dające szybkie efekty to pytania, które najczęściej padają z ust młodych ludzi. Dla nastolatków wszelkie odchylenia od norm mogą stać się powodem dyskomfortu psychicznego. Również wzrost, jeżeli znacznie odbiega od normy ustalonej przez grupę pozostałych rówieśników.

Nad tym, jak szybko urosnąć, często zastanawiają się też osoby, które zaczynają podejrzewać u siebie karłowatość. W młodym wieku dzieci nie chcą się od siebie znacząco wyróżniać, ponieważ często odmienny wygląd czy waga ciała sprzyjają docinkom rówieśników, które powodują dyskomfort i poczucie obniżenia własnej wartości.

Jak szybko urosnąć? Naturalne procesy wzrostu człowieka

Człowiek rośnie najszybciej do około 3 roku życia – w tym czasie proces ten przebiega bardzo dynamicznie. Kolejny duży skok przypada na okres dojrzewania. U kobiet cykl ten kończy się około 18 roku życia. Mężczyźni rosną dłużej, osiągając maksymalny wzrost dopiero między 21 a 24 rokiem życia. Wraz z zakończeniem tego etapu chrząstki wzrostowe się zamykają.

Finalny wzrost człowieka uzależniony jest od wielu czynników. Wpływa na niego tryb życia, warunki bytowe, a przede wszystkim geny – wysocy rodzice najprawdopodobniej przekażą swój wzrost dziecku, podobnie jak niscy. W przypadku dzieci kluczowe znaczenie ma również dieta, kondycja fizyczna, zdrowie, unikanie stresu i zapewnienie młodemu organizmowi odpowiedniej ilości snu. Niekiedy geny związane z wysokim lub niskim wzrostem objawiają się np. co drugie pokolenie, wówczas przykładowo dziecko może znacznie przewyższać wzrostem swoich rodziców lub odwrotnie.

Co zrobić żeby szybko urosnąć?

Zastanawiając się, co należy zrobić żeby szybko urosnąć, należy rozważyć konieczność zastosowania odpowiedniej diety. Ważne jest, aby pamiętać, że odpowiednie odżywianie może przyspieszyć te procesy tylko wtedy, kiedy nadal trwają. Właściwa dieta będzie więc dawała najlepsze rezultaty, jeśli zostanie wprowadzona w młodym wieku.

Bardzo często tzw. niskorosłość związana jest z niedożywieniem. Na ten proces wpływ ma również jakość diety. Na długość noworodka oddziałuje przebieg ciąży, porodu oraz to, czy było ono karmione piersią. Zazwyczaj wcześniaki znacznie odbiegają od normy uznanej za prawidłową, ale doganiają pozostałe dzieci zwykle w ciągu pierwszych 2 lat życia. Dieta sprzyjająca procesom rośnięcia powinna być odpowiednio zbilansowana, czyli zawierać właściwe dla organizmu ilości nabiału, mięsa i owoców. Ważne jest, aby rodzice nie przyzwyczaili dziecka do słodyczy, ponieważ powodują one otyłość, ale u niejadków oznaczają też tzw. uśpienie apetytu, a to właśnie w żołądku wydzielana jest grelina, czyli hormon który wpływa na apetyt i pobudza hormon wzrostu.

Jak szybko urosnąć? Ćwiczenia

W młodym wieku ćwiczenia i aktywność fizyczna są odpowiedzią na pytania dziecka, jak szybko urosnąć. Spędzanie czasu przed telewizorem czy komputerem osłabia i rozleniwia organizm. Duże znaczenie ma fakt, że siedzący tryb życia powoduje zbyt płytkie oddechy oraz nieprawidłową pracę klatki piersiowej. Ruch w formie biegania, skakania, a także wszelkich zabaw i gier z pozostałymi rówieśnikami stymuluje centralny układ nerwowy, co z kolei prowadzi do pobudzenia wydzielanie się hormonu wzrostu.

Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że nadmiar aktywności może prowadzić do przeciążeń chrząstek i kości, więc wszystko zależy od umiaru i zdrowego rozsądku opiekunów, którzy powinni obserwować swoje dzieci. Jeżeli młody organizm zostaje zmuszony do zbyt dużej aktywności fizycznej, wówczas tempo wzrostu zostanie zahamowane przez wysiłek i stres.

Jak działa układ kostny i jak jest zbudowany? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.


Co zrobić, żeby urosnąć szybko?

Na pewno każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że sprzymierzeńcem wzrostu jego dziecka jest odpowiednia ilość snu. Czy na pytanie, co zrobić żeby urosnąć szybko, należy odpowiedzieć – wystarczy tylko spać? Nie do końca, ponieważ ważna jest też jakość odpoczynku. Hormon wzrostu uwalniany jest przez całą dobę, ale największa jego ilość wydzielana jest między godziną 22 a północą, stąd ważne jest przestrzeganie pory, w której dziecko powinno udać się na spoczynek. Ważne też, aby jego snu nie zaburzało zbyt wiele czynników, dlatego najmłodsi powinni kłaść się do łóżka spokojni i wyciszeni – specjaliści przestrzegają, że pierwsze godziny snu są najważniejsze. Silne przeżycia emocjonalne często wpływają na jakość odpoczynku, a badania udowodniły, że zestresowane dzieci rosną wolniej.

Jak szybko urosnąć w wieku 12 lat?

Dzieci mogą być dotknięte zaburzeniami wzrostu np. wynikającymi z zespołu Turnera w przypadku dziewcząt czy nieprawidłowości w rozwoju chrząstek. Na przyrost centymetrów wpływają też wszelkie poważniejsze infekcje, które również powinno się odnotować i oznaczyć na tzw. siatce centylowej, która ukazuje prawidłowe tempo wzrastania – poprawnie funkcjonujący organizm zwykle nadrabia opóźnienia po uporaniu się z chorobą. Składników odżywczych pozbawiają ciało również choroby związane z wadliwym działaniem układu pokarmowego lub oddechowego.

Rozwiązanie problemu, jak szybko urosnąć w wieku 12 lat, może stanowić podawanie hormonu wzrostu, jeśli doszło do poważniejszych zaburzeń. Zrównoważy to jego zbyt niskie stężenie lub jego całkowity brak. Leczenie zawsze musi być prowadzone pod kontrolą lekarza i zarezerwowane jest jedynie dla kilku chorób.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
246
785
Polecamy
Zapotrzebowanie kaloryczne człowieka – obliczanie.
Czynniki warunkujące zapotrzebowanie organizmu na energię
Zapotrzebowanie kaloryczne człowieka – obliczanie. Czynniki warunkujące zapotrzebowanie organizmu na energię Dzień Dobry TVN
Jestem szczupły, ale mam brzuszek.
Czy można być otyłym bez nadwagi?
Jestem szczupły, ale mam brzuszek. Czy można być otyłym bez nadwagi? Dzień Dobry TVN
Od czego zależy wzrost dziecka?
Czynniki, pomiary, interpretacja wyników
Od czego zależy wzrost dziecka? Czynniki, pomiary, interpretacja wyników TVN zdrowie
Hormon wzrostu – jakie efekty daje jego niedobór lub zbyt wysokie stężenie?
Hormon wzrostu – jakie efekty daje jego niedobór lub zbyt wysokie stężenie? TVN zdrowie
Komentarze (5)
Natalia
Śpij około 9 godzin, dobrze się odżywiaj i ćwicz ale nie zbyt intensywnie.
Czytaj całość
Agnes
Sorry, dwa razy mi się wysłało
Czytaj całość
Agnes
Dzięki! Dopiero teraz dowiedziałam się o której mam iść spać.. najczęściej chodziłam spać 23-01. Teraz już wiem że robiłam źle. Mam pytanie. Ile czasu ma trwać sen?
Czytaj całość
Członek Parafii
Joanno - czego nie rozumiesz ? Niech śpi pomiędzy 22-24 godz i nie uprawia zbyt intensywnie sportu. I najważniesze : nie stresuj dziecka !
Czytaj całość
Joanna.asia14
Nie zostały podane jakieś konkrety. Dalej niewiem jak odżywiać dziecko by urosło. Jakieś ćwiczenia konkretne, nic.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia