Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
menu
Polub nas na Facebooku

Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy

włosy

Fot. Antonio Saba / Getty Images

Sposoby na szybko rosnące włosy to specjalistyczne zabiegi, które warto wspomagać domowymi rozwiązaniami. Włosy stanowią jeden z podstawowych elementów ludzkiego wizerunku, dlatego wiele osób podejmuje liczne działania, aby przyspieszyć ich wzrost.

Włosy od zawsze stanowią oznakę zdrowia i witalności. Upiększając i dekorując głowę, mają ogromy wpływ na samoocenę i pewność siebie. Wyróżnia się 3 fazy rozwoju włosa: anagen, katagen i telogen. Istnieją liczne specjalistyczne i domowe sposoby, dzięki którym szybko rosną włosy. Średnio w ciągu miesiąca stają się one dłuższe o 1 cm. Ich wzrost jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników wewnętrznych.

Jak szybko rosną włosy?

Gęste i zadbane włosy wpływają na atrakcyjność fizyczną, świadczą o zdrowiu i ogólnym dobrostanie. Stanowią jeden z najważniejszych elementów wizerunku. Na głowie człowieka znajduje się 100 000–150 000 włosów. Na 1 cm² przypada 150–500 włosów ciemnych lub 180–750 włosów jasnych. Utrata włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym. Dziennie traci się 50–100 włosów.

Wiele osób zastanawia się, jak szybko rosną włosy. Średnio w ciągu miesiąca stają się one dłuższe o 1 cm. Najszybciej rosną w dzieciństwie – około 0,41 mm dziennie. Zdaniem niektórych włosy rosną szybciej latem niż zimą. Tempo ich wzrostu zależy od wieku, odżywienia organizmu i właściwości osobniczych zapisanych w genach.

W ostatnim czasie pojawiły się nawet specjalne aplikacje służące do obliczania czasu potrzebnego do uzyskania włosów upragnionej długości. Po podaniu obecnej i docelowej długości włosa oraz określeniu stylu życia aplikacja szacuje liczbę dni do osiągnięcia celu.

Zobacz film: Przyczyny wypadania włosów. Źródło: Wiem, co kupuję

Jak szybko rosną włosy – cykl wzrostu włosów

W odpowiedzi na pytanie, jak szybko rosną włosy na głowie, pomocne jest przeanalizowanie cyklu wzrostu włosów, który przechodzi każdy mieszek włosowy. Składają się na niego następujące fazy:

  • wzrostu włosa (anagen) – trwa zazwyczaj 3–6 lat; w tym czasie następuje wzrost nowego włosa; u kobiet faza ta jest zwykle dłuższa niż u mężczyzn; stanowią około 80% włosów;
  • przejściowa lub uśpienia (katagen) – trwa od 2 do 3 tygodni; w tym czasie włos przestaje rosnąć i następuje zerwanie połączenia między trzonem a macierzą mieszka włosowego; to faza przejścia z fazy wzrostu do fazy spoczynku;
  • spoczynku (telogen) – trwa kilka miesięcy; martwy włos zostaje wypchnięty przez nowo rosnący; 15% włosów znajduje się w okresie telogenu.

Proporcje włosów rosnących do tych w stanie spoczynku ocenia się na podstawie badania wyrwanych włosów – trichogramu. Wyrywa się 50–100 włosów i ocenia pod mikroskopem przy powiększeniu do 100x.

Polecamy: Przeszczep włosów: metody, efekty i zalecenia po przeszczepie

Po czym szybciej rosną włosy? Masaż skóry głowy

Wśród sposobów na szybko rosnące włosy wymienia się zwłaszcza masaż skóry głowy, który można z łatwością wykonać w domu. Należy go rozpocząć od pozbycia się obumarłych włosów. W tym celu włosy pociąga się palcami od nasady głowy do końcówek. Następnie opuszkiem palców wykonuje się lekkie uciskanie i masowanie skóry głowy kolistymi ruchami. Masaż zaczyna się od strony czoła w kierunku karku. W tym czasie warto dodatkowo wcierać w skórę odżywcze kosmetyki. Pozytywne efekty przyniesie tylko, gdy będzie wykonywany systematycznie. Najlepiej masować skórę głowy codziennie przez parę minut, a najrzadziej co drugi dzień. Dobrym pomysłem jest masowanie głowy przy każdym myciu. Zabieg wzmacnia i odżywia włosy, poprawia krążenie krwi, likwiduje ból głowy i zmęczenie. Ułatwia oczyszczenie skóry głowy z martwego naskórka i zalegającego łoju.

Na rynku pojawiły się specjalne szczotki do włosów, które stosuje się do masażu skóry głowy, które powinny być wykonane z włosia o średniej twardości. W sprzedaży dostępne są także masażery do głowy.

Co zrobić, aby włosy szybciej rosły? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Od czego szybciej rosną włosy?

Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta dostarczająca witaminy oraz makro- i mikroelementy. Najlepiej wybierać składniki odżywcze będące dobrym źródłem żelaza, cynku, miedzi i krzemu oraz witaminy z grupy B, A, C i E. Witaminy A, C i E są silnymi przeciwutleniaczami, eliminującymi wolne rodniki tlenowe, które niszczą cebulki włosów. Witaminy z grupy B uczestniczą w procesie wzrostu włosów. Witamina B5 (kwas pantotenowy) odgrywa rolę w procesach regeneracji włosów. Witamina B3 (niacyna), rozszerzając naczynia krwionośne, ułatwia transport substancji odżywczych do cebulek włosów, a witamina B12 zapobiega ich wypadaniu. Dodatkowo wymienione pierwiastki wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost. Warto wprowadzić zdrowy tryb odżywiania oparty na świeżych owocach i warzywach, wątróbce, otrębach pszennych, rybach, mleku, mięsie kurczaka, pestkach słonecznika, orzechach, jajkach, ciemnym ryżu i pełnoziarnistym chlebie. Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa także odpowiednie nawilżanie organizmu.

Można też sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które dodatkowo wspomogą proces wzrostu włosa. W aptekach i drogeriach dostępne są zestawy witaminowe wzbogacone o składniki roślinne na porost włosów, a najpopularniejszymi wśród nich są skrzyp polny i pokrzywa. Można z nich przygotować także domowe płukanki.

Zdaniem niektórych badaczy szybko rosnącym włosom na głowie sprzyja regularne podcinanie, które najlepiej wykonywać 1–2 razy na 3 miesiące. Włosy wystarczy skrócić o 1 cm, aby je wzmocnić i poprawić wygląd końcówek. Wzrost włosów zależy od sposobu ich pielęgnacji. Należy używać delikatnych preparatów do mycia i odżywiania, niezawierających ciężkich składników chemicznych.

Czy podcinanie końcówek sprawia, że włosy szybciej rosną?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zabiegi trychologiczne to zabiegi kosmetyczne, po których szybko rosną włosy. Wykonuje się: peelingi enzymatyczne, drenaż limfatyczny skóry głowy, wcierki z użyciem preparatów stymulujących wzrost włosów, elektrostymulację za pomocą specjalnych grzebieni, mezoterapię bezigłową i prądy d’Arsonvala.

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Dąbrowska M., Kobieta piękną jest, Poznań, Złote Myśli, 2005.

2. Drozd-Styk E., Krzyczkowska-Sendrakowska M., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, „Medycyna Estetyczna i Anti-Aging”, 2014, 3, s. 26-28.

3. Weller R., Hunter J., Savin J.A., Dahl M., Dermatologia kliniczna, Lublin, Czelej, 2011.

4. Styczeń P., Włosom na ratunek, „Art of beauty”, 2015, 2, s. 32-39.

5. Styczeń P., Jak dbać o włosy?, „Pharmaceutical Representative Polska”, 2016, 2, s. 48-50.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
20
Polecamy
Jak przyspieszyć porost włosów - domowe sposoby
Jak przyspieszyć porost włosów - domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Jak rosną włosy na głowie oraz jakie są etapy wzrostu włosów?
Jak rosną włosy na głowie oraz jakie są etapy wzrostu włosów? Dzień Dobry TVN
Jak szybko zapuścić włosy:
zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury TVN zdrowie
Wypadają Ci włosy?
Poznaj domowe sposoby na ich pielęgnację
Wypadają Ci włosy? Poznaj domowe sposoby na ich pielęgnację TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia