Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak stosować olej z ogórecznika lekarskiego? Właściwości i dawkowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Jak stosować olej z ogórecznika lekarskiego? Właściwości i dawkowanie

Olejek w buteleczce i niebieskie kwiaty

Fot: 13smile / fotolia.com

Olej z ogórecznika nie jest zbyt popularnym produktem leczniczym – niesłusznie, ponieważ ma liczne właściwości zdrowotne. Oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Olej z ogórecznika lekarskiego jest bogaty w cenne kwasy tłuszczowe omega 6. Obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy. Poprawia pracę układu odpornościowego i przyspiesza leczenie uszkodzonych błon śluzowych.

Czym jest olej z ogórecznika?

Olej z ogórecznika lekarskiego jest naturalną substancją, która pozyskiwana jest z nasion tej rośliny. Jej nazwa łacińska to Borago officinalis. Olej z ogórecznika dostarcza wysoką zawartość gamma-linolenowego kwasu tłuszczowego (GLA), który jest dosyć silnym środkiem przeciwzapalnym. Ten kwas tłuszczowy występuje także w składzie niektórych olejów roślinnych, w tym w oleju z wiesiołka.

Kwas gamma-linolenowy wykorzystywany jest w medycynie niekonwencjonalnej. W tym celu pozyskiwany jest zwłaszcza z ekstraktów nasion roślin. Nie są one popularne na szeroką skalę i nie występują zbyt często w codziennej diecie, stąd coraz częstsza potrzeba sięgania po olejki naturalne lub suplementację apteczną.

Olej z ogórecznika zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Zawarta w nim ilość kwasu tłuszczowego GLA jest znacznie wyższa niż w innych olejach. GLA jest kwasem z rodziny omega-6. Warto stosować olej z ogórecznika, ponieważ GLA nie jest kwasem naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm i dlatego powinien być przyswajany z zewnętrznych źródeł. Wiele roślin, m.in. wiesiołek lub czarne porzeczki, dostarcza kwasu GLA, ale ogórecznik zawiera ponad 23% kwasu gamma-linolenowego. Dostarcza go znacznie więcej niż większość aptecznych suplementów.

Olej z ogórecznika – właściwości

Ze względu na wysoką zawartość kwasu tłuszczowego GLA olej z ogórecznika pomaga w walce z wieloma chorobami i mniejszymi dolegliwościami wpływającymi na komfort człowieka.

  • Olej z ogórecznika na zapalenia

Olej z ogórecznika pobudza krążenie krwi i pozwala zmniejszyć ból i zapalenie, m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz innych schorzeniach przyczyniających się do powstawania obrzęków. Skutecznie zwalcza ból, głównie w połączeniu ze środkami farmakologicznymi. Pozwala zmniejszyć także obrzęki i uczucie ciężkości.

  • Olej z ogórecznika na nowotwory

Olej redukuje wzrost komórek nowotworowych. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości przeciwutleniające i antymutagenne, a także cytotoksyczne, które pozwalają skrócić żywotność niepotrzebnych komórek na rzecz wydłużenia życia osoby, którą dotknęły zmiany nowotworowe. Olej z ogórecznika chroni łańcuchy DNA i zmniejsza uszkodzenia genetyczne.

  • Olej z ogórecznika na odchudzanie

Olej z ogórecznika jest pomocny przy utracie wagi. Pozwala zmniejszyć poziom gromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie.

  • Olej z ogórecznika w walce z chorobami skóry

Olej z ogórecznika uzupełnia GLA w skórze, która nie potrafi syntetyzować kwasu linolowego. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest leczenie chorób zapalnych skóry, w tym egzemy. Łagodzi on także wypryski i zmiany trądzikowe. Czasem jest w stanie zastąpić farmakologiczne maści hormonalne. Może być stosowany profilaktycznie w celu poprawy ogólnej kondycji skóry. Stosowany zewnętrznie nawilża skórę, zmniejsza jej szorstkość i redukuje swędzenie. Olej z ogórecznika pomoże także zwalczyć wypryski o podłożu menstruacyjnym oraz inne objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Olej z nasion ogórecznika – dawkowanie

W celach leczniczych osoby dorosłe mogą bezpiecznie przyjmować od 500 mg do nawet 3 g oleju na dobę. W stanach zapalnych i bólach występujących np. przy zapaleniu stawów zalecane są te wyższe wartości.

W przypadku kobiet w ciąży stosowanie oleju z ogórecznika jest zabronione – zwłaszcza przez to, że jest środkiem wywołującym skurcze. Olej ten ma także właściwości rozrzedzające krew, dlatego nie powinny stosować go osoby przyjmujące długoterminowo warfarynę czy aspirynę. Przeciwwskazaniem mogą być występujące w przeszłości drgawki – jeżeli taki objaw już się kiedyś pojawił, stosowanie oleju z ogórecznika należy skonsultować z lekarzem

Olej może powodować problemy pokarmowe, takie jak biegunka lub wzdęcia. Narażony na promieniowanie słoneczne może jełczeć, dlatego należy przechowywać go w chłodnym, zaciemnionym miejscu.

Zobacz film: Jakie zastosowanie lecznicze ma olej z wiesiołka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
190
6
Polecamy
Jakie właściwości ma olej lniany?
Zastosowanie i dawkowanie.
Jakie właściwości ma olej lniany? Zastosowanie i dawkowanie. Dzień Dobry TVN
Olej rokitnikowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Olej rokitnikowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Jak stosować olej z wiesiołka?
Dawkowanie, efekty, skutki uboczne
Jak stosować olej z wiesiołka? Dawkowanie, efekty, skutki uboczne TVN zdrowie
Dietetyczne, lecznicze i kosmetyczne właściwości oleju lnianego.
Jak go stosować?
Dietetyczne, lecznicze i kosmetyczne właściwości oleju lnianego. Jak go stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie