Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?

Kobieta, która czyta książkę

Fot: Tim Robberts / gettyimages.com

Przed wybuchem pandemii, aby rozładować napięcie skumulowane po całym dniu część z nas szła na basen lub do klubu fitness. Niestety koronawirus SARS-CoV-2 sprawił, że wszystkie te aktywności muszą poczekać na lepszy moment. Nie znaczy to jednak, że nie możemy sobie z nim poradzić. Zatem jak bez wychodzenia z domu pozbyć się napięcia?

Stres może być dobry i zły. Ten pierwszy dodaje nam energii, zmusza do działania i ułatwia podejmowanie decyzji. Kiedy jest go za dużo i nie umiemy sobie z nim poradzić, zaczyna pokazywać swoje mniej przyjazne oblicze.

Nadmiar stresu może prowadzić do problemów z układem krążenia, pokarmowym, a nawet depresji. Na szczęście, mimo że w obecnej sytuacji możliwości redukcji stresu mamy mocno ograniczone, to nie jesteśmy całkiem bezradni.

Zobacz także: Warsztaty oddechowe, które pomogą Ci zredukować stres!

Jak skutecznie się zrelaksować?

Aby skutecznie się zrelaksować należy zadbać o trzy sfery: cielesną, emocjonalną i intelektualną. Jednym ze sposobów rozładowania napięcia jest aktywność fizyczna - mówi dr Dominika Zapotoczna, psycholog i trener świadomego oddechu.

Nie chodzi jednak o to, aby codziennie biegać na długie dystanse, już sam spacer przyniesie rozluźnienie i pozwoli pozbyć się napięcia.

Podczas spaceru dobrze nieco zwolnić tempo i włączyć element uważności, czyli mniej myśli, a więcej doświadczania zmysłami: wsłuchać się w otaczające nas dźwięki, pozachwycać pachnącą przyrodą, która nas otacza – mówi specjalistka.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że dobry relaks to taki, który daje ukojenie ciału i umysłowi.

Możemy być przebodźcowani, czyli pod wpływem wielu różnych czynników takich jak hałas czy natłok informacji - mówi dr Zapotoczna.

Zobacz film i dowiedz się jak wyciszyć umysł:

Źródło: You tube

Odcięcie się od nich na jakiś czas zbawiennie wpłynie na nasz system nerwowy i ogólne samopoczucie. Podczas relaksu warto pamiętać także o ćwiczeniach rozciągających. O rozciąganiu powinny pamiętać przede wszystkim te osoby, które pracują w domu i dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej.

- Długotrwałe siedzenie w niewygodnej pozycji niestety nie działa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Pojawia się między innymi ból kręgosłupa, problemy ze snem i koncentracją. Dlatego warto co jakiś czas robić sobie przerwy i odejść od biurka czy stołu, poruszać się i porozciągać. Zwróćmy przy tym uwagę na okolice karku i lędźwi, gdzie zazwyczaj gromadzi się dość dużo napięcia – dodaje Dominika Zapotoczna.

Nie tylko aktywność fizyczna. Co jeszcze pomaga się zrelaksować?

Dobrym sposobem na rozluźnienie może być ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego.

Bardzo dobrze sprawdzi się np. olejek lawendowy, z drzewa sandałowego, jaśminu lub bergamotki – dodaje specjalistka.

Kąpiele warto połączyć z technikami wyobrażeniowymi. Takie ćwiczenia warto też wykonywać w czasie przerwy w pracy. Wystarczy 15 minut, aby pozbyć się napięcia, np. po trudnej rozmowie. Jak ćwiczyć?

Swoim klientom polecam, aby wyobrazili sobie, że ich ciało jest jak kostka czekolady, która pod wpływem ciepła rozpuszcza się, i z każdym wydechem zaczyna rozluźniać się coraz bardziej, co przynosi głębokie i przyjemne odczucie odprężenia – dodaje.

Ćwiczenia oddechowe na stres

Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem są ćwiczenia oddechowe. Praca z oddechem najszybciej przynosi efekty i sprawia, że już po kilku minutach czujemy się rozluźnieni.

Aby zrelaksować się wystarczy pogłębić i spowolnić oddech, co początkowo może sprawiać nam nieco trudności, jednak znikają one bardzo szybko. Podczas ćwiczeń wdech wykonujemy nosem, następnie wypuszczamy powietrze ustami dbając o to, żeby wydech był dłuższy niż wdech. Wykonując ćwiczenie dobrze jest zamknąć oczy, co ułatwi skupienie uwagi na oddechu – mówi specjalistka.

Jak sobie poradzić z napięciem i bólem pleców? Dowiesz się tego z filmu:

Zadbaj o sen

Mimo że pandemia – części z nas – mocno wywróciła dzień do góry nogami i wyrwała z rutyny, to dobrze jest zachować niektóre jej elementy. Warto zadbać o to, aby codziennie wstawać i kłaść się do łóżka o tej samej godzinie. Postarajmy się nie korzystać, minimum na godzinę przed snem, z telefonu czy komputera, nie oglądajmy też telewizji. Aby sen był jeszcze lepszy dobrze jest wywietrzyć sypialnię lub spać przy otwartym oknie.

Zobacz także: Dlaczego pandemia sprawia, że gorzej śpimy?

Idealnym modelem jest zasada trzech ósemek, czyli osiem godzin pracy, osiem godzin czasu wolnego, odpoczynku i osiem godzin snu. Jednak życie nie jest idealne, więc tym bardziej dobrze jest zatroszczyć się o równowagę w codziennym rozkładzie dnia – dodaje specjalistka.

Emocje. Jak sobie z nimi poradzić?

Niestety, jak mówi specjalistka, rzadko korzystamy z tych metod. Zamykamy się na emocje, tłumimy swoje lęki i obawy. Nie chcemy, a czasem boimy się z nimi zmierzyć, dlatego zamiast na przykład po ćwiczenia oddechowe wciąż częściej sięgamy po środki uspokajające czy nasenne.

Psychologiczne skutki pandemii i stresu związanego ze zmianami, jakich doświadczyliśmy będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Rzeczywistość, do której byliśmy przyzwyczajeni będzie wyglądała już inaczej, więc będziemy musieli na nowo nauczyć się jak w niej funkcjonować. Warto zatroszczyć się o siebie, zadbać o zapewnienie sobie wsparcia emocjonalnego od osób bliskich, którym ufamy lub specjalisty. Zamiast dusić w sobie emocje, które tylko potęgują napięcie - wyrażajmy je w sposób bezpieczny dla siebie i naszego otoczenia. Po prostu bądźmy dla siebie samych dobrzy i życzliwi w tym czasie i sprawiajmy sobie drobne przyjemności – mówi dr Dominika Zapotoczna.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
10
Polecamy
Jak walczyć ze stresem?
Skuteczne sposoby, techniki i ćwiczenia
Jak walczyć ze stresem? Skuteczne sposoby, techniki i ćwiczenia Dzień Dobry TVN
Co daje medytacja?
Przekonasz się, jeśli wypróbujesz najprostszą technikę 
Co daje medytacja? Przekonasz się, jeśli wypróbujesz najprostszą technikę  Dzień Dobry TVN
Zjada cię stres?
Poznaj sprawdzone sposoby na redukcję stresu
Zjada cię stres? Poznaj sprawdzone sposoby na redukcję stresu TVN zdrowie
Chcesz zachować spokój i równowagę?  5 prostych zmian w życiu ma kluczowe znaczenie
Chcesz zachować spokój i równowagę?  5 prostych zmian w życiu ma kluczowe znaczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia