Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak się bronić przed nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak się bronić przed nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego?

Żurawina

Fot: gitusik / gettyimages.com

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które potrafi mocno uprzykrzyć życie. Co gorsza, osoby, które raz zachorowały zazwyczaj co pewien czas zmagają się z nawracającymi infekcjami. Na szczęście są sposoby na to, aby ich uniknąć. Jak się chronić przed nawracającym zapaleniem układu moczowego?

Schorzenie wywoływane jest przez bakterie. Za ogromną większość zakażeń odpowiada Escherichia coli, która naturalnie bytuje w okolicy odbytu i nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia. Do rozwoju zapalenia pęcherza moczowego dochodzi wtedy, gdy patogen zostanie przeniesiony w okolice pochwy i cewki moczowej.

Choć schorzenie może się pojawić niezależnie od płci, to aż cztery razy częściej chorują kobiety. Dlaczego? Winna jest budowa układu moczowego. Cewka moczowa u pań jest bardzo krótka (ma od 4 -5 centymetrów, zaś u mężczyzn może mierzyć od 15-20 centymetrów), do tego znajduje się blisko ujścia pochwy oraz odbytu. Tym samym bakterie łatwiej się przenoszą, a kobiety chorują częściej.

Skąd bierze się zapalenie pęcherza? Zobaczcie, co o schorzeniu mówi urolog:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Zapalenie pęcherza – jakie daje objawy?

Do pierwszych, a zarazem najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia pęcherza należą:

 • pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
 • częste wizyty w toalecie, które kończą się oddaniem zaledwie kilku kropel moczu
 • napięcie i ból w podbrzuszu
 • trudność w oddawaniu moczu
 • delikatnie podwyższona temperatura ciała
 • w cięższych przypadkach może dojść za zmiany zabarwienia moczu

Zapalenie pęcherza moczowego – jak wygląda leczenie

Zazwyczaj sam wywiad z pacjentem wystarczy, aby lekarz mógł postawić prawidłową diagnozę. Czasem, dla absolutnej pewności może zlecić posiew moczu. Najskuteczniejszym sposobem walki z tego rodzaju infekcjami jest antybiotykoterapia. Im wcześniej zostanie wdrożona, tym szybciej schorzenie ustąpi. To bardzo ważne, ponieważ nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Dlatego wraz z pojawieniem się pierwszych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Profilaktyka to podstawa!

Ale samo leczenie to za mało, bardzo ważna jest profilaktyka, dzięki której problemu można uniknąć lub przynajmniej znacząco zmniejszyć liczbę nawracających infekcji. Jak?

 • Po pierwsze trzeba przyjmować dużą ilość płynów, co najmniej 2,5 litra zalecane przez specjalistów. Jak picie, najlepiej wody mineralnej, może pomóc? To najlepszy sposób na oczyszczenie dróg moczowych. Im więcej wizyty w toalecie, tym lepsze wypłukanie układu moczowego ze szkodliwych bakterii.
 • Po drugie warto wprowadzić do diety żurawinę. Badania pokazują, że zawarte w owocu związki wykazują działanie przeciwbakteryjne. Dzięki nim bakterie odpowiedzialne za rozwój zapalenia dróg moczowych nie odkładają się na ścianach pęcherza moczowego i nie zaczynają się namnażać. Warto zaznaczyć, że preparaty z żurawiny są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne jako środki stosowane w profilaktyce zakażenia układu moczowego.
 • Po trzecie – witamina C. Kwas askorbinowy to silny przeciwutleniacz, do tego, podobnie jak żurawina chroni przed „odkładaniem się” bakterii na ścianach pęcherza moczowego. Dobrym źródłem witaminy C są m.in. natka pietruszki oraz ziemniaki.
 • Po czwarte – bielizna z naturalnych materiałów. Skóra, także w obrębie części intymnych musi oddychać. Bielizna i ubrania, które blokują przepływ powietrza sprawiają, że w obrębie krocza panuje wilgotne i ciepłe środowisko – idealne dla rozwoju bakterii.
 • Po piąte – higiena. Niewłaściwie dobrane kosmetyki do higieny intymnej mogą zaburzyć florę bakteryjną części intymnych, co sprzyja infekcjom. Podobnych problemów może przysporzyć używanie do mycia myjki czy gąbki, które ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience są siedliskiem groźnych patogenów.
 • Po szóste – antykoncepcja. Ogromna większość infekcji pęcherza moczowego to konsekwencja seksu bez zabezpieczenia. Kobiety, które mają tendencję do nawracania infekcji powinny uprawiać seks z zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy. Czasem panie, które są aktywne seksualnie muszą przyjmować antybiotyki po każdym stosunku.
Belka informacyjna - urosept
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
146
7
Polecamy
Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego
Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego TVN zdrowie
Leczenie infekcji dróg moczowych u kobiet i mężczyzn
Leczenie infekcji dróg moczowych u kobiet i mężczyzn TVN zdrowie
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan zapalny pochwy oraz grzybica pochwy
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan zapalny pochwy oraz grzybica pochwy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis