Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży? Brzuch, samopoczucie
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży? Brzuch, samopoczucie

Para, która spodziewa sie dziecka

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

W pierwszym miesiącu ciąży trudno mówić o jakichkolwiek objawach. Początki ciąży nie są często zauważalne w pierwszym miesiącu, kiedy dopiero ma miejsce zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka.

Pierwszy miesiąc ciąży to zbyt wczesny czas na wystąpienie jakichkolwiek objawów ciąży. W pierwszym miesiącu kobieta często jeszcze nie wie, że zostanie mamą. Dopiero brak okresu sugeruje możliwość zajścia w ciążę. Test ciążowy daje wiarygodny wynik dopiero po tygodniu od spodziewanej miesiączki, dlatego nie warto wykonywać go już w pierwszym miesiącu ciąży.

Pierwszy miesiąc ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

Pierwszy miesiąc ciąży nie jest tożsamy z pierwszym miesiącem życia dziecka. Jednak ze względu na trudność w określeniu dokładnego czasu zapłodnienia tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pierwszy miesiąc ciąży przypada na czas, kiedy dochodzi do zapłodnienia. W cyklu kobiety wyróżnia się kilka faz. Pierwsza to krwawienie miesiączkowe, druga to faza dojrzewania pęcherzyka, trzecią stanowi owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, kiedy też istnieją szanse na zapłodnienie, a ostateczną fazą jest faza ciałka żółtego. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, po mniej więcej 8 dniach zarodek zagnieżdża się w jamie macicy, a ciałko żółte w jajnikach zostaje przekształcone na ciałko żółte ciążowe. Produkuje ono progesteron, czyli hormon konieczny do podtrzymania ciąży w pierwszych jej tygodniach. Do zapłodnienia dochodzi więc później, niż wnioskować by to można z wieku ciąży. Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie, cykl trwa 28 dni, to na 14 dni przed kolejną miesiączką dochodzi do owulacji i ewentualnego zapłodnienia. Wtedy też koniec pierwszego miesiąca ciąży to dopiero drugi tydzień życia dziecka.

Pierwszy miesiąc – tydzień po tygodniu

Jako pierwszy tydzień ciąży jest uznany tydzień krwawienia miesiączkowego, czyli czas, kiedy teoretycznie nie doszło jeszcze do zapłodnienia. W tym czasie dochodzi do wzrostu stężenia estrogenów. Hormon ten powoduje pogrubienie błony śluzowej macicy i stanowi podstawę do działania progesteronu. Estrogen zwiększa libido i warunkuje odpowiednią jakość śluzu, który umożliwia penetrację plemnikom. Układ rozrodczy kobiety przygotowuje się w tym czasie do zapłodnienia. Drugi tydzień ciąży, a właściwie jego koniec, to uwolnienie komórki jajowej pod wpływem piku hormonu luteinotropowego (LH). Uwolniona komórka jajowa trafia do jajowodu. Z początkiem trzeciego tygodnia dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia gamety męskiej i żeńskiej (plemnika i komórki jajowej), najczęściej w bańce jajowodu. Od razu po zapłodnieniu zachodzą intensywne procesy podziału komórek. W ostatnim tygodniu zarodek zostaje zagnieżdżony, zaczyna się stopniowo powiększać, jajniki nadal produkują duże ilości progesteronu, który poprawia m.in. ukrwienie macicy.

Objawy w pierwszym miesiącu ciąży

Póki nie dojdzie do zapłodnienia, kobieta nie odczuwa żadnych objawów. Po zapłodnieniu, pod wpływem wysokiego poziomu progesteronu, mogą pojawić się pierwsze objawy, choć kobieta ich często jeszcze nie zauważa. Zalicza się do nich np. mdłości, nadwrażliwość na zapachy, tkliwość gruczołów piersiowych. Jednak pierwszym objawem zwracającym uwagę jest brak krwawienia miesiączkowego. Dopiero na 7 dni po spodziewanej miesiączce wykonuje się test ciążowy, ponieważ rzadko daje on wiarygodny wynik wcześniej. Kobieta nie ma co spodziewać się jakichkolwiek zewnętrznych oznak ciąży, choć u niektórych rozpulchnia się brzuch. Wynika to raczej z zatrzymania wody i ogólnego „spuchnięcia”.

Pierwszy miesiąc ciąży a wizyta u lekarza

Optymalnym czasem na pierwszą wizytę u ginekologa jest czas przed ósmym tygodniem ciąży. Jednak pierwszy miesiąc to zbyt wczesny czas na wykonywanie badania ultrasonograficznego (USG). Pęcherz płodowy można uwidocznić około piątego tygodnia ciąży. W pierwszym miesiącu badanie może nic nie wykazać.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
6
Polecamy
Początki ciąży - objawy
Początki ciąży - objawy Dzień Dobry TVN
Czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży?
Czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży? Dzień Dobry TVN
3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia. Jakie objawy mogą wystąpić? Czy USG pokaże już ciążę?
3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia. Jakie objawy mogą wystąpić? Czy USG pokaże już ciążę? TVN zdrowie
Ciałko żółte – jakie ma funkcje? Jak wpływa na szansę zajścia w ciążę?
Ciałko żółte – jakie ma funkcje? Jak wpływa na szansę zajścia w ciążę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?