Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak radzić sobie z kompleksami? Objawy i przyczyny i sposoby radzenia sobie z błędnymi opiniami na własny temat
menu
Polub nas na Facebooku

Jak radzić sobie z kompleksami? Objawy i przyczyny i sposoby radzenia sobie z błędnymi opiniami na własny temat

NAN

Fot: BillionPhotos.com / stock.adobe.com

Kompleks jest informacją, którą na pewnym etapie życia człowiek wyparł do nieświadomości. W psychologii badanie na ten temat rozpowszechnili Zygmunt Freud oraz Gustav Jung. Przyczyny kompleksów wynikają z braku akceptacji ze strony rówieśników lub rodziców. Również kult piękna pokazywany w mediach przyczynia się do tego problemu. Leczenie kompleksów polega na samoafirmacji oraz stopniowym uświadamianiu sobie ich irracjonalności.

Popularne kompleksy to kompleks niższości, kompleks Edypa lub Elektry. Niektóre z nich są naturalnym etapem rozwoju, inne wynikają z problemów powstających na pewnym etapie życia.

Co to jest kompleks?

Kompleksy są wypartą ze świadomości informacją na temat swój lub otoczenia. Mają one zwykle związek z pewną cechą wyglądu lub kompetencją. Kompleksy silnie wpływają na zachowanie człowieka i wpływają na jego reakcje w otoczeniu. Te niechciane stany sprawiają, że człowiek czuje się gorszy oraz jest często zaniepokojony i zalękniony. Zakompleksione osoby mają obniżony nastrój i skupiają się na swoich wadach, nie dostrzegając zalet. Głęboka koncentracja na kompleksach przybliża człowieka do stanów depresyjnych.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Kompleks a psychologia

W psychologii termin kompleks powstał dzięki Josefowi Breuerowi – mentorowi Zygmunta Freuda. Jednak to dzięki Gustavowi Jungowi pojęcie to zagościło na stałe w psychoterapii. Ten uczeń Freuda badał kompleksy poprzez metodę skojarzeń. Kazał on swoim pacjentom wypowiedzieć pierwsze myśli, jakie kojarzą im się z ogólnymi pojęciami, takimi jak matka, śmierć lub ojciec. Odkrył on, że każdy z pacjentów odpowiadał w inny sposób z różną intonacją i odmiennym tonem głosu. Te przeżycia mają swoje jądro wokół kompleksu. 

Dzięki metodzie wolnych skojarzeń można więc wydobyć z człowieka jego kompleksy, jednak odpowiedź na bodziec musi być bardzo szybka, aby świadomość nie wytworzyła mechanizmu obronnego, który stosuje się na co dzień w reakcji na kontakt z matką, ojcem lub śmiercią. Zygmunt Freud uważał również, że kompleks jest naturalną drogą rozwoju. Jednak według niego to pojęcie miało mocno seksualny wydźwięk. Wyróżnił on np. kompleks Edypa, czyli fascynację erotyczną matką w młodym okresie życia dziecka. Kompleks Amazonki natomiast uwidacznia się wg Freuda poprzez poczucie wyższości nad mężczyznami i przyjmowanie męskich ról przez kobiety.

Główne przyczyny kompleksów – trudne dzieciństwo, kult piękna pokazywany w mediach

Powstawanie kompleksów zaczyna się już w dzieciństwie, gdzie dzieci potrafią wyszydzić najdrobniejsze odstępstwa od normy innych – otyłość, okulary, rudy kolor włosów lub piegi. Ma to wpływ na samoocenę piętnowanego, która może przełożyć się na późniejsze życie. Również rodzice w dużej mierze odpowiadają za powstawanie kompleksów. Jeśli nie obdarowują ich wystarczającą bezwarunkową miłością, to dziecko samo wini się za tę sytuację, szukając braków w sobie. Często też, gdy stawia się mu zbyt wysokie wymagania, to wytwarza się w nim poczucie winy, które zwykle formuje się w postaci kompleksu. 

W wieku nastoletnim młodzież często porównuje się do innych, a buzujące hormony powodują niechciane zmiany w postaci trądziku lub innego tonu głosu. W tym etapie życie powstają też pierwsze miłości i rozczarowania, co przyczynia się niekiedy do zrzucenia odpowiedzialności na siebie i kumulowanie w sobie tych przekonań w postaci kompleksów. W życiu dorosłym również ludzie obserwują sukcesy innych, co jest początkiem porównywania się do innych.

Jak pozbyć się kompleksów?

Aby pozbyć się kompleksów, należy przede wszystkim przyznać się przed sobą, że się je posiada. Najłatwiej zrozumieć, jakie się ma kompleksy poprzez analizowanie innych osób. Zwykle bowiem widzi się u ludzi te wady, które w głębi przypisuje się sobie. Następnym krokiem jest próba analizy swoich myśli. W tym celu warto zastanowić się, skąd wzięły się akurat takie kompleksy. Dobrze jest przeanalizować swoje dzieciństwo, jakie było wtedy otoczenie i jak obecne środowisko reaguje na te cechy, które postrzega się w sobie jako złe. 

Następnie należy uświadomić sobie, że problemem nie jest np. zbyt duży nos, tylko ciągłe myśli na ten temat. Ludzie nie patrzą na innych w taki krytyczny sposób, jak wielu osobom się wydaje. Jednak pokonanie kompleksów jest niezwykle trudną kwestią, ponieważ żyje się z nimi przez wiele lat. Kluczem są natomiast odpowiednie polecenia skierowane do podświadomości i zastąpienie starych schematów nowym, świeżym podejściem. Dla lepszego kontaktu z sobą przyczyniają się wszystkie zajęcia, które wykorzystują pracę z oddechem – medytacja, tai-chi lub joga. Te ćwiczenia pozwalają lepiej zsynchronizować umysł z ciałem, dzięki czemu przestaje ono być obiektem kompleksów.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Jak być sobą?
Co zrobić, by pokazać światu swoje prawdziwe „ja”?
Jak być sobą? Co zrobić, by pokazać światu swoje prawdziwe „ja”? Dzień Dobry TVN
Ja też jestem nieśmiała!
Maja Sablewska o tym, czy nieśmiałość wyklucza sukces
Ja też jestem nieśmiała! Maja Sablewska o tym, czy nieśmiałość wyklucza sukces Dzień Dobry TVN
Radość życia – czym jest i co zrobić, by jej doświadczać?
Radość życia – czym jest i co zrobić, by jej doświadczać? TVN zdrowie
Na czym polega kompleks Edypa?
Jakie są jego konsekwencje? 
Na czym polega kompleks Edypa? Jakie są jego konsekwencje?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?