Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak radzić sobie z bezsennością? Skuteczne sposoby na bezsenność
menu
Polub nas na Facebooku

Jak radzić sobie z bezsennością? Skuteczne sposoby na bezsenność

Kobieta, która leży w łóżku i nie może zasnąć

Fot: 4FR / gettyimages.com

Problemy ze snem, zwłaszcza nawracające, warto skonsultować z lekarzem, ponieważ ich przyczyną może być poważna choroba. Niewyspanie odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym. Aby poradzić sobie z bezsennością, można skorzystać z metod farmakologicznych, psychoterapii lub domowych sposobów.

Bezsenność to zaburzenie snu, które polega na jego niewystarczającej ilości lub niezadowalającej jakości. Pojawiają się trudności z zasypianiem, częste wybudzanie w nocy lub przedwczesne budzenie się. Czynniki te wpływają negatywnie na układ nerwowy. Skutkiem nieprzespanej nocy są zaburzenia koncentracji, nadmierna senność, pogorszenie pamięci i nerwowość. Do przyczyn bezsenności zalicza się zaburzenia psychiczne, uszkodzenie mózgu, a także stres, nieprawidłowe nawyki i nieprzestrzeganie zasad higieny nocnego wypoczynku. Uważa się, że na problemy ze snem cierpi około 30% społeczeństwa. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z bezsennością, ponieważ wpływa ona negatywnie na zdrowie.

Zobacz także: Bezsenność - przyczyny, leczenie i sprawdzone sposoby

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Co pomaga na bezsenność?

W leczeniu bezsenności, która nie została wywołana innymi chorobami, stosuje się domowe sposoby, psychoterapię oraz farmakoterapię. Zalecane jest, aby w pierwszej kolejności wybrać niefarmakologiczne sposoby na bezsenność: naukę technik relaksacyjnych, przestrzeganie zasad higieny snu, naukę techniki kontroli bodźców oraz psychoterapię poznawczo-behawioralną.

Jeżeli wymienione sposoby na bezsenność nie pomagają, lekarz decyduje o włączeniu środków farmakologicznych. Najczęściej stosuje się leki antydepresyjne, neuroleptyczne, nasenne (benzodiazepiny), a także melatoninę i preparaty ziołowe, które są dostępne bez recepty. W przypadku bezsenności wywołanej innymi chorobami postępowanie polega na leczeniu schorzenia pierwotnego.

Domowe sposoby na bezsenność

Domowe sposoby na bezsenność mogą być stosowane samodzielnie lub wraz z innymi formami terapii zaburzeń snu. U dorosłych i nastolatków za problemy odpowiadają nieprawidłowe nawyki, czyli nieprzestrzeganie higieny snu. Zmiana przyzwyczajeń zwykle łagodzi objawy bezsenności.

Higiena snu to zbiór zasad, które podpowiadają, jak zwalczyć bezsenność i mieć zdrowy sen. Do zaleceń, które istotnie łagodzą problemy ze snem, zalicza się:

  • udawanie się na spoczynek i budzenie się o stałej porze;
  • prowadzenie regularnego trybu życia;
  • zrezygnowanie z aktywności w łóżku innych niż sen;
  • niekorzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem;
  • unikanie picia kawy i mocnej herbaty w godzinach wieczornych;
  • niespożywanie ciężkostrawnych i obfitych posiłków wieczorem;
  • unikanie drzemki w ciągu dnia;
  • zrezygnowanie z intensywnego wysiłku fizycznego przed snem;
  • wyciszenie się i zrelaksowanie przed udaniem się na spoczynek.

Skuteczny, ale często pomijany sposób na bezsenność, to odpowiedni klimat w sypialni. Duże znaczenie ma to, czy materac jest wygodny, a pomieszczenie ciche i przyciemnione. Wieczorem warto przewietrzyć pokój i ustawić odpowiednią temperaturę (poniżej 22℃).

Powyższe zasady mogą być wykorzystywane także jako sposoby na bezsenność u nastolatków. Częstą przyczyną zaburzeń snu u młodzieży jest stres, nieregularny tryb życia, brak aktywności fizycznej i nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Jeżeli wyeliminowanie tych czynników nie przynosi rezultatów, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy bezsenność można wyleczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak leczyć bezsenność? Źródło: x-news

Naturalne sposoby na bezsenność

Bardzo skuteczne okazują się także naturalne sposoby na bezsenność. W terapii wykorzystuje się rośliny, które wykazują działanie uspokajające – rumianek, melisa, ziele dziurawca i korzeń kozłka lekarskiego. Dzięki wyciągom z nich zasypianie jest ułatwione, a sen długi i spokojny. Zioła na bezsenność można kupić w aptece. Przyrządzony z nich napar należy wypić wieczorem, pół godziny przed położeniem się do łóżka.

Naturalnym sposobem na bezsenność jest także dieta. Spożywanie niektórych produktów może wpływać na jakość snu. W przypadku śniadania i obiadu zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad zdrowego żywienia. Kolacja natomiast powinna być lekka, łagodna w smaku oraz sycąca, ale nie obfita. Należy ograniczyć białko i tłuszcze, a zastąpić je węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym, np. kaszą, ciemnym pieczywem, warzywami – szczególnie bogatymi w magnez i witaminy z grupy B.

Sposoby na bezsenność w ciąży

Zaburzenia snu w ciąży są najczęściej wywołane zmianami hormonalnymi oraz objawami występującymi w ciąży – bólem kręgosłupa, częstym oddawaniem moczu, problemami z oddychaniem, powiększającym się brzuchem, stresem.

Sposoby na bezsenność w ciąży obejmują przede wszystkim wspomniane wcześniej przestrzeganie zasad higieny snu. Szczególne znaczenie ma zadbanie o odpowiedni mikroklimat w sypialni i prawidłową pozycję ciała – zaleca się korzystać z dodatkowych poduszek. Ważne jest prawidłowe odżywianie się, relaks i zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia. Ciężarna może także pić napary ziołowe, np. melisę.

Bibliografia:

1. I. Grabska-Kobyłecka, D. Nowak, Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa, [w:] Pediatria i „Medycyna Rodzinna”, nr 3, s. 270–277.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
5
Polecamy
Przyczyny bezsenności i skuteczne sposoby, jak z nią walczyć?
Przyczyny bezsenności i skuteczne sposoby, jak z nią walczyć? Dzień Dobry TVN
Co jest przyczyną bezsenności u dorosłych, nastolatków i dzieci?
Co jest przyczyną bezsenności u dorosłych, nastolatków i dzieci? TVN zdrowie
Jak poradzić sobie z chrapaniem?
Najlepsze domowe sposoby
Jak poradzić sobie z chrapaniem? Najlepsze domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Bezsenność - przyczyny, leczenie i sprawdzone sposoby
Bezsenność - przyczyny, leczenie i sprawdzone sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki