Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa
menu
Polub nas na Facebooku

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

dzieci

Fot.: Tomsickova / stock.adobe.com

Pojawienie się rodzeństwa wywołuje u dziecka rozmaite reakcje, czasem jest to zachwyt i radość, niekiedy jednak także strach, rozczarowanie, smutek czy poczucie zagrożenia. Co powinni zrobić rodzice, by przygotować pociechę na narodziny nowego członka rodziny?

Pojawienie się rodzeństwa bywa trudnym doświadczeniem dla dziecka, jednak w dłuższej perspektywie posiadanie brata lub siostry okazuje się dla niego zwykle korzystne. Psychologowie podkreślają bowiem, że osoby pochodzące z rodzin wielodzietnych mają w przyszłości mniej problemów w nawiązywaniu znajomości czy budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich niż jedynacy, na których skupia się uwaga całej rodziny. Rodzeństwo stanowi też bardzo potrzebny w rozwoju psychicznym materiał porównawczy, pozwalający na kształtowanie większej pewności siebie, potrzebnej w dorosłym życiu.

Zalety posiadania brata czy siostry docenia się zwykle dopiero po latach. W momencie narodzin nowego członka rodziny, a często jeszcze przed nimi, w starszym dziecku dominują bowiem niepewność, strach i poczucie zagrożenia. Od rodziców zależy, czy i jak szybko uda się je złagodzić.

Reakcja dziecka na ciążę mamy

Przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa warto rozpocząć już na wstępnym etapie ciąży, choć w tym wypadku wiele zależy od jego wieku. Jeśli jest to 2- czy 3-latek, prawdopodobnie nie zrozumie do końca istoty sprawy, przynajmniej do czasu, gdy brzuch mamy nie zacznie gwałtownie rosnąć. Wówczas łatwiej jest dziecku wytłumaczyć, że w brzuchu rozkwita nowe życie.

Trochę starsze dziecko będzie szczęśliwe, gdy dowie się o planowanym powiększeniu rodziny jako pierwsze. Jeśli jeszcze otrzyma szansę, by poinformować o tym innych, np. dziadków, poczuje się ważne i dowartościowane.

Bardzo istotne jest, by rodzice przygotowali się do rozmowy z dzieckiem i odbyli ją w spokoju, nie ukrywając zmian, które zajdą w domu. Warto się zastanowić, jak może wyglądać nowy plan dnia, ustalić z pociechą, kto będzie teraz czytał przed snem książeczki, a kto odprowadzał i odbierał z przedszkola lub szkoły. Takie drobiazgi pozwalają oswoić przyszłość, zwłaszcza że większość dzieci nie lubi niespodziewanych zmian, których przyczyn ani natury nie rozumie.

Równocześnie należy akcentować korzyści płynące z pojawienia się rodzeństwa, podkreślając, że dziecko będzie miało z kim się bawić i poznawać świat. Podczas rozmowy przydadzą się atlas anatomiczny lub inna książka ilustrująca kolejne etapy ciąży. To pozwoli maluchowi wyobrazić sobie, jak w danym momencie wygląda jego rodzeństwo oraz jak będzie wyglądało i zachowywało się zaraz po urodzeniu.

Bunt dziecka po narodzinach rodzeństwa

Dziecko powinno być włączone w przygotowania na przyjęcie nowego członka rodziny. Poczuje się ważne i potrzebne, uczestnicząc np. w wyborze akcesoriów dla niemowlaka czy modelu wózka, w którym będzie podróżował brat lub siostra.

Jednak nie zawsze udaje się zapobiec buntowi dziecka po narodzinach rodzeństwa, wywołanego zazwyczaj zazdrością, poczuciem zagrożenia własnej pozycji w domowej hierarchii i obawą, że noworodek skradnie całą miłość rodziców. Jego emocje znajdują wówczas ujście na różne sposoby: od agresji i głośnego wyrażania złości (niekiedy nawet przemocy fizycznej wobec brata czy siostry) po apatię i naśladowanie niemowlaka w zachowaniach, co ma zwrócić uwagę rodziców.

To od dorosłych zależy w dużej mierze rozładowanie nerwowej sytuacji. Trzeba być wyrozumiałym dla uczuć i potrzeb starszego dziecka, okazywać mu dużo empatii, a przede wszystkim zainteresowania, by nie czuło się odtrącone. Jeśli przed narodzinami rodzeństwa w domu panowały pewne rytuały, np. niedzielny wyjazd do lasu, rodzice nie powinni z niego rezygnować. Mama może wówczas zostać z niemowlakiem, a tata wybrać się na spacer ze starszym dzieckiem, które dzięki temu poczuje, że wciąż jest ważne.

Zobacz film: Czy podawać dziecku soki owocowe? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Polecamy
Rewolucja w świecie małego człowieka, czyli:
pojawia się rodzeństwo
Rewolucja w świecie małego człowieka, czyli: pojawia się rodzeństwo TVN zdrowie
Dlaczego rodzeństwo się kłóci?
Czy rodzic zawsze musi reagować?
Dlaczego rodzeństwo się kłóci? Czy rodzic zawsze musi reagować? TVN zdrowie
W cieniu siostry lub brata, czyli błędy rodziców w traktowaniu dzieci
W cieniu siostry lub brata, czyli błędy rodziców w traktowaniu dzieci Dzień Dobry TVN
Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców
Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Mineralokortykoidy – hormony kory nadnerczy. Rola i preparaty
Mineralokortykoidy – hormony kory nadnerczy. Rola i preparaty
Pomidory – odmiany, wartości odżywcze, właściwości
Pomidory – odmiany, wartości odżywcze, właściwości
Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Czarcie żebro – zastosowanie, właściwości i działanie
Czarcie żebro – zastosowanie, właściwości i działanie
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Dializa nerek – filtrowanie krwi poza organizmem: powikłania, rokowania i żywienie przy dializach
Dializa nerek – filtrowanie krwi poza organizmem: powikłania, rokowania i żywienie przy dializach