Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak przekonać dzieci do picia wody? Scenariusze lekcji na nauczycieli
menu
Polub nas na Facebooku

Jak przekonać dzieci do picia wody? Scenariusze lekcji na nauczycieli

Chłopiec, który pije wodę

Fot: Royalty-free / gettyimages.com

Polskie dzieci i młodzież nie mają najlepszych nawyków żywieniowych. Jedzą zbyt dużo przetworzonego jedzenia i zbyt często sięgają po słodkie napoje. Jak to zmienić i jak przekonać dzieci, że najlepszym dla nich napojem jest woda?

Ciało człowieka składa się przede wszystkim z wody. Organizm potrzebuje jej do przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych. To woda ułatwia przepływ krwi i transport substancji odżywczych czy hormonów. Poprawia metabolizm, a także poprawia koncentrację. Specjaliści zalecają, aby każdy z nas wypijał jej co najmniej 1,5 litra. Niestety większość z nas zamiast po wodę woli sięgnąć po słodki napój. Te ostanie szczególnie chętnie piją dzieci. Czy można ich tego oduczyć i przekonać, że woda jest znacznie lepszym wyborem? Tak! Specjaliści z programu Żółty talerz przygotowali scenariusze lekcji (nie tylko) dla nauczycieli, które pomogą zmienić nawyki żywieniowe dzieci.

Przykładowy scenariusz lekcji dla grup przedszkolnych i klas I-III

Cel zajęć

Zapoznanie dzieci z istotną funkcją wody dla życia i funkcjonowania organizmu. Zdobycie wiedzy na temat zdrowego nawadniania organizmu. Zdobycie wiedzy na temat wpływu i właściwości poszczególnych napoi na zdrowie człowieka.

Metody i formy pracy

Pogadanka, burza mózgów, praca indywidualna – karty pracy, eksperyment.

Materiały do zajęć

Powycinane i zeskalowane poszczególne statki (komplet dla każdego dziecka). Czyste kartki i klej, kredki. Karta pracy „Szklanki” (do zrobienia przez Was)s. Karta pracy „Zwierzęta” (do zrobienia przez Was). „Pamiątka z safari”. Sokowirówka i wybrane owoce i warzywa w zbliżonej gramaturze (jabłko, arbuz, marchew, banan, seler).

Przygotowanie do zajęć

Przygotuj niezbędne materiały – kartki, klej, kredki. Wydrukuj karty pracy dla wszystkich dzieci – załączniki. Powieś plakat oraz postać Pani Wandy w widocznym dla uczniów miejscu.

Jak powinno wyglądać zdrowe grilowanie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zdrowo grillować? Źródło: 36,6

Wprowadzenie:

Opowiedz dzieciom historię. Przerwij ją we wskazanych miejscach, aby mieć możliwość zadawania pytań. Propozycje pytań znajdziesz pod tekstem. Dzisiaj wyruszymy w kolejną odkrywczą i pełną przygód podróż razem z Panią Wandą. Jeśli dobrze zapamiętaliście, Pani Wanda ciężko pracowała całe wakacje i nadal pracuje, ucząc dzieci zasad zdrowego odżywiania i dostarczając im świeże i zdrowe posiłki swoim fantastycznym food truckiem. W nadchodzące ferie Pani Wanda postanowiła przeżyć z córką coś wyjątkowego. Naradzały się długimi godzinami – czy to spływ kajakiem po alpejskich potokach czy przejazd wielbłądem przez marokańską pustynię? A może udział w zawodach balonowych lub wspinaczka na himalajskie szczyty? Wspólnie z córką zdecydowały się na dzikie safari, czyli przejazd samochodem terenowym przez afrykańskie równiny, by podziwiać dzikie zwierzęta wich naturalnym środowisku.Pani Wanda, jako osoba przedsiębiorcza, od razu zaczęła czytać i poszukiwać informacji, by jak najlepiej przygotować się do wyprawy. Dowiedziała się, że Afryka to kontynent bardzo gorący, ziemia tam jest twarda i wysuszona. Dostęp do wody jest tam bardzo utrudniony, przez co ludziom żyje się bardzo ciężko, muszą pokonywać dalekie trasy, by zdobyć choć trochę wody do picia, gotowania lub umycia się. Rośliny, które rosną w Afryce, to głównie sucholubne trawy i karłowate drzewa i krzewy, przez co mało jest zacienionych miejsc, a sama uprawa roślin jest bardzo trudna. „Musimy mieć ze sobą dużo wody, aby przeżyć tę przygodę, moja córko” – powiedziała Pani Wanda. „Nie możemy być też samolubne i powinnyśmy zatroszczyć się o tych biednych ludzi, którzy ugoszczą nas w swojej wiosce. Im też przywieziemy coś do picia”. I w mig zaczęła organizować transport ogromnych zapasów wody innych napoi do Afryki. W tym celu wynajęła olbrzymie tankowce – czyli takie statki-cysterny do przewozu płynów – i zaczęła zbiórkę napoi dla afrykańskiej wioski.

Karty pracy "Szklanki"

Opowiedz uczniom, dlaczego woda jest tak ważna dla życia i dlaczego należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu:

Woda jest podstawowym składnikiem naszej diety. Nasze ciało składa się w ponad połowie zwody – jest ona w mięśniach, narządach i kościach. Dzięki wodzie prawidłowo pracuje nasz organizm i właściwie przebiegają wszystkie procesy, jakie w nim zachodzą, od trawienia i transportu substancji odżywczych po regulację temperatury ciała. Niedobór wody, czyli odwodnienie, prowadzi do obniżenia naszej wydolności, utraty sił i zdrowia. Nigdy nie możemy dopuścić do dużego odwodnienia, bo grozi to poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i zagraża życiu. Pamiętajcie opiciu, szczególnie w upalne dni lub podczas dużego wysiłku fizycznego.

Więcej scenariuszy i pomocy znajdziecie tutaj.  

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
7
Polecamy
Jakie wybierać napoje by ugasić pragnienie?
Jakie wybierać napoje by ugasić pragnienie? TVN zdrowie
Co się dzieje z organizmem, gdy pijemy za mało wody?
Zobacz, czym to grozi 
Co się dzieje z organizmem, gdy pijemy za mało wody? Zobacz, czym to grozi  Dzień Dobry TVN
Za co odpowiada woda w organizmie?
Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć
Za co odpowiada woda w organizmie? Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć Dzień Dobry TVN
Jak przekonać dziecko do zdrowej diety?
Scenariusze lekcji dla nauczycieli i nie tylko
Jak przekonać dziecko do zdrowej diety? Scenariusze lekcji dla nauczycieli i nie tylko TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia