Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Fot: aywan88 / gettyimages.com

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty ma ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie podchodziło do dbania o higienę jamy ustnej w przyszłości. Dlatego musi wiedzieć, kim jest stomatolog i co takiego robi. Jak powinno wyglądać pierwsze spotkanie dziecka z tym specjalistą?

Aby pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym zakończyła się sukcesem i nie zraziła dziecka warto poświecić chwilę na wybór odpowiedniego specjalisty. Mimo że dentysta to dentysta, to nie każdy lekarz potrafi obchodzić się z dziećmi. Jeśli nie znasz nikogo takiego, warto zapytać inne mamy lub znajomych, czy mogą ci polecić kogoś sprawdzonego i zaufanego.

Jak powinna przebiegać pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Kiedy przyzwyczajać dziecko do gabinetu dentystycznego?

Zobacz film: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsze spotkanie

Większość dzieci pierwszą wizytę spędza na kolanach mamy lub opiekuna. Choć zdarzają się i takie, które chcą na fotelu dentystycznym siedzieć same. Dentysta zazwyczaj siada obok i pokazuje małemu pacjentowi swoje narzędzia, których używa na co dzień i opowiada do czego służą. Powinien też zachęcić dziecko do otworzenia buzi i pokazania zębów.

Wizyta w nowym miejscu i spotkanie z nieznajomym może być dla dziecko bardzo stresujące, dlatego warto pozwolić maluchowi zabrać do gabinetu zabawkę. Dziecko będzie mogło ją ściskać i tym samym rozładuje napięcie i łatwiej opanuje strach.

Jeśli konieczne będzie wykonanie jakieś zabiegu lub użycie, któregoś z narzędzi, dziecko powinno być o tym uprzedzone. Musi wiedzieć, co będzie robił dentysta, dlaczego i jakiego narzędzia użyje. Oszukiwanie dziecka i mówienie, że doktor tylko zajrzy do buzi, a w rzeczywistości zaczyna np. borowanie, przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Dziecko się wystraszy i nie będzie chciało więcej pójść do dentysty.

Pozwól się zaangażować

W sytuacji, gdy trzeba będzie założyć plombę warto w jej przygotowywanie zaangażować dziecko. W gabinetach, w których leczy się głównie dzieci jest to powszechna praktyka. Dziecko może też wybrać jej kolor. Dzięki temu maluch mniej się boi i lepiej znosi zabieg.

Jeśli konieczne jest podanie znieczulenia, dobrze jest zając dziecko zabawą lub jakąś opowieścią. Skupione na czymś innym zupełnie nie poczuje ukłucia. Aby mieć pewność, że dziecko nagle nie zamknie buzi, stosuje się sylikonowe wkładki w kształcie trójkąta. Dziecko szybko się do niej przyzwyczaja i przekonuje, że z jej pomocą łatwiej jest mu utrzymać buzię cały czas otwartą.

Wystarczy 15 minut

Pierwsze spotkanie z dentystą nie powinno trwać dłużej niż 15 minut, bo dziecko nie jest wstanie wytrzymać dłużej w jednej pozycji. Po wyjściu z gabinetu koniecznie pochwal dziecko, możesz też nagrodzić je drobnym prezentem.

Z nagradzaniem trzeb jednak zachować ostrożność i lepiej nie powtarzać tego przy każdej kolejnej wizycie u stomatologa. Dziecko powinno mieć dobre skojarzenia, ale nie może też łączyć tych spotkań z otrzymywaniem prezentów.

Regularne kontrole mają malucha przede wszystkim oswoić z dentystą oraz nauczyć jak ważna jest profilaktyka i dbanie o higienę jamy ustnej.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać