Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak odpowiednio dobrać ortezę łokcia?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak odpowiednio dobrać ortezę łokcia?

Mężczyzna, który ma problemy z łokciem

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Prawidłowo dobrana orteza łokcia wspiera leczenie i rehabilitację uszkodzonych struktur stawu łokciowego oraz zapobiega nawrotom kontuzji sportowych. Orteza łokcia wykorzystywana jest również w przebiegu chorób neurologicznych i reumatologicznych. W celu maksymalizacji efektywności działania ortezy łokcia należy dokonać odpowiedniego wyboru urządzenia.

Ortezy łokcia są dostępne w wielu rodzajach, modelach i rozmiarach, jednak zawsze powinny być stosowane na wskazanie lekarza. Nadużywana orteza łokcia lub nieodpowiednio dobrana może wywołać powikłania zdrowotne i przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

Orteza łokcia

Orteza łokcia jest rodzajem aparatu ortopedycznego mocowanego na łokieć lub przedramię z ujęciem stawu łokciowego i części ramienia bądź stanowi rozbudowana konstrukcję obejmującą również bark i część klatki piersiowej.

Orteza łokcia pełni funkcję stabilizatora, który utrzymuje łokieć i jego struktury okołostawowe w fizjologicznym ułożeniu. W zależności od potrzeby pacjenta, orteza łokcia może ograniczać częściowo ruch w stawie lub całkowicie go zablokować. Ponadto usztywnia, odciąża tkanki i wspiera pracę stawu.

Rodzaje ortezy łokcia

Najbardziej powszechna orteza łokcia to opaska lub mankiet elastyczny oraz orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia.

Orteza łokciowa typu opaski, makiety i rękawy elastyczne wspiera pracę stawu, ograniczając częściowo jego ruch. Dzięki efektowi kompresji, jaki zapewnia orteza łokcia, struktury okolicy są stabilne, miejscowe krążenie krwi i limfy przyspieszone, a temperatura ciała odpowiednio regulowana.

Elastyczna i półelastyczna orteza łokcia wykorzystywane są najczęściej w przebiegu:

  • lekkich i umiarkowanych odczuć dyskomfortu w stawie, zespołów bólowych łokcia oraz spoczynkowych dolegliwości łokcia;
  • ostatnich faz rehabilitacji ruchowej, jako przygotowanie stawu łokciowego i kończyny górnej do samodzielnej pracy bez wsparcia stabilizatora i powrotu do codziennej aktywności;
  • leczenia uszkodzeń struktur łokcia, wymagających ograniczenia ruchu pronacji i supinacji przedramienia;
  • w profilaktyce urazów sportowych powstałych w wyniku niekontrolowanego ruchu przekraczającego fizjologiczny zakres stawu i ochronnie przed postępem kontuzji,

Orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia jest jedną z bardziej złożonych konstrukcji ortezy używanych w przebiegu rekonwalescencji pooperacyjnej w obrębie tkanek stawu łokciowego i zaawansowanych zespołach bólowych oraz leczeniu złamań łokcia i przedramienia. Orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia umożliwia dostosowanie odpowiedniej pozycji złożeniowej kończyny w stawie łokciowym i całkowicie uniemożliwia bądź znacznie ogranicza ruch w stawie do momentu regulacji stopnia zgięcia przegubu ortezy.

Jak wybrać odpowiednią ortezę łokcia?

Staw łokciowy to złożona konstrukcja anatomiczna, która – ze względu na liczne naczynia krwionośne i nerwy obwodowe przebiegające tuż pod skórą w dole łokciowym – jest wrażliwa na wszelkie działania redresyjne, czyli siłowe. Orteza łokcia jest nieinwazyjnym rozwiązaniem w leczeniu zachowawczym w toku rehabilitacji, poprawiającą kondycję zdrowia łokcia i zmniejszającą dolegliwości bólowe. Aby dokonać dobrego wyboru ortezy łokciowej, należy poznać przyczynę i rodzaj schorzenia obciążające łokieć.

Do najczęściej diagnozowanych schorzeń wymagających ortezy łokciowej jest zaliczany łokieć golfisty i łokieć tenisisty oraz inne schorzenia o podobnym przebiegu.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Orteza łokcia golfisty i orteza łokcia tenisisty

Orteza łokcia jest przydatnym urządzeniem ortopedycznym w zespole tzw. łokcia golfisty, czyli entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz łokcia tenisisty, tzn. entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Oba zespoły bólowe powstają w wyniku przeciążenia fizycznego spowodowanego długotrwałymi i powtarzającymi ruchami zgięcia lub wyprostu, bądź też na skutek niewłaściwego leczenia kontuzji stawu łokciowego prowadzącego do zapalenia ścięgien łokciowych.

Schorzenia, w leczeniu których wymagana jest orteza łokciowa, mogą być tożsame z łokciem tenisisty lub łokciem golfisty, a także w wyniku:

  • osłabienia struktur stawu łokciowego w wyniku chorób neurologicznych;
  • hipermobilności.

Dobrana orteza łokciowa

Orteza, zarówno w zespole łokcia golfisty, jak i w przebiegu innych chorób czy zaburzeń pracy stawu łokciowego, powinna być dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub specjalistą rehabilitacji. Nie ma uniwersalnej porady wyboru i modelu ortezy.

Nieodpowiednia orteza łokciowa nie przyniesie korzyści dla zdrowia, a wręcz może je dodatkowo zaburzyć. Dlatego:

  • proste w budowie, lekkie i elastyczne opaski wykorzystywane są najczęściej w profilaktyce, tego typu orteza łokcia zapewnia wsparcie i dynamiczne wzmocnienie tkanek łokcia;
  • rozbudowane, z dodatkowymi regulacjami i usztywnieniami ortezy łokcia stanowią odpowiednie zabezpieczenie oraz pomoc w rehabilitacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
484
47
Polecamy
Orteza na łokieć – wskazania do użycia i dobieranie odpowiedniego typu 
Orteza na łokieć – wskazania do użycia i dobieranie odpowiedniego typu  TVN zdrowie
Czym jest orteza stawu barkowego i kiedy z niej korzystać?
Czym jest orteza stawu barkowego i kiedy z niej korzystać? TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Czym jest kinesiotaping, kiedy i jak go nakładać?
Czym jest kinesiotaping, kiedy i jak go nakładać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis