Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rwa kulszowa czy zwykły ból pleców? Jak naprawdę objawia się rwa kulszowa?
menu
Polub nas na Facebooku

Rwa kulszowa czy zwykły ból pleców? Jak naprawdę objawia się rwa kulszowa?

rwa kulszowa

Juanmonino GettyImages

Rwa kulszowa to nie jest zwykły ból pleców, jaki doskwiera nam np. po pieleniu w ogródku. To szereg dolegliwości neurologicznych  wynikający z ucisku kręgosłupa lędźwiowego na nerwy rdzeniowe lub na sam nerw kulszowy. Schorzenie ma tendencję do nawracania, choć w ciągu kilku dni ból i dyskomfort ustępują samoistnie.

Objawy rwy kulszowej mogą zaczynać się od nawracających, tępych dolegliwości bądź atakować silnie i niespodziewanie. Stosowanie specjalistycznych metod diagnostycznych w ostrej fazie bólu jest zwykle niepotrzebne. Z chwilą pojawienia się objawów alarmowych, tzw. red flags, rwa kulszowa wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Rwa kulszowa – objawy

Rwa kulszowa to zespół objawów neurologicznych, wynikających z kompresji korzeni nerwowych przebiegających w okolicach lędźwiowego odcinka kręgosłupa lub podrażnienia włókien na przebiegu samego nerwu kulszowego. Schorzenie manifestuje się poprzez szereg dolegliwości bólowych o różnorodnym charakterze, dokuczających miejscowo w dolnym odcinku pleców lub promieniujących przez pachwinę wzdłuż nogi, nawet do palców stopy.

Objawy rwy kulszowej mogą zaczynać się od nawracających, tępych dolegliwości, nasilających się podczas pracy statyczno-dynamicznej, oraz od okresowych napadów o ostrym charakterze. Zwykle jednak rwa kulszowa objawia się poprzez niespodziewane ataki, tzw. postrzały, z usztywnieniem kręgosłupa i przykurczem mięśni, związane z uprzednim dźwiganiem dużego ciężaru, nagłym szarpnięciem kręgosłupa bądź przewianiem i oziębieniem odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Schorzenie dotyka głównie osoby po 40. roku życia, jednak może też pojawić się w innych okolicznościach. Często spotykana jest rwa kulszowa w ciąży. Objawy tego typu patologii są takie same jak u innych pacjentów i najczęściej ujawniają się w III trymestrze.

Dolegliwości bólowe i dyskomfort odczuwany w trakcie rwy kulszowej samoistnie słabną lub ustępują w ciągu kilku dni. Stosowanie specjalistycznych metod diagnostycznych w ostrej fazie bólu jest zwykle niepotrzebne, wystarcza leczenie zachowawcze. Z chwilą pojawienia się objawów alarmowych, tzw. red flags, rwa kulszowa wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Zobacz film:

Rwa kulszowa, objawy, przyczyny, leczenie

Źródło: x-news

Jak się objawia rwa kulszowa?

Rwa kulszowa wysyła głównie objawy neurologiczne. Pierwszym i dominującym symptomem jest miejscowy ból dolnego odcinka pleców z tendencją do promieniowania wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego przez pośladek i pachwinę, tylno-boczną powierzchnię uda, nawet do końcowych odcinków stopy. Charakterystyczną cechą bólu korzeniowego jest nasilanie się podczas aktywności ruchowej, kaszlu czy kichania. W zaawansowanych zmianach ból dokucza również w spoczynku. W zależności od rozległości ucisku korzeniowego objawy rwy kulszowej w nodze to również zaburzenia czucia, takie jak parestezje i uczucie mrowienia w tej samej lokalizacji co dolegliwości bólowe. Często pojawia się niedoczulica w okolicy unerwionej przez podrażnione nerwy. Ponadto występują:

  • silne napięcie mięśni przykręgosłupowych, wzmagające uczucie sztywności pleców i ból, wywołujące kompensacyjne wykrzywienie tułowia (tzw. pozycję przeciwbólową);
  • osłabienie siły mięśniowej, głównie w zakresie zginania i prostowania stopy; wraz z postępem choroby pojawia się hipotonia mięśnia czworogłowego uda;
  • upośledzenie chodzenia;
  • dodatni objaw Lasegue’a, czyli niemożność podniesienia kończyny dolnej podczas leżenia na plecach.

Przewlekle utrzymująca się rwa kulszowa sprzyja pogorszeniu kondycji psychicznej – rozdrażnieniu, złemu samopoczuciu czy nadwrażliwości emocjonalnej. Przy braku niepokojących zaburzeń o innym charakterze leczenie zachowawcze zwykle jest wystarczające. W przypadku zaobserwowania nietypowych symptomów związanych z innymi układami należy bezwzględnie udać się na konsultację medyczną i poddać się specjalistycznej diagnostyce oraz leczeniu.

Objawy alarmowe rwy kulszowej to m.in.:

  • drętwa i nieczuła na dotyk kończyna dolna;
  • opadanie stopy, niemożność stania na palcach i komfortowego obciążenia stopy;
  • trudności w kontrolowaniu mikcji i defekacji.

Nierzadko w przebiegu rwy kulszowej obserwowane są objawy rwy ramiennej, czyli zespołu korzeniowego, dotyczącego kończyn górnych. Tego typu schorzenie pojawia się w drugiej kolejności lub poprzedza atak korzonków dolnego odcinka pleców. Zjawisko związane jest z przebiegiem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa na wyższych poziomach.

Jak rozpoznać rwę kulszową?

Rozpoznania rwy kulszowej lekarz dokonuje na podstawie wywiadu z pacjentem, który wskazuje lokalizację i charakter bólu oraz okoliczności jego wystąpienia, nasilania się i ustępowania, a także objawy towarzyszące, takie jak gorączka, dreszcze czy zaburzenia mikcji. Uzupełnieniem badania przedmiotowego są testy funkcjonalne, ukierunkowane na pojawienie się bólu w kręgosłupie i nodze oraz określenie siły mięśniowej, a także czucia powierzchniowego i głębokiego w kończynach dolnych. Jeśli objawy rwy kulszowej utrzymują się 2–3 tygodnie, zalecana jest specjalistyczna diagnostyka obrazowa, wykorzystująca przede wszystkim: zdjęcia rentgenowskie (RTG), tomografię komputerową (TK) i rezonans magnetyczny (MRI). Rzadziej wykonywane, ale równie efektywne, są elektromiografia i mielotomografia.

Bibliografia:

1. Cunningham C., „Rwa kulszowa”, PZWL, Warszawa 2007;

2. Koszewski W., „Bóle kręgosłupa i ich leczenie”, Termedia, Poznań 2012;

3. Kozubski W., „Bólowe zespoły korzeniowe – szyjny i lędźwiowo-krzyżowy”, PZWL, Warszawa 2016;

4. Przewlekłe zespoły korzeniowe, Medius 04/2012.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
6
Polecamy
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia 
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia  TVN zdrowie
Objaw Lasegue’a jako jeden z objawów rwy kulszowej
Objaw Lasegue’a jako jeden z objawów rwy kulszowej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego