Czytasz: Jak leczyć uchyłki jelita grubego – objawy i przyczyny schorzenia

Jak leczyć uchyłki jelita grubego – objawy i przyczyny schorzenia

Lekarka zapisuje wyniki badań

Fot: fotolia.com

Uchyłkowatość jelita grubego daje objawy dopiero, gdy choroba przechodzi w postać zaawansowaną. Jest to schorzenie, którego głównych przyczyn upatruje się w długotrwałym i nieprawidłowym sposobie odżywiania.

Uchyłki jelita grubego to drobne przepukliny błony śluzowej przez błonę mięśniową okrężnicy. Samo wykrycie uchyłków podczas badania USG nie świadczy o poważnych problemach, jeśli jednak dojdzie do ich zapalenia, powikłania mogą być poważne.

Co to są uchyłki jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego, inaczej uchyłkowatość jelit, choroba uchyłkowa jelit, a najczęściej uchyłkowatość esicy to schorzenie, które dotyczy układu pokarmowego i występuje najczęściej u osób po 60. roku życia. Problem dotyczy zaledwie 5% osób przed czterdziestką. Uchyłki jelita to małe (centymetr średnicy), cienkościenne uwypuklenia o workowatym kształcie pojawiające się na zewnątrz głównej części jelita grubego. Ich liczba może wahać się od kilku do kilkudziesięciu, a pojawiają się najczęściej (w blisko 100% przypadków) w najdłuższej części układu pokarmowego – okrężnicy, a dokładnie w jej części esowatej, zwanej esicą. Uchyłki mogą pojawić się też (w bardzo rzadkich przypadkach) w innych odcinkach jelita grubego. Nigdy w odbytnicy.

Uchyłkowatość jelita grubego – objawy

Najczęściej choroba ma przebieg bezobjawowy. Objawy mogą pojawić się w przypadku zmian zapalnych w obrębie uchyła. czasami pojawiają się niezbyt silne kurczowe bóle brzucha (po lewej stronie), które nasilają się po spożyciu posiłku i znacznie ustępują po wypróżnieniu lub oddaniu gazów. Ponadto mogą pojawić się zaparcia, wzdęcia lub zaparcie na przemian z biegunką, niestrawność, puste parcia oraz uczucie niepełnego wypróżnienia się. Silniejsze objawy pojawiają się, jeśli dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego. Dzieje się tak wtedy, kiedy do uwypukleń dostają się resztki niestrawionego pokarmu lub bakterie. Uchyłki jelita grubego ulegają zakażeniu i następuje zapalenie jelit.

Objawy, które wymagają konsultacji ze specjalistą, to:

  • objawy sugerujące uchyłek,
  • silne bóle brzucha mimo podjętego leczenia,
  • utrata wagi,
  • bóle przy wypróżnianiu,
  • ołówkowate stolce,
  • silne bóle brzucha z wymiotami, zatrzymaniem gazów i stolca lub gorączką,
  • krew w stolcu.

Zobacz też: Krew w kale - przyczyny

Przyczyny uchyłkowatości jelit

Główną przyczyną tego schorzenia są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, a zwłaszcza dieta uboga w błonnik. Zapalenie uchyłków jelita grubego często nazywane jest cywilizacyjną chorobą układu pokarmowego, głównie ze względów na cechy typowe dla współczesnych zwyczajów żywieniowych. Powstawaniu uchyłków jelita grubego sprzyja także brak aktywności fizycznej oraz otyłość.

Zapalenie uchyłków jelita grubego – zagrożenia

Sygnałem świadczącym o chorobie uchyłków jelita grubego jest nagłe krwawienie z odbytnicy. Dochodzi do niego, ponieważ stan zapalny może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i być przyczyną silnego krwawienia. Zapalenie uwypuklenia jelita często wiąże się z jego przedziurawieniem, co sprawia, że skażona treść pokarmowa przedostaje się do jamy brzusznej, powodując zagrażające życiu zapalenie otrzewnej. Innym zagrożeniem jest zapalenie, które ma powolny przebieg i stopniowo rozprzestrzenia się na sąsiadujące z układem pokarmowym organy. Tworzą się przetoki, czyli nieprawidłowe połączenia między jelitem a układem moczowym lub innymi organami, a bakterie jelitowe dostają się do innych organów.

Zobacz też: Zapalenie jelit

To Cię zainteresuje

Czym jest gradówka na oku? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia Helicobacter pylori - co to za bakteria? Zakażenie, objawy, leczenie Zapalenie osierdzia, czyli błony okalającej serce: objawy, przyczyny, powikłania i leczenie

Jak leczyć uchyłki jelita grubego?

Leczenie uchyłkowatości jelit polega przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości i zapobieganiu powikłaniom, czyli stanom zapalnym. Jeśli dojdzie do rozwoju choroby, konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwbakteryjnego, a często dąży się do usunięcia zmienionego chorobowo odcinka jelita. Obecność uchyłków mogą potwierdzić: badanie radiologiczne jelita grubego z kontrastem oraz badanie endoskopowe (sigmoidoskopia, kolonoskopia). W leczenia uchyłkowatości jelita grubego istotna jest dieta, która powinna być bogata w błonnik.

Należy spożywać dużo warzyw, owoców, płatków zbożowych i otrębów. Osoba dotknięta schorzeniem powinna też zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (2–3 litry na dobę). Czasem, jeśli dieta nie daje efektów, stosuje się leki zmiękczające stolec. Przy stanie zapalnym zaleca się leżenie w łóżku, ścisłą dietę i dożylnie antybiotyki. Niektóre powikłania, takie jak przedziurawienie jelita, ropień wewnątrzbrzuszny, niedrożność lub przedłużające się krwawienie, wymagają leczenia operacyjnego. Najczęściej usuwa się esicę lub lewą połowę jelita grubego. Niestety nawet operacja nie gwarantuje całkowitego wyleczenia uchyłkowatości jelita, ponieważ inne uchyłki pozostają lub powstają nowe w innych miejscach. Choroba wymaga stałej kontroli lekarskiej i przestrzegania diety.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Stopa cukrzycowa - zmiany skórne, których nie wolno lekceważyć
Trądzik różowaty: objawy, leczenie trądziku różowatego i pielęgnacja cery
Udar niedokrwienny mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
Autoagresja – przyczyny i przejawy zachowań autoagresywnych
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie