Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć szum w uszach? Czy szumy uszne mogą wynikać z dolegliwości kręgosłupa?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć szum w uszach? Czy szumy uszne mogą wynikać z dolegliwości kręgosłupa?

NAN

Fot: nicotombo / fotolia.com

Szum w uszach nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Ponieważ nasila się wieczorem, może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Szumy uszne są męczącą dolegliwością akustyczną, która występuje przy braku innych, zewnętrznych bodźców dźwiękowych. Osoba dotknięta tym schorzeniem słyszy uporczywe dźwięki, które określa jako brzęczenie, tętnienie lub dzwonienie.

Czy szumy uszne to choroba?

Szumy uszne nie są dolegliwością pogarszającą słuch, ale przeszkadzającą w codziennym funkcjonowaniu. Stale słyszane szumy w uszach, zwłaszcza, kiedy nie ma innych dźwięków otoczenia, powodują rozdrażnienie i znacznie obniżają komfort funkcjonowania. Pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią, występują zaburzenia nastroju, nadmierne podrażnienie i stres. Zaburzenia snu powodują dodatkowo narastające zmęczenie i pogłębiające się wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Osoby cierpiące na tę dolegliwość nie potrafią skupić się na pracy ani efektywnie wypocząć.

Szum w uszach – przyczyny

Wpadająca z zewnątrz do przewodu słuchowego fala dźwiękowa dochodzi do błony bębenkowej i pobudza znajdujące się za nią małe kostki (młoteczek, kowadełko, strzemiączko). Są to elementy ucha środkowego, które przekazują wibracje do zalanej płynem i wypełnionej tysiącem rzęsek komory (tzw. ślimaka). Rzęski wyłapują drgania płynu i w formie impulsów elektrycznych przekazują je za pomocą nerwu słuchowego do mózgu, aby ten z kolei przetworzył je na dźwięki. Jeżeli rzęski zostaną uszkodzone bądź nie pracują prawidłowo, dochodzi do ciągłego przesyłania impulsów elektrycznych do mózgu pomimo braku jakichkolwiek bodźców dźwiękowych z zewnątrz. Przyczyny zaburzenia pracy rzęsek mogą być różne. Do dysfunkcji dochodzi na skutek infekcji ucha środkowego lub wewnętrznego, nieprawidłowych wartości ciśnienia krwi, zbyt dużej ilości woskowiny lub nagromadzenia się płynu w uchu. Szumy uszne występują też w niektórych stanach chorobowych, takich jak cukrzyca, problemy z tarczycą, miażdżyca, alergie oraz nieodpowiednie funkcjonowanie kosteczek słuchowych po urazie głowy i karku lub zbyt dużej ekspozycji na hałas.

Szumy uszne a kręgosłup szyjny

Szumy uszne mogą być spowodowane dolegliwościami wynikającymi ze zwyrodnienia kręgów szyjnych. W przypadku schorzeń tego typu dochodzi do zbyt słabego ukrwienia kanalików usznych. Dolegliwość ta może być również następstwem przyjmowania dużej ilości leków, zwłaszcza antybiotyków i środków przeciwbólowych.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Szum w uszach – leczenie domowe

Domowe leczenie szumu w uszach polega głównie na próbie eliminacji przyczyn jego powstawania. Jeżeli dolegliwości spowodowane są zbyt wysokim ciśnieniem krwi, wymagana jest właściwa dieta zmniejszająca spożycie soli. W niektórych sytuacjach leczenie może wymagać ograniczenia przyjmowania niektórych leków, np. dużych dawek aspiryny. Osoby zażywające ją regularnie powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie zmniejszenia dawek lub zamiany leku na inny. Nadmierne pobudzenie rzęsek w uchu może być spowodowane różnego rodzaju substancjami stymulującymi. Aby uniknąć potocznego dzwonienia w uszach lub zmniejszyć dolegliwość, należy ograniczyć spożywanie kofeiny i wykluczyć inne używki, głównie papierosy. Dla osób, u których pojawianie się dokuczliwych dźwięków wiąże się ze słabym krążeniem i ukrwieniem, wskazany jest regularny wysiłek fizyczny. Domowym sposobem na pozbycie się szumu jest również próba zagłuszenia go innym, przyjemniejszym dźwiękiem. Warto posłuchać przed zaśnięciem łagodnej muzyki lub delikatnego szumu radia.

Leczenie szumów usznych

Leczenie szumu w uszach polega na zdiagnozowaniu i eliminacji jego przyczyny. Stosuje się leki poprawiające ukrwienie ucha wewnętrznego, a nawet zabiegi chirurgiczne. Funkcjonuje też terapia przyzwyczajenia pacjenta do szumu usznego, w której używa się aparatu generującego szum szerokopasmowy – generator, który emituje tzw. biały szum należy nosić za małżowina uszną co najmniej osiem godzin na dobę. Szum o odpowiednim natężeniu powoduje, że podkorowe ośrodki słuchu przyzwyczajają się do przeszkadzających dźwięków i nie odbierają ich świadomie. Jest to jednak dość powolny proces.

Szum w uszach i zawroty głowy

Szum w uszach połączony z zawrotami głowy może być objawem choroby Meniere’a. Dolegliwości pojawiają się nagle i charakteryzują się uczuciem pełności i szumu w uchu, bólem i zawrotami głowy, nudnościami oraz dużymi kłopotami z utrzymaniem równowagi. Choroba atakuje znajdujący się w uchu wewnętrznym błędnik, powodując jego nadmierne wypełnienie endolimfą i wzrost ciśnienia. Terapia polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych i uspokajających oraz wprowadzeniu zdrowej diety bez nadmiaru soli, kofeiny i alkoholu. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu nerwu przedsionkowego lub wycięciu części lub całości fragmentu ucha środkowego – ślimaka.

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
432
75
Polecamy
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Co to jest mizofonia i jak sobie z nią radzić?
Co to jest mizofonia i jak sobie z nią radzić? Dzień Dobry TVN
Co oznacza dzwonienie w uszach?
Przyczyny i leczenie szumów usznych
Co oznacza dzwonienie w uszach? Przyczyny i leczenie szumów usznych TVN zdrowie
Niedosłuch u dzieci i u dorosłych – jakie są najczęstsze przyczyny?
Niedosłuch u dzieci i u dorosłych – jakie są najczęstsze przyczyny? TVN zdrowie
Komentarze (2)
anne
Wg Chińczyków - szumy uszne to problemy z nerkami
Czytaj całość
Antek
a mi lekarz mówił, że kawa nie ma wpływu, kupiłem aparat słuchowy mam większe szumy uszne niż przedtem.. qrka sam już nie wiem
Czytaj całość
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni