Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta rozmawia z lekarzem ginekologiem

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Sposobów na zabezpieczenie przed ciążą jest wiele, a jednym ze środków antykoncepcyjnych jest wkładka wewnątrzmaciczna nazywana także spiralą antykoncepcyjną. To środek antykoncepcyjny przeznaczony do umieszczenia w macicy podczas ostatniego dnia krwawienia miesiączkowego. Właściwości antykoncepcyjne spirali utrzymują się przez cały cykl menstruacyjny. W zależności od założonego typu wkładka działa od roku do 5 lat.

Czym jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna to popularna metoda nowoczesnej antykoncepcji. Spirale antykoncepcyjne produkowane są z elastycznego plastiku i mogą być w wielu konfiguracjach przestrzennych, które dopasowywane są do światła macicy. Najczęściej jednak mają kształt litery T. Wszystkie wkładki mają wbudowane nitki umożliwiające regularne sprawdzanie prawidłowości jej położenia. Nitki przymocowane do wkładki po jej założeniu zostają przycięte i znajdują się w zewnętrznym ujściu szyjki macicy.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wkładek domacicznych. Pierwszy z nich to wkładki domaciczne z substancją aktywną - działanie spirali wspomaga zawarty w nich środek aktywny, którym często jest miedź, srebro lub cynk. Wkładki te działają średnio do 5 lat. Wskaźnik Pearla w przypadku wkładki miedzianej waha się w granicach 0,3 - 4. Środek aktywny, gromadząc się w śluzie szyjki macicy i śluzówce macicy:

 • wspomaga oraz rozszerza obszar działania wkładki nieaktywnej, czyli obojętnej,
 • upośledza przemiany energetyczne glikogenu w komórce plemnika,
 • zapobiega po zapłodnieniu jaja zagnieżdżeniu zarodka,
 • wykazuje właściwości plemnikobójcze,
 • działa antybakteryjnie i wspomaga naturalne procesy obronne organizmu.

Drugi rodzaj to wkładki domaciczne ze zbiorniczkiem z hormonami, które stopniowo uwalniane, zmieniają stan śluzu szyjki macicy, uniemożliwiając tym samym przenikanie plemników do wnętrza dróg rodnych kobiety. Spirale domaciczne z progesteronem działają około roku. Wskaźnik Pearla w przypadku spirali hormonalnej wynosi około 0,2.

Zobacz film: Antykoncepcja - preparaty długoterminowe. Wady i zalety. Źródło: Stylowy Magazyn

Wkładka domaciczna - skutki uboczne

Stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych nie jest pozbawione wad. Spirala nie jest idealną metodą antykoncepcyjną i może doprowadzić do:

 • znacznego zwiększenia krwawienia miesiączkowego, pojawienia się ponad terminowego krwawienia (zazwyczaj w połowie cyklu),
 • nieprawidłowo włożona lub niedopasowana powoduje dyskomfort i dolegliwości bólowe, ponadto może skutkować ciążą,
 • zwiększenia częstości występowania stanów zapalnych błony śluzowej macicy oraz przydatków,
 • samoistnych poronień i ciąż pozamacicznych,
 • wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia promienicy,
 • stanów zapalnych pęcherza moczowego,
 • zaburzeń nastroju, depresji, obniżenia libido,
 • czasem dolegliwości bólowych piersi,
 • migrenowych bólów głowy,
 • częstszych upławów,
 • wystąpienia gorączki.

Mimo dużej skuteczności spirali antykoncepcyjnej, skutki uboczne, jakie niesie za sobą ta metoda, są na tyle niebezpieczne, że należy dokładnie przemyśleć decyzję jej zastosowania.

Zobacz także: Naturalne i nowoczesne metody antykoncepcji

Przeciwwskazania do stosowania wkładek domacicznych

Spirali antykoncepcyjnej nie zaleca się stosować przed upłynięciem trzech miesięcy od porodu lub poronienia. Ze stosowania wkładek powinny zrezygnować także kobiety, które nie rodziły, ponieważ mają niedostateczne rozwarcie szyjki macicy. Spirala jest niewskazana, gdy u kobiety występują: nadżerki, mięśniaki macicy, torbiele jajników, stany zapalne narządów rodnych, niedobory żelaza, obfite krwawienia, niski poziom hemoglobiny, niedokrwistość, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, wysoki poziom OB, skłonności do poronień, choroba Wilsona, wady wrodzone lub nietypowa budowa macicy, bardzo mała lub bardzo duża macica (nie mniejsza niż 6 cm i nie większa niż 9 cm). Przeciwwskazania do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej stanowią także: uczulenie na składnik aktywny, przebyta ciąża pozamaciczna, kontakty z wieloma partnerami, podejrzane niezdiagnozowane zmiany w gruczołach piersiowych oraz trwające, niedawno przebyte lub nawracające zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Zobacz także: Krążek dopochwowy (krążek antykoncepcyjny) – jak go założyć? Skuteczność, skutki uboczne

Spirala antykoncepcyjna - wady

Wkładki wewnątrzmaciczne są jedną z najdroższych metod antykoncepcyjnych. Cena spirali waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Stosowanie spirali antykoncepcyjnych wymaga przeprowadzenia niezbędnych badań, w tym m.in. cytologii, badania ginekologicznego, wywiadu, USG przezpochwowego i pomiaru ciśnienia tętniczego. Jeżeli to konieczne, lekarz kieruje na badania hormonalne. Ponadto metoda ta wymaga systematycznego kontrolowania umiejscowienia wkładki, w celu wykluczenia wszelkich anomalii i możliwości przemieszczenia się czy też przebicia ścianki macicy. Na początku stosowania spirali konieczna jest wizyta kontrolna u ginekologa, średnio po dwóch tygodniach od założenia wkładki. Spiralę zawsze zakłada lekarz przy pomocy specjalnego aplikatora. Zakładanie wkładki może być bolesne, bo ujście jamy macicy jest bardzo wrażliwym miejscem. Spirala jest często samoistnie wydalana przez organizm. Przeciwnicy spirali uważają ją za środek wczesnoporonny, lecz nie istnieją na to potwierdzone dowody medyczne. Spirala domaciczna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zdarza się także, że wkładka powoduje niepłodność.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: StylowyMagazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
25
Komentarze (2)
Gość
Czy ktos tu ma interes w tym, zeby zniechecic kobiety do stosowania antykoncepcji?! Nosilam spirale przez 5 lat i planuje kolejna. Najdrozszy srodek antykoncepcyjny?! Wychodzi 3 razy taniej niz tabletki:))
Czytaj całość
Onka
Matko,co za bzdury. Największa - przeciwsskazania dla kobiet, które nie rodziły. Jesteście w epoce kamiennej.
Czytaj całość
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?