Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy w czasie pandemii?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy w czasie pandemii?

Kobieta, która robi zakupy

Fot: kajakiki / gettyimages.com

Każdy z nas planuje świąteczne zakupy. Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? 

Mimo że tegoroczne Boże Narodzenie będzie różniło się od poprzednich świąt, to i tak większość z nas już teraz tłumnie ruszyła do galerii handlowych po świąteczne zakupy. Aby były bezpieczne i nie skończyły się zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad.

Zobacz także:

Koronawirus - jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy?

Zakupy - zarówno świąteczne, jak i te "zwykłe"- muszą być przede wszystkim bezpieczne. Przestrzegając pewnych zasad, chronimy nie tylko siebie, ale również innych. Zatem bez względu na to, czy robimy zakupy w sklepie, czy na bazarze obowiązują nas zasady bezpieczeństwa:

  • unikajmy tłumów, im mniej osób w sklepie, tym łatwiej jest zachować bezpieczną odległość, czyli co najmniej 1,5 metrowy odstęp. Badania pokazują, że w sklepach, w których kupujący nie zachowują dystansu społecznego, ryzyko zakażenia jest dwukrotnie wyższe. Z badań wynika również, że bezpieczniejsze są zakupy na świeżym powietrzu, jeśli więc mamy taką możliwość, kupujmy na bazarkach czy bożonarodzeniowych jarmarkach.
  • czas spędzony na zakupach trzeba skrócić do niezbędnego minimum - im krócej będziemy przybywać w dużej grupie ludzi, tym mniejsze mamy szanse na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badania pokazują, że ryzyko istotnie rośnie, jeśli przebywamy w jednym pomieszczeniu z osobą zarażoną powyżej 15 minut.
  • musimy pamiętać, że poszczególne produkty czy przedmioty dotykane są przez różne osoby. Koronawirus może się przenosić na dłoniach, dlatego podczas zakupów dobrze jest nosić jednorazowe rękawiczki, a po powrocie do domu dokładnie umyć ręce;
  • warto zrezygnować z gotówki - pieniądze także przechodzą z rąk do rąk i może się na nich znajdować wirus. Dlatego, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zakażenia, na zakupy najlepiej wybrać się z kartą płatniczą.

Wybierając się na zakupy obowiązkowo musimy mieć zasłonięte usta i nos, a także - jeśli nie mamy rękawiczek - przed i po wyjściu ze sklepu dokładnie zdezynfekować ręce.

Koronawirus. Jak długo pozostaje na różnych powierzchniach?

Choć, jak mówią specjaliści, ryzyko zakażenia przy korzystaniu z gotówki czy dotykaniu różnych powierzchni jest małe, to i tak trzeba zachować ostrożność.

Wygląda na to, że my się kompletnie nie zarażamy przez powierzchnie i przez przedmioty, no chyba że ktoś bezpośrednio weźmie skażony przedmiot od osoby chorej i go dotknie, to wtedy oczywiście ten wirus tam przez kilkadziesiąt minut jest jeszcze aktywny

- powiedział w Radiu Zet dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem

Dotknięcie dłonią  klamki, na której znajduje się wirus, a następnie dotknięcie tą samą dłonią ust, nosa czy oczu może doprowadzić do zakażenia. Dlatego, tak ważne jest nie tylko częste i dokładne mycie rąk, ale także regularne odkażanie przedmiotów czy rzeczy, które są dotykane wielokrotnie przez różne osoby.

Więcej informacji o tym, jak długo na różnych powierzchniach może pozostawać koronawirus dowiecie się z naszego materiału: Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu i na różnych powierzchniach?

Jak uniknąć kontuzji w czasie zakupów, jak nosić ciężkie siatki, by nie bolał kręgosłup - dowiesz się z materiału Dzień Dobry TVN:


Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
5
Polecamy
Dekalog postępowania w czasie pandemii.
O czym trzeba pamiętać?
Dekalog postępowania w czasie pandemii. O czym trzeba pamiętać? TVN zdrowie
GIS radzi, jak ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem
GIS radzi, jak ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem TVN zdrowie
Zakupy w dobie koronawirusa.
Jak robić je bezpiecznie?
Zakupy w dobie koronawirusa. Jak robić je bezpiecznie? Dzień Dobry TVN
Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach?
Odpowiada dr Paweł Grzesiowski
Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?