Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jabłczan kreatyny – efekty, dawkowanie, kiedy stosować? Czym jest jabłczan kreatyny?

Jabłczan kreatyny – efekty, dawkowanie, kiedy stosować? Czym jest jabłczan kreatyny?

Biały proszek, odżywka białkowa.

Fot. ogichobanov / Getty Images

Jabłczan kreatyny stanowi połączenie cząsteczek kwasu jabłkowego i kreatyny. Klasyczny monohydrat kreatyny jest gorzej rozpuszczalny od jabłczanu. Osoby, które stosują jabłczan kreatyny, osiągają dobre efekty w zakresie budowy masy ciała. Substancja ta jest stosowana najczęściej przez kulturystów.

Kreatyna jest doskonałym źródłem energii, które odpowiada za syntezę ATP w czasie wysiłku fizycznego. ATP to adenozyno-5-triofosforan, organiczny związek chemiczny, który odpowiada za wewnątrzkomórkowy transport energii, a co za tym idzie, również za większą siłę mięśniową. Kreatyna jest jedną z najlepiej przebadanych substancji anabolicznych, czyli takich, które gromadzą energię. Substancje te bezpośrednio związane są ze wzrostem tkanek organizmu. Suplementy kreatynowe pomagają budować masę mięśniową, a ich wybór jest dość duży. Wiele osób decyduje się na jabłczan kreatyny. Szczególnie chwalą go piłkarze, siatkarze, fighterzy i osoby wykonujące sporty wytrzymałościowe. Jabłczan kreatyny składa się z jednej cząsteczki kreatyny i dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego, przez co często nazywany jest trikreatyną.

Jak powinien wyglądać trening? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak powinien wyglądać trening? Źródło: Stylowy Magazyn

Jabłczan kreatyny czy monohydrat?

Bardzo często można usłyszeć, że monohydrat kreatyny zapewnia najlepsze efekty w budowaniu masy mięśniowej, jednak nie jest to prawdą. Wszystkie dostępne na rynku suplementy z kreatyną, takie jak orotan, cytrynian, fosforan i jabłczan, odpowiadają za ten sam proces biochemiczny w organizmie. Jabłczan kreatyny tak samo jak monohydrat stymuluje syntezę ATP, czyli naturalnego, fizjologicznego paliwa, bez którego nie odbędzie się większość procesów metabolicznych. Różnica polega głównie na tym, że jabłczan kreatyny jest o wiele lepiej przyswajalny od monohydratu, dzięki czemu efekty pojawiają się szybciej.

Polecamy: Gainer na masę mięśniową – czy jest konieczny?

Jabłczan kreatyny – efekty

Podczas treningu siłowego ATP daje komórkom energię do namnażania się. Osoby zwiększające masę mięśniową obserwują, że stosowanie jabłczanu kreatyny przyspiesza odbudowę mięśni i ich rozrost. ATP wykorzystywany jest do nasilenia reakcji anabolicznych, występujących po intensywnych ćwiczeniach, a jabłczan kreatyny właśnie stymuluje wydzielanie się tej substancji. Intensywny trening w połączeniu z jabłczanem kreatyny przyśpiesza przyrost masy mięśniowej. Badania naukowe nad jabłczanem kreatyny pokazują dość dużą poprawę dotychczasowych wyników treningowych i w przyroście masy mięśniowej. Stosując jabłczan kreatyny, znacznie szybciej zwiększa się obciążenia podczas treningu siłowego.

Warto wiedzieć: Dieta na masę, czuli jak rozbudować masę mięśniową? Produkty zalecane i zasady w diecie na masę. Przykładowe jadłospisy dla osób o masie 60, 70 i 80 kilogramów

Jak brać jabłczan kreatyny?

Kreatyna jest lepiej przyswajalna razem z glukozą, dlatego powszechnie przyjęło się, by suplement popijać sokiem owocowym. Jabłczan kreatyny można spotkać na rynku w czystej postaci kapsułek lub wieloskładnikowych suplementów w tabletkach lub w proszku. Jeśli chodzi o samo dawkowanie substancji, jest ono zależne od wcześniejszych suplementacji, indywidualnej podatności na keratynę w tej postaci lub konkretnego preparatu. W cyklicznej suplementacji zaleca się 5 – 10 g na dobę przyjmowanych w 1 – 3 porcjach po 2 – 5 g na dawkę. Cykl przyjmowania trwa 4 – 8 tygodni, po czym należy zrobić co najmniej 1 miesiąc przerwy. Jabłczan kreatyny można przyjmować również stale w dawce 0,03 – 0,05 g na 1 kg masy ciała.

Jabłczan kreatyny – skutki uboczne

Dotychczas nie ma zbyt wiele badań naukowych opisujących skutki uboczne przyjmowania jabłczanu kreatyny. Stosowanie substancji nie może jednak trwać dłużej niż 8 tygodni, ponieważ potencjalnie może obciążać nerki. Udowodniono również, że długotrwałe sięganie po jabłczan kreatyny może podnosić poziom formaldehydu w ustroju. Substancja ta ma działanie toksyczne, które działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Może uszkodzić również wątrobę, nerki i serce. Ma wysoce niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka. Stosowanie jabłczanu kreatyny wywołuje silne nawodnienie komórek mięśniowych, co wpływa na wzrost masy ciała.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?